Вони розмірковують, як боротись "з енергетичним кріпацтвом". Бо зараз світло в домівки українців постачають лише обленерго і відмовитись від їх послуг майже не можливо. Вперше через 3 місяці після підписання нового закону "про ринок електроенергії в Україні" можновладці зібрались його обговорити.

В саму основу поставлена проблема простого споживача, або простого українця, якому ми хочемо надати право на конкурентних основах обирати, яка буде найдешевшою і найякіснішою,
– заявив в.о. голови енергетичного комітету Верховної Ради Олександр Домбровський.

Зараз уся електроенергія потрапляє до споживачів лише через обленерго. І люди не мають права вибору. З 1 липня 2019 року на ринок прийде конкуренція. Обленерго лише вироблятимуть електрику, а до будинку її постачатимуть різні компанії.

Нові електромережі для кожного постачальника будувати не будуть, вони їх орендуватимуть у держави чи обленерго. А українці таким чином зможуть обирати серед цих компаній привабливі для себе тарифи. Урядовці обіцяють, це буде так легко, як мобільний зв’язок.

Читайте також: У Міненерго розповіли, чи готова Україна до опалювального сезону

Наприклад, у Великий Британії споживач може дізнатися тарифи різних постачальників. На спеціальному сайті потрібно ввести свій поштовий індекс, дізнатись, які компанії працюють у регіоні, порівняти їхні пропозиції, дізнатись економію.

Щоб в Україні запрацював новий ринок треба змінити майже 200 нормативних актів. Знайти мільярди гривень на модернізацію старих електромереж. Та об'єднати українську систему з сусідніми країн. І чим більше з'явиться постачальників на ринку, тим нижчим буде тариф.

Однак новий закон автоматично не скасовує монополію. Два роки тому схожу реформу здійснили на ринку газу. Тоді більшість облгазів – фактично на папері поділили на компанію-постачальника та компанію з утримання. А нових трейдерів з'явилось не багато.