Щоб такий бізнес зміг конкурувати з великими "китами" ЄС створює спеціальні програми підтримки. Однією з найновіших таких ініціатив є EU4Business.

За словами економіста Бориса Кушнірука у Євросоюзі підтримка невеликого бізнесу є звичним явищем. До прикладу, у ЄС є цілі програми, які передбачають, що певний відсоток державних закупівель має відбутися саме у малих та середніх підприємств.

Відповідно їм не доводиться конкурувати з великими компаніями, які в іншому випадку мають перевагу. Адже великі компанії можуть здешевлювати ціни на продукцію. Першочергово через оптові закупівлі. Також у них є доступ до кредитів та експорту на вигідніших умовах. Все це робить великі компанії більш ефективними з точки зору ціни,
— пояснив експерт.

Для чого створювали

EU4Business — проект Євросоюзу та Європейського банку реконструкції та розвитку. Головна мета програми — різнобічна підтримка малого та середнього бізнесу. Проект працюватиме не лише в Україні, а й в Грузії та Молдові.

Що отримає бізнес? Першочергово — це інформаційна підтримка, навчання та бізнес-консультації. Тобто усе, що допоможе здобути українцям нові навички, щоб згодом використати їх для розвитку власної справи. У ЄС сподіваються, що через розвиток невеликих підприємств в Україні вдасться створити робочі місця.

Ми об’єднуємо зусилля з нашим давнім партнером ЄБРР для того, щоб значно збільшити нашу підтримку малого бізнесу в Україні та допомогти різноманітним компаніям у використанні можливостей, які з’явилися внаслідок створення Зони вільної торгівлі з ЄС,
— сказав з приводу запуску програми Посол ЄС Ян Томбінський.

Посол додав, що Євросоюз рішуче налаштований допомогти місцевим компаніям стати рушійною силою економічного зростання в регіонах України та успішно конкурувати на світових ринках.

Попри такі ініціативи ЄС українцям не вистачає допомоги з боку власної держави. За словами економіста, уряду разом з депутатами потрібно прийти до розуміння того, чому потрібно створити так званий Український банк розвитку другого рівня.

Це банк, який би виконував функцію кредитора, точно так, як це робить ЄБРР. Тобто він би кредитував підприємців у гривнях під конкретні напрямки, наприклад, під програми підтримки малого та середнього бізнесу. Але тут потрібно, щоб влада розуміла, чому це потрібно,
— вважає експерт.

За його словами, у цьому випадку можна було б розвивати програму тарифних планів з боку Національного банку в гривнях для програм, зосереджених на малому та середньому бізнесі. І тоді б не було тих валютних ризиків, які можуть погубити навіть успішний проект.

Центри підтримки бізнесу

Наразі ж частково полегшити життя українським бізнесменам спробує ЄС. Зокрема отримати консультативну допомогу та інформацію українці зможуть у центрах підтримки бізнесу. Їх створенню безпосередньо сприятиме ЄБРР. Центри відкриють у 15-ох областях України.

У ЄБРР підрахували, що з 2010 року банк надав експертні консультації більш ніж 570 невеликим українським підприємцям. Це сприяло створенню понад 2500 робочих місць по всій країні.

Також діятимуть і чотири офіси самого банку — у Харкові, Одесі, Києві та Львові. У перших двох містах — на сході та півдні країни — офіси відкриють згодом. У столиці та на заході представництво ЄБРР уже успішно працює. При цьому львівський офіс банку вже зараз зосереджений саме на підтримці малого та середнього бізнесу.

До прикладу, у центрах українських бізнесменів консультуватимуть щодо використання такого механізму як Europe Enterprise Network. Це найбільша європейська мережа центрів для підтримки малих і середніх підприємств. Офіси мережі розміщені у 50 країнах світу. Передовсім це усі країни члени-ЄС, а також США, Японія, Південна Корея та інші.

Завдяки Europe Enterprise Network невеликі підприємці можуть отримати інформаційні та консультаційні послуги, доступ до технологій та їх обміну. І звісно, доступ до фінансів. При цьому підтримку для малого та середнього бізнесу мережа надає безкоштовно.

Також у новостворених центрах розповідатимуть і про інший корисний для бізнесу інструмент – портал Export Helpdesk. Загалом програма EU4Business акцентована на покращенні експортних можливостей підприємств. Фактично ЄС створить мережу, яка допоможе використовувати переваги Асоціації не тільки великим підприємствам, які мають значно більші можливості, а й невеликому бізнесу, у якого таких можливостей є значно менше.

І про гроші

Окрім навчання та консультацій українські бізнесмени отримають від Європи і реальні кошти. Зокрема, на кредитування малих та середніх підприємств у програмі передбачили 12 мільйонів євро.

Щоправда, їх зможуть отримати не всі. Претендентами на ці гроші є ті, хто вже експортує свою продукцію на європейські ринки. Також на кредити можуть розраховувати компанії, які вже фактично готові починати свій експорт до ЄС. Перші ж можуть отримати кредит за умови, що вони планують збільшити свою присутність на закордонних ринках.

Також передбачається, що щонайменше 50 малих та середніх компаній отримають пряме фінансування від ЄБРР. На таку кредитну лінію передбачили ще 100 мільйонів євро.

За словами Бориса Кушнірука, програми підтримки малого та середнього бізнесу від ЄБРР є одними з найбільших сталих кредитних програм, які є в Україні. І підприємці ними активно користуються. Також експерт пояснив, чому такими кредитами можуть користуватися лише ті, у кого є експортна виручка.

ЄБРР видає кредити в доларах або євро. Відтак кредитами можуть користуватися лише ті позичальники, які мають експортну виручку. Якщо йдеться про внутрішній ринок, то тут є валютний ризик, який може бути доволі суттєвим і спричиняти серйозні проблеми для тих, хто бере кредити,
– пояснив Борис Кушнірук.

Українські реалії

Малий та середній бізнес в Україні зіштовхується з сукупністю проблем. Звісно — це проблеми з корупцією, недосконалістю судової та правоохоронної системи. Та окрім цього, у невеликих підприємців є й низка інших проблем, які обмежують можливості для розвитку.

По-перше, у нас залишається економічно неефективна модель оподаткування. В першу чергу в частині так званого єдиного соціального внеску. Він є непідйомним для малого бізнесу, у якого витрати на зарплати є значно вищими, аніж у великих підприємств,
— розповів економіст.

За словами Бориса Кушнірука, якщо металургійні компанії витрачають близько 12% заробітку на зарплату, то малі на ці потреби витрачають до 90%. Відповідно, за таких умов ставки єдиного соціального внеску є надто високими і призводять до тінізації бізнесу. А це стає причиною для зменшення можливостей для росту.

"Підприємство працює, але прийти в банк і взяти кредит не може. Бо ж не скаже, ви ж розумієте я не все тут показую, тому насправді ситуація не така погана. А що робити банку, який дивиться на баланси і за формальними показниками узагалі бачить, що підприємство мало не банкрут", — пояснює експерт.

Інша проблема, це переваги великих корпорацій на бюджетних тендерах. Тут Україні було б варто звернути увагу на досвід ЄС.

Читайте також: Чи зарадить співпраця з ЄС відсталості української промисловості: думки фахівців