Державна цільова економічна програма енергоефективності й розвитку сфери виробництва енергоносіїв із відновлювальних джерел енергії й альтернативних видів палива на 2010–2015 роки затверджена Кабміном ще у 2010 році.

Але з того часу до неї вже кілька разів вносилися зміни, зокрема із 9 жовтня 2014 року передбачили можливість для населення відшкодувати частину суми кредиту, отриманого на придбання котлів із використанням будь-якого палива (окрім природного газу), отриманого в Ощадбанку. Із 12 травня 2015 року з'явилась можливість отримати відшкодування з бюджету частини суми кредиту у громадян, які вирішили придбати енергоефективне обладнання та матеріали для утеплення своєї оселі, а також у об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) і житлово-будівельних кооперативів (ЖБК). Також розширили список банків, через які можна отримати кредити із частковим відшкодуванням, залучивши до реалізації Державної програми енергозбереження, окрім Ощадбанку, ще Укрексімбанк та Укргазбанк.

Із 27 серпня 2015 року у новій редакції виклали перелік енергозберігаючого обладнання та матеріалів, які можна придбати в кредит із частковою компенсацією з бюджету, збільшили граничний розмір суми часткової компенсації на одну квартиру (за одним кредитним договором) і установили особливі умови відшкодування частини суми кредиту для фізосіб, яким призначено субсидію, збільшивши розмір компенсації з бюджету ― 70% суми кредиту, а для ОСББ, в яких є такі фізособи, ― суму відшкодування визначатимуть за формулою.

За що держава відшкодує кошти

Загальний перелік обладнання та матеріалів, придбаних за рахунок кредитів, які підлягають 40% відшкодуванню, включає у себе наступні пункти:

обладнання та матеріали для облаштування індивідуальних теплових пунктів;
регулятори теплового потоку за погодними умовами та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них;
вузли обліку води (гарячої, холодної) та теплової енергії, зокрема засоби обліку та відповідне додаткове обладнання і матеріали до них;
вікна з двокамерними енергоефективними склопакетами (з енергозберігаючим склом) для місць загального користування (зокрема, під'їздів, підвалів, технічних приміщень, горищ);
матеріали для проведення робіт з теплоізоляції зовнішніх стін, підвальних приміщень, горищ, покрівель та фундаментів;
матеріали та обладнання для модернізації систем освітлення місць загального користування (у тому числі щодо заміни електропроводки, ламп та патронів до них, встановлення автоматичних вимикачів).

З повним переліком можна ознайомитись тут.

Алгоритм дій для фізичних осіб

Для початку потрібно прийняти рішення, який саме енергоефективний захід ви плануєте впровадити. Далі список дій наступний:

фізособа отримує рахунок-фактуру в магазині на твердопаливний або електричний котел (інше енергозберігаюче обладнання, матеріали) і подає до відділення банку;
банк перевіряє платоспроможність позичальника та, якщо не виникає заперечень, укладає з ним кредитний договір;
банк перераховує кошти на рахунок постачальника (магазину) відповідно до рахунка-фактури;
фізособа повинна надати банку підтвердження факту придбання товару (чек, видаткова накладна тощо);
банк раз на місяць (до 20 числа наступного місяця) формує зведений реєстр виданих кредитів і подає його до агентства Держенергоефективності;
агентство щомісяця (до 25 числа наступного місяця) перераховує банку кошти для відшкодовування позичальнику до 20% (30%, 40%) частини суми кредиту;
банк зараховує протягом трьох робочих днів кошти на рахунок позичальника для погашення частини суми кредиту.

Детальніше умови надання кредиту дивіться у таблиці.

Щоб збільшити зображення клацніть на картинку:

6 кроків до компенсації для ОСББ

Отримати кредит на енергоефективні заходи в будинку, а пізніше – часткове його відшкодування від уряду так само може і юридична особа, яка опікується багатоквартирним будинком – ОСББ або ЖБК. Для цього:

1. Потрібно вибрати необхідні заходи енергоефективності, можна — залучивши експертів.
2. Прийняти рішення про реалізацію проекту 75% голосів власників будинку.
3. Подати документи у банк.
4. Отримати рішення банку та надання кредиту.
5. Надати документи, що підтверджують цільове використання коштів.
6. Отримати компенсацію частки кредиту.

При цьому, є перелік вимог до ОСББ. Строк існування об'єднання не менше 6 місяців. В разі реорганізації житлово-будівельного кооперативу в ОСББ датою реєстрації вважається дата реєстрації житлово-будівельного кооперативу; рівень надходжень платежів ОСББ на утримання будинку та прибудинкової території від власників квартир має бути не менше 85%. Також мають бути відсутні судові позови до ОСББ або до голови правління ОСББ.

Детальний перелік документів, потрібних для отримання кредиту, можна подивитись на сайті банків-кредиторів. Зокрема – Ощадбанку.

Умови кредитування для ОСББ дещо відрізняються від передбачених для фізичних осіб. Зокрема – більшими сумами кредиту. Ощадбанк надає до 100% вартості проекту, але не більше 30 000 гривень на квартиру. Укргазбанк – до 10 мільйонів гривень, але так само не більше 30 тисяч на квартиру. Укрексімбанк – від 10 тисяч до 30 мільйонів гривень, при цьому очікує внесення 30% від суми кредиту. Терміни кредиту для ОСББ: від 6 до 60 місяців в Ощадбанку, до 120 місяців в Укргазбанку і до 60 місяців в Укрексімбанку. Комісія Ощадбанку і Укргазбанку – одноразова 1% суми кредиту, а в Укрексімбанку – 0,1 % щомісяця за управління кредитом.

Підводні камені

Але це не була б державна програма, якби не мала своїх моментів спотикання. Основне: кошти для повернення частини кредитів позичальникам передбачаються бюджетні. Не потрібно зайвий раз розказувати про далеко не переповнений український держбюджет.

Рекомендую уважно читати умови договору. В умовах, які находяться на сайтах банків, чітко не прописано, що станеться, якщо гроші в бюджеті не передбачені. Найвірогідніше, виникне та ж ситуація, що і по державним іпотечним установам: у них відсутні кошти, і кредит, фактично, повністю виплачують самі позичальники без будь-яких компенсацій,
— пояснив у коментарі сайту "24" старший партнер адвокатської компанії "Кравець і партнери" Ростислав Кравець.

Зокрема, статистика, розміщена на сайті Укргазбанку, підтверджує слова адвоката.

Станом на 1 жовтня 2015 було видано порядка 80 мільйонів гривень кредитних коштів. А компенсовано - 3,1 мільйона. Це менше 10%. Можу підозрювати, що за відсутності бюджетних грошей такі кредити для позичальників можуть закінчитися тим, що їм доведеться самостійно виплачувати повністю кредит,
— відзначив Кравець.

Він додав, що на сайті жодного з банків-учасників програми енергоефективності не зміг знайти зразок договору, який буде запропонований для заключення.

Є зразки заявок, що треба надавати, а самого зразка договору немає. Це свідчить про те, що у нас банкіри звикли обманювати своїх позичальників. І це викликає подив, адже це державна программа,
— заключив адвокат.

Програма у дії

Своїми історіями про отримання кредитів на утеплення і отримання відшкодування з нами поділилися реальні організації, які скористалися програмою енергоефективності.

Як розповіла сайту "24" голова ОСББ "Надія-НЛ", що у Львові, Надія Дзічковська, кредитні кошти отримали досить швидко, так само, як і компенсацію від держави.

Наш будинок невеликий, 8 квартир всього, і мешкають тут пенсіонери. Тому сума кредиту була невелика – 24 тисячі гривень. Купили на них вікна для загальних приміщень. Більше наші мешканці просто не "потягнуть",
— розповіла Надія Дзічковська.

Відшкодування від держави отримали буквально через місяць: спочатку один транш, потім другий. Але наш будинок, якому 107 років, є історичною пам’яткою, і от з відшкодуванням з міського бюджету маємо проблеми — 30% коштів поки що тримає у себе казначейство. А для нас кожен місяць затягування значить, що сума не меншає, а тому більше маємо платити процентів,
— пояснила голова ОСББ.

Голова ЖБК-98 Сергій Вірик з Харкова розповів, що його обслуговуюча організація також досить швидко і успішно скористалася можливостями державної програми, встановивши нові енергоефективні вікна в будинку.

Ми давно вже слідкуємо за цією програмою. Як тільки стало ясно, що вона діє – ми нею скористалися. Наш будинок має автономну котельну, тому ми зацікавлені у збереженні тепла. У червні ми прийняли рішення про заходи з утеплення, звернулись у банк. Вже 26 червня отримали кредит, приблизно 190 тисяч гривень. Упродовж липня освоїли кошти, подали заяву на компенсацію, і в серпні отримали кошти від держави,
— розказав Сергій Вірик.

Він відзначив, що їхня організація не мала жодних проблем з документами, оскільки заздалегідь їх готувала, бо цікавилася питаннями утеплення давно.

Наразі держпрограма з енергоефективності працює досить успішно, поки немає масовості. Також активно взаємодіє з фізичними особами. Ми продовжимо впроваджувати заходи з утеплення. Наразі плануємо утеплення стін. Цікавимось сонячними колекторами, хоча зараз вони програмою не передбачені, але ж сама програма змінюється. А у нових будинках такі джерела живлення передбачені
— додав він.

Нюанси

Є ще декілька нюансів, про які потрібно пам’ятати позичальникам.

1. Часткова компенсація кредиту надається за Державною програмою енергозбереження тільки для вартості енергозберігаючого обладнання та матеріалів, а частина кредиту, надана на виконання робіт, компенсації не підлягає.
2. Бюджетні кошти не можуть бути спрямовані на оплату будь-яких штрафів і пені, нарахованих згідно з умовами кредитного договору.
3. На сайтах банків є перелік продавців, чиє обладнання підпадає під цю державну програму.
4. Відшкодування частини суми кредиту фізособам-позичальникам здійснюється одноразово, водночас позичальник може отримати відшкодування за кожним із заходів лише раз протягом одного бюджетного року.

Читайте також:Як утеплити житло на зиму: поради з модернізації будинків