Лук'янівському СІЗО півтори сотні років. За цей час тут сиділи десятки тисяч в'язнів та сотні політв'язнів. Активісти запевняють, їх і зараз тут близько 5 десятків.

Жіночий корпус відносно новий. На перший погляд тут чисто й умови нормальні. На варті виключно жінки-правоохоронці. У корпусі для неповнолітніх умови дещо гірші. Ремонту явно не було досить давно. Основні корпуси Лук'янівки цілком відповідають суворому образу тюрем, який створило російське кіно про "братків" та кримінал. У кожному коридорі чатують похмурі люди в формі. Усюди брудно та волого. З давно не білених стін звисає павутиння та відлущена штукатурка. Деякі камери переповнені в рази.

Дивіться також: Як утримують в’язнів: ексклюзивні фото із Лук’янівського СІЗО

Людям, що мають проблеми зі здоров'ям, чекати на вирок у таких умовах і зовсім не переливки. Найважче тим, у кого проблеми з легенями чи бронхами. Спати доводиться на нарах, на місцевому сленгу — шконках. На них тоненькі матраци — здається ровесники Симона Петлюри, який сидів у цих стінах майже століття тому. Росіянин, ветеран АТО Володимир Гроцков, ледь вмовив адміністрацію дозволити дружині передати матрац для хворої спини.

Жахливі умови утримання людей, які ще навіть на засуджені, а чекають на вироки, змушують замислитись, на що витрачає гроші Державна пенітенціарна служба. В яких казематах відбувають покарання люди, яких визнали винними, навіть уявити страшно.

Автор — Олексій Годзенко.