Японія обмежила імпорт кримських товарів

Після того, як ЄС вирішили ввести санкції третього рівня проти Кремля, хвиля схожих рішень прокотилася світом. Уряд Японії склав чорний список росіян та українців, чиї активи у країні будуть заморожені. Серед 40 імен - екс-президент Віктор Янукович, керівництво окупованого Криму та низка сепаратистів. Крім того, у країну сонця, що сходить обмежили імпорт кримських товарів .

Санкції торкнуться тих осіб, які безпосередньо причетні до дестабілізації ситуації на сході України та анексії Криму. Для визначення цих осіб, ми детально проаналізували санкції США та ЄС, - заявив генеральний секретар Кабінету міністрів Японії Йосіхіде Суга.

Канада посилила санкції

Канада, своєю чергою, запровадила нові обмеження проти 22 компаній та 19 фізичних осіб. До списку потрапили ВТБ, “Россельхозбанк”, “Банк Москви” і Російський Національний Комерційний Банк. Також обмеження канадського уряду стосуються російської Об’єднаної суднобудівної корпорації і авіакомпанії “Доброльот”.

До списку індивідуальних санкцій, серед інших, потрапили президент Чечні Рамзан Кадиров, голова Служби зовнішньої розвідки Росії Михайло Фрадков, директор ФСБ Олександр Бортніков - їм заборонений в’їзд у Канаду, а їхні активи будуть заморожені. Обмежувальний список проти Росії розширив і уряд Швейцарії, додавши у нього іще 26 осіб та 18 організацій.

Зустрічні санкції від Путіна

Кремль з відповіддю не забарився і вона була жорстка і немилосердна. Низкою указів та законів Путін заборонив ввозити у країну, м'ясні, молочні продукти, овочі, фрукти.

Відтепер і впродовж року відповідна продукція, виготовлена у країнах Євросоюзу, США, Австралії, Канаді та Норвегії не будуть постачатися на російських ринок. Президент Росії аргументував це рішення "захистом національних інтересів".

Росія вводить повну заборону на поставки, яловичини, свинини, плодово-овочевої продукції, тобто овочів і фруктів. м'яса птиці, риби, сирів, молока і молочних продуктів з країн ЄС, США, Австралії, Канади та королівства Норвегії, - заявив прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв.

"Путін забороняє своєму народові продукти і я не знаю, як він хоче подавати цю думку в Росії. Та такими кроками він не лише шкодить своїй економіці, зростання якої вже зараз прогнозують на нульовому рівні, а й забороняє людям такі базові речі, як продукти харчування", – прокоментував санкції РФ речник Держдепартаменту США Марі Харф.

Хвилю обурення такі нововведення викликали і в багатьох росіян. Соціальні мережі одразу вибухнули іронічними коментарями на тему заборони імпорту - від введення гастрономічного туризму за кордон, аби нарешті поїсти, до національної кампанії зі схуднення імені Путіна.

Та не бракує і таких росіян, які щиро переконані - завдяки забороні європейський, американських продуктів, вони нарешті харчуватимуться здоровою і корисною їжею, а місцеві фермери зможуть дихати на повні груди, не побоюючись недобросовісної конкуренції з Заходу. Російські медіа роблять своє діло.

Частка імпорту на ринку Росії достатньо велика

Втім, економічний вплив від таких нововведень не виглядає таким радісним, адже частка імпорту на ринку Росії достатньо велика.

Так, половина усього сиру, який продається у країні, привезена з-за кордону і переважно з країн, які підпали під санкції. Майже 15% фруктів на прилавках Росії також забороненого виробництва. На понад 25% від імпорту залежить і рибний сектор. 13 % усієї риби та свинини на ринку постачається з покараних країн. Не потраплять до Росії і 8% від загальної потреби у птиці.

Санкції можуть викликати зниження цін на внутрішніх ринках ЄС та США

Що ж до закордонних виробників, вони, безперечно, не зраділи закриттю одного зі своїх ринків збуту. Санкції можуть викликати зниження цін на внутрішніх ринках виробників. Втім, експерти схиляються до думки, що вплив російських санкцій не буде настільки потужним, аби його не можна було компенсувати переорієнтацією на інші ринки.

Кількість експорту в Росію продуктів з США є невелика відносно загальної експортної картини. Тож фермери, яких торкнуться санкції, зможуть знайти інші ринки. Звісно, вони можуть мати не такі хороші умови, але знайти їх буде можливо, - вважає професор Массачусетського університету Стівен Герберт.

Та лише на продуктах харчування Кремль вирішив не зупинятися. Уряд Дмитра Медведєва пропонує запровадити так звані захисні заходи в авіабудуванні, суднобудуванні, автомобільній промисловості.

Огризнулась санкціями і Україна

До перехресної війни санкцій долучилась і Україна. Кабмін схвалив проект закону "Про санкції", відповідно до якого проти Росії може бути введено 26 видів санкцій. Зокрема йдеться про заморожування активів, заборону підприємницької діяльності та приватизації державних об'єктів власності, заборону на транзит товарів.

Це вперше в історії України, коли ми, як держава, застосовуємо санкції по відношенню до іноземних суб'єктів, які вчиняють злочини проти нашої країни і проти наших громадян, - заявив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Обмеження будуть стосуватись фізичних та юридичних осіб, які причетні до фінансування тероризму та підтримки окупації Криму. В переліку -172 прізвища російських та іноземних громадян та 65 юридичних осіб переважно російської власності.