Сутички між правоохоронцями та протестувальниками у центрі Києва, що забрали життя десятків людей, увійшли до архівів преси як криваві та драматичні події, які три роки тому світові видання оцінювали як занурення України у "ще більший безлад", а водночас – і як "переламний момент" в її історії.

На чому акцентували увагу міжнародні ЗМІ, висвітлюючи ескалацію протистояння на Майдані, та які прогнози робили щодо майбутнього України, згадуємо три роки потому.

Німецькі ЗМІ про "хаос" у Києві і Кличка

Значна кількість європейських видань уважно стежила за розвитком подій у центрі Києва. Багато повідомляли про останні новини з України у реальному часі, постійно оновлюючи "живі сторінки" на своїх вебсайтах. У центрі уваги – кількість жертв.

19 лютого німецька газета Sueddeutsche Zeitung опублікувала статтю під заголовком: "Київ у вогні – згоди у перемовинах не досягнуто". У ній видання повідомляло про щонайменше 18 загиблих в результаті нічних сутичок та 500 поранених, у тому числі 300 правоохоронців. Йшлося і про припинення роботи київського метрополітену та можливість вимкнення "5 каналу" через критику влади.

"Ввечері вівторка (18 лютого 2014 року) озброєні правоохоронці почали наступ з півночі Майдану Незалежності, на якому перебували тисячі противників влади уряду. На телевізійних кадрах можна було побачити намети демонстрантів у вогні", – писала газета.

Загалом, німецькі ЗМІ описували ситуацію у центрі української столиці як "хаос". Водночас, вони згадували Віталія Кличка – можливо, чи не єдиного українця, чиє прізвище відоме німцям.

"Хаос у Києві: режим без докорів сумління, Кличко без влади", – під таким заголовком Spiegel Online опублікував статтю на своєму сайті у той же день. У ній видання вказувало, що уряд та опозиція звинувачують одне одного у спалаху насильства і великій кількості жертв та зазначало, що Віталій Кличко, як один із активістів Євромайдану, більше не контролює ситуацію.

Україна – "на межі громадянської війни"

20 лютого англомовна версія видання Spiegel Online International у статті, в якій розмірковувала над значенням протистояння в Україні у світовому масштабі, попередила про можливість розгортання "громадянської війни" в країні.

Схожу думку висловив історик та автор декількох книг на політичну тематику Майкл Бьорлі у статті під заголовком "Повернення "імперії зла" та нація на порозі громадянської війни", яку опублікувала британська газета Daily Mail. У ній автор, зокрема, покладає провину за загострення ситуації у центрі Києва на президента Росії Володимира Путіна.

Придушення антиурядового протесту проросійською владою відображає бажання очільника Кремля "відновити славу" Радянського Союзу, змусивши українців приєднатися до альянсу з Москвою, писав він.

"Це просто жахливо, що загинули 27 людей. Та враховуючи поєднання впертості Путіна, непереконливої гри президента України та глибокий розкол всередині країни, ці смерті можуть бути лише початком чогось, що матиме набагато згубніші наслідки", – сказав автор.

Guardian, у свою чергу, натякала на те, що "незграбна" політика європейців та "оперативність" дій Москви щодо Києва перетворили ситуацію на змагання за владу в Україні.

Американські ЗМІ: рух до розколу країни

"Зображення тіл, пробитих кулями і звалених серед напівзотлілих уламків руйнувань, а також медичних працівників, які з криком несуть вбитих та поранених до закладів невідкладної допомоги, деякі з яких розташовані у холі готелю, шокували країну та світ", – таку картину подій у Києві відтворила американська газета New York Times перед своїми читачами 21 лютого.

Преса США приділила не менше уваги протистоянню в Україні, ніж європейські ЗМІ. Великий акцент робився на засудженні Вашингтоном насильства з обох сторін конфлікту та застереженнях адміністрації президента США щодо введення надзвичайного стану у країні.

"США застерігали проти введення надзвичайного стану протягом кількох місяців", – New York Times процитувала представника Держдепартаменту США у статті під заголовком "Український лідер хапається за владу на тлі поширення хаосу". Видання додало, що країна поринає у "ще більший безлад".

Червоною лінією в американській пресі проходила тема "розколу" в українському суспільстві.

Так, тижневик Time опублікував статтю політолога Яна Бреммера, у якій той описав Україну як "розділену країну", що загрузла у "протистоянні між минулим та майбутнім". Він висловив припущення, що відставка тодішнього президента Віктора Януковича не вирішить "найбільшу проблему" – вплив колишнього домінування Росії на ситуацію у країні.

Washington Post писала про те, що Україна "рухається до ще більшого розколу" у суспільстві, вказуючи на загострення ворожого ставлення до Януковича, особливо у західних областях України, та водночас значну кількість його прихильників на Сході. Газета описала події як найбільш жорстокі за всю історію незалежності країни та додала, що Київ стоїть на порозі "переламного моменту".

Видання також опублікувало статтю свого політичного оглядача Джорджа Вілла, у якій він каже, що ситуація в Україні, швидше за все, є "фінальним епізодом холодної війни".

"Агонія України – це відлуння процесу зачистки після "експерименту", що затягнувся", – каже оглядач, називаючи "експериментом" існування Радянського Союзу.

Російська преса: "останній український фронт"

Не менш тривожну картину малювали і російські ЗМІ.

Так, 19 лютого "Новая газета" присвятила три перших сторінки номера спеціальному репортажу з Києва.

"У Києві лишився один закон - закон війни", – написала газета на першій шпальті у статті під заголовком "Останній український фронт"

Газета "Коммерсант" обрала наступний заголовок для своєї публікації у той же день: "Люди помирають за Майдан". Видання зосередилося на хронологічному висвітленні подій та кількості жертв.

"Ніколи ще країна не була так близько до громадянської війни", – підкреслювало видання.

В іншому своєму матеріалі газета зазначила, що ситуація в Україні "різко виходить з-під контролю", а потреба у міжнародній допомозі стрімко зростає. Та навряд чи така допомога зарадить ситуації, з огляду на те, "як далеко зайшов конфлікт", підсумував "Коммерсант" з посиланням на українських експертів.

ВВС