Петро Бекерук живе у невеличкому селі Оленівка недалеко від Києва. Він з дружиною Людмилою все життя прожили у селі. За фахом обидва агрономи. Встають ще до світанку, бо роботи багато. Окрім своєї землі, Бекеруки обробляють і сусідську. Безкоштовно. Людям ніколи, а шкода, щоб поле пустувало.

"Здоров’я таке вже, знаєте. 68 років. Але думаю, як я продам корову, що я буду робити? От шо я буду робити? Від нудьги я помру", – розповідає Петро Бекерук.

Читайте також: "Земельний мораторій": скасувати не можна продовжити

Хоч клопотів по господарству багато, подружжя встигає слідкувати за політикою. Про можливе скасування мораторію чули. А от добре це чи погано – не знають.

Просто отим хлопцям молодим, які дійсно хочуть хазяювати, треба допомагати, щоб вони не покидали село. Бо все бур’янами заросте,
– переконана Людмила Бекерук.

Поки селяни, такі як подружжя Бекеруків, самотужки обробляють землю, політики використовують її як політичну зброю. У 2001 під час земельної реформи 7 мільйонів українців отримали 28 мільйонів гектарів землі. За рік ввели мораторій. Він діє вже понад 15 років. Передбачає заборону на купівлю-продаж землі для сільськогосподарських потреб. Востаннє його подовжували у жовтні 2016 на один рік.

Тим часом, популісти залякали людей міфами. Мовляв, якщо зняти мораторій, землю продадуть за безцінь. Більшість територій розкуплять іноземці. А простий фермер не зможе конкурувати з великими агрохолдингами.

Читайте також: Битва популістів: Тимошенко і Ляшко розпочали війну за землю

Земельної реформи вимагає Міжнародний валютний фонд. Кредитори закликають український уряд відкрити ринок землі. Це принесе в економіку додаткові кошти. Поділяють цю думку і експерти.

Можна заробляти, можна продати, можна здати в оренду вже чесно. Без усіляких маніпуляцій. Без "сірого" або "чорного" ринку землі. Тобто, коли кажуть, що ринку землі немає, це ж неправда. Він є, але він "сірий", він "чорний". З усім рейдерством. З усіма маніпуляціями, спекуляціями,
– зазначає Голова ради директорів компанії "Ефективні інвестиції", член ради директорів Канадсько-української торгової палати Ігор Ліскі.

Але головне – поля не будуть стоятимуть покинутими.

Читайте також: Як забезпечити юридичну чистоту майбутнього земельного ринку