14 радянська, а пізніше російська армія перебувала у Молдові ще до розпаду СРСР. Коли ж у 1992 році між центральною владою у Кишиневі та сепаратистами з Придністров'я виник конфлікт, російські війська активно виступили на боці останніх.

Саме завдяки армії Кремля сепаратистам вдалося захопити понад 10 відсотків території Молдови. Вже тоді російська пропаганда вустами генерала Олександра Лебедя виправдовувала свої злочини начебто боротьбою з фашистами.

Читайте також: Суд Молдови визнав незаконним перебування російських "миротворчих" військ на території країни

Активні бойові дії у Молдові тривали впродовж від березня до липня 1992 року. Жертвами конфлікту тоді стали понад тисяча людей. Близько п’яти тисяч отримали поранення. Найзапеклішими були бої за місто Бендери. Тоді загинуло 600 осіб з обох боків. Після поразки у боях за Бендери молдовська влада змушена була почати мирні переговори, а російські війська на десятиліття окопалися у Придністров'ї.

Вирішення конфлікту триває і досі. Свої пропозиції щодо його врегулювання робила і Україна. Адже російський контингент ще й на південно-західному кордоні не може не турбувати Київ.

Два роки тому ліберальна партія Молдови спробувала вигнати російських військових, подавши позов у Конституційний суд. І от напередодні служителі Феміди винесли своє рішення. У ньому перебування понад тисячі російських солдатів на території Придністровського регіону визнано неконституційним.

Та як тепер зможе молдовська влада втілити це рішення, невідомо. Тим більше, що проросійський президент країни Ігор Додон розкритикував його і назвав неоднозначним.