Родина Вікторії Василевської виїхала з Луганська з початком військових дій. Щомісячну адресну допомогу отримувала тільки на трьох дітей. Та з квітня виплати раптово припинились. В Управлінні праці та соціального захисту населення Вікторії пояснили, що стару довідку потрібно поміняти на нову.

"За новим законом ті довідки, які зі штампом УПТСЗН, є недійсними. Через це протягом короткого часу все потрібно було обміняти", — розповіла переселенка.

Відомий волонтер Любов Агєєва, не отримавши виплат на своїх 4 неповнолітніх дітей, почала шукати причину. Виявилось — особова справа "катається" між Києвом і Краматорськом, де жили одразу після втечі з Донецька. На письмовий запит в управління: а де ж виплати? — прийшла ось така відповідь:

Оскільки в наданій вами довідці внутрішньо переміщеної особи відсутній штамп територіального відділу Державної міграційної служби із зазначеним фактичним місцем проживання, розглянути право на призначення щомісячної адресної допомоги немає законних підстав.

Читайте також: Життя спочатку: як переселенці вдало реалізують власні бізнес-ідеї

Подібних історій — тисячі. І виникають вони через те, що права рука не знає, що робить ліва. Парламент вилучив норму із закону, якою зобов'язував Державну міграційну службу ставити штамп фактичного місця реєстрації переселенця. Але діюча Урядова постанова твердить навпаки: без штампу міграційної служби — довідка вважається не дійсною.

В принципі, проблеми б не було, оскільки органи повинні були застосовувати закон, як акти вищої юридичної сили. Проте управління праці соцзахисту населення, пенсійні фонди, та й були випадки навіть з дитячими садочками, які не приймали дітей, тому що на довідці не було відмітки, і вони застосовували підзаконний акт,
— пояснив юрист ГО "ДонбасSOS" Вадим Валько.

Простими словами: коли переселенці намагались продовжити дію довідки, то Управління соцзахисту вимагало від них штамп міграційної служби, а міграційна служба, посилаючись на зміни в законі, цей штамп ставити відмовлялася. Такий футбол тривав аж до червня. Волонтери, які фактично тягли на собі віз з переселенцями, дійшли простого висновку: чиновникам байдуже, і економія грошей.

В Управлінні соцзахисту запевняють, що затримки за попередні місяці теж компенсують. Однак волонтери рекомендують тримати це на контролі, адже терміни погашення заборгованості не встановлені. Виплати ж почнуться від дати заяви переселенця на поновлення виплат і заміни довідки на нову.

Читайте також: Рука підтримки: як переселенки іншим переселенцям допомагають