1 грудня 1991 року українці майже одностайно підтримали Акт проголошення незалежності, який Верховна Рада УРСР прийняла 24 серпня того ж року. А вже через тиждень, 8 грудня 1991 року, глави трьох республік-засновниць СРСР (України, Росії та Білорусі) констатували припинення існування Радянського Союзу.

Пройдіть тест: Канада чи Угорщина: що ви пам'ятаєте про процес оголошення незалежності України

Референдум 1991 року – назавжди залишиться важливою подією в історії українського народу. Адже саме на ньому було підтверджено Акт проголошення незалежності України, прийнятий Верховною Радою.

Передумова референдуму

24 серпня 1991 року відкрилась позачергова сесія Верховної ради УРСР, на якій було прийнято Постанову та Акт про проголошення незалежності України. "За" проголосовували 346 депутатів із 450.

У результаті Україна стала незалежною демократичною державою з неподільною та недоторканою територією, на якій є чинними лише власні Конституція, закони і постанови уряду.

З метою підтвердження Акта сесія вирішила провести 1 грудня всеукраїнський референдум.

Несподівані результати

В усіх 27 регіонах країни виборці підтримали Акт проголошення незалежності від 24 серпня 1991-го. Найменше – в Криму, але все одно "за" проголосувало більше половини мешканців півострова – 54,2%. Найбільше підтримали незалежність на Тернопільщині – 98,7%.

В середньому по Україні за незалежність проголосували 90,3% від тих, хто прийшли на дільниці, – а це майже 29 мільйонів людей.

Але на такі результати чекали не всі. Навіть тодішній представник України в ООН Геннадій Удовенко заявив, що "навіть найоптимістичніші оптимісти не думали про те, що така величезна кількість людей проголосує "за" на референдумі".

Читайте також: 1991 – рік, з якого все почалося

Проте політолог Володимир Фесенко ввжає, що такі результати спричинені тим, що противники незалежності не мали альтернативи.

Не треба мати ілюзії, що всі були щирими українцями і всі щиро підтримали незалежність України. Ні. Це не був вибір між незалежністю і продовженням членства в СРСР. У тих, хто був проти незалежності – у них не було альтернативи. Було очевидно, що СРСР вже розпався. Треба було підтвердити вже очевидне, що країна є незалежною,
– вважає Фесенко.

Існує думка, що саме 1 грудня 1991 року Україна стала по-справжньому суверенною. Тепер незалежність була волею мільйонів, а не тільки 346 депутатів.

Що примітно: жодна радянська республіка (за винятком хіба що балтійських) після українського референдуму не провела свій власний референдум щодо незалежності.

Кістка в горлі для Єльцина

Підсумки референдуму стали кісткою в горлі тодішнього президента Російської Федерації Бориса Єльцина, від імені якого його прес-секретар Павел Вощанов поширив 26 серпня 1991 року офіційну заяву про намір переглянути кордони з Україною.

Хоч 19 листопада 1990 року Єльцин поставив підпис під "Договором про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією", друга стаття якого визначала, що "Високі Договірні Сторони відповідно до положень Статуту ООН і зобов’язань по Заключному акту Наради з безпеки і співробітництва в Європі поважають територіальну цілісність одна одної і підтверджують непорушність існуючих між ними кордонів", Москва мала намір поважати територіальну цілісніть України лише в межах тодішнього СРСР.

"Проблемними регіонами" тоді назвали Крим, Донбас й Північних Казахстан. Саме ці території мали би залишитися в складі Росії тому, що там жило багато росіян.

Отже, і територія Донбасу, і Крим не давали спокою Росії ще в далекому 1991-му році.

Перші вибори Президента

На президентських виборах, котрі проводились одночасно з референдумом, 20 мільйонів виборців віддали свої голоси за Леоніда Кравчука, котрий став першим всенародно обраним Президентом України.

5 грудня на урочистому засіданні Верховної ради Леонід Кравчук склав присягу народові України.

Для українського народу референдум став не лише випробуванням на політичну зрілість, а й школою народовладдя, адже вперше в історії України її майбутнє залежало насамперед від громадян.