Нововведення має на меті пришвидшити судові розгляди. А ще - значно зменшити витрати на транспортування підсудних.

"По-перше конвоювати нам не треба, ті матеріальні затрати, які пов’язані з дорогою, з охороною – це і для УВС, і для нас є немаловажним", - каже начальник облуправління Держдепартаменту з питань виконання покарань Дмитро Футулуйчук.

Принцип роботи системи простий. Для учасників судового засідання у залі розміщені дві камери та екрани. Кімната слідчого ізолятора також облаштована камерою та моніторами. Утриманці СІЗО ноу-хау вже оцінили.

"Людина не сковано себе почуває перед екраном, немає того тиску, давлення, що є в суді, він тут більш спокійніший, відповідає на запитання, не хвилюється", - каже засуджений Леонід Барташевич.

Таку систему зв’язку вже давно освоїли у країнах Європи та Росії. В Україні цей процес загальмований через відсутність зобов’язуючих норм. Щоправда заборони на відеоконференцзв’язок теж немає.

"Якоїсь перешкоди для того, щоб сказати, що порушується принцип судочинства, щодо безпосередності розгляду справи чи безпосередньо дослідження доказів, тому що дійсно людина має можливість бачити, чути і задавати питання, давати на них відповіді", - каже голова апеляційного суду в області Надія Стефанів.

Новітню технологію не застосовуватимуть в справах, учасниками яких є підозрювані з вадами зору чи слуху. А також через Інтернет не судитимуть фігурантів особливо тяжких злочинів. Вартість проекту, який профінансований американським урядом - близько 15 тисяч доларів. Він, за словами силовиків, може окупитися вже за два місяці. До слова, Верховна Рада вже дозволила допитувати свідків через систему інтернет-зв’язку "Скайп".