Проблем з сусідами може бути багато і різних, а може не бути взагалі. Разом із головою адвокатського об'єднання Fides Group Ольгою Шевченко ми з'ясували – що робити у різних конкретних випадках, на кого лягає відповідальність, та як добитися відшкодування своїх втрат через чуже недбальство.

Якщо сусіди заподіяли мені майнову шкоду – куди звертатись?

Якщо внаслідок дій сусідів (затоплення, пожежа тощо) ваші речі чи нерухомість були пошкоджені чи знищені, їхня вартість має відшкодовуватись у повному обсязі тим, хто спричинив цю шкоду. Крім того, відшкодуванню підлягає не лише реальна шкода (майно, втрачене або пошкоджене в результаті протиправної поведінки), але й упущена вигода. Наприклад, якщо сусідський "потоп" зіпсував вам комп'ютер, яким ви заробляєте на життя, а отже, на певний час ви втрачаєте прибуток, саме його і можна вимагати в якості компенсації.

Якщо сусіди заподіяли вам майнову шкоду, то ви повинні зафіксувати пошкодження, визначити причину і розрахувати розмір збитків. Краще зробити це відразу, щоб потім не виникали непорозуміння.

Для цього необхідно визначитися, хто саме з сусідів заподіяв шкоду, далі попередити їх про цей факт і спробувати домовитися з ними про розмір компенсації на відшкодування збитків. Це не завжди приводить до бажаного результату, але є необхідністю. Сусіди у більшості випадків або будуть намагатися знизити розмір відшкодування, або відмовляться будь-що відшкодовувати. Лише невелика частка погодиться і буде шукати компромісу.

Тож необхідно звернутися в ЖЕК для засвідчення факту спричинення шкоди. Представники ЖЕКу складуть відповідний акт. Далі потрібно звернутися до служб або організацій, які проведуть необхідну експертизу по визначенню розміру відшкодування. Ці служби вам можуть підказати у тому ж ЖЕКу. Або їх можна знайти самостійно у інтернеті, наприклад. Якщо плануєте залучити до справи юриста з цивільних справ — він теж підкаже, які структури допоможуть скласти документ про збитки. Зауважте, що цей експерт, який буде проводити експертизу збитків, повинен мати відповідну ліцензію на її виконання.

У ваших інтересах зібрати якомога більше свідчень, що підтверджують збиток, у тому числі фото і відео. Також варто детально описати, що саме пошкоджено-зіпсовано, які необхідно провести відновлювальні роботи. Це допоможе експертам.

Як тільки домовились зі спеціалістами — треба повідомити сусідів, які спричинили шкоду, про час приходу фахівця експертної служби.

Після цього слід підготувати позов про відшкодування майнових збитків та звернутися з ним до суду.

Які документи потрібні?

Для встановлення факту залиття квартири: заяву в ЖЕК про виклик працівників ЖЕКу для фіксації факту залиття та складання Акту.

Для проведення експертизи затоплення необхідно надати такі документи:

  1. акт про факт залиття;
  2. технічний паспорт;
  3. документація про власність і права на нерухомість.

Якщо при залитті квартири мали місце пошкодження інших речей, то необхідно замовити проведення експертизи про визначення пошкодження цих речей.

Для подачі позову до суду:

  1. акт про затоплення квартири, складений ЖЕКом або іншою організацією, що експлуатує будинок;
  2. документи про право власності на квартиру;
  3. висновок незалежного експерта, який має відповідну ліцензію, про заподіяний збиток;
  4. кошторис збитків і ремонтно-відновлювальних робіт.

Саму заяву до суду можна написати самостійно, але краще, щоб її грамотно склав юрист.

Який термін вирішення питання?

Робітники ЖЕКу для складання акту повинні прийти на наступний день. Фахівець з експертної установи також прийде в найкоротший термін. Експертне дослідження проводиться у термін до 10 днів. Розгляд справи у відповідності від складності справи та завантаженості судді може тривати більше 2 місяців.

Наскільки допоможе справі страховка квартири?

Якщо квартира застрахована, і серед страхових випадків є страховка від затоплення, то звертайтеся до страхового фахівця, і він і проведе оцінку затоплення квартири і відповідно — збитку, який ви отримали. Якщо страховий експерт з'ясував всі нюанси, то через деякий час страхова компанія відшкодує збиток у вигляді грошової компенсації.

Є випадки, коли страхові компанії відмовляються від оплати страховки. Тоді можна звернутися до незалежного експерта для проведення оцінки затоплення квартири, пошкодження речей, результати якої стануть незаперечним доказом вашої правоти, і звернутися до суду про стягнення зі страхової компанії суми збитків.

Чи є різниця у процедурі при затопленні квартири і пожежі?

Великої різниці немає.

Залиття квартири або приміщення є найпоширенішим способом пошкодження не тільки нерухомого, а й іншого майна. Існує експертиза залиття, яка встановить не тільки причини залиття квартири, але і матеріальний збиток, який заподіяно всьому майну потерпілого. Характерною особливістю такого ушкодження, є те, що наслідки від дії води проявляються не відразу, а через деякий час. Досвідчені експерти це знають, тому експертизу залиття квартири або приміщення, бажано проводити через кілька днів після затоплення. Перед її проведенням, власник повинен викликати комунальні служби, і замовити складання акту, їх посадовими особами, в якому будуть вказані час, причини, і винні особи, які допустили затоплення. Акт повинен бути складений за діючими правилами.

Пожежа відноситься до найтяжчих агресивних середовищ, після якої нерухомість та інше майно може бути повністю або частково знищено, тому експертиза пожежі відноситься до категорії трудомістких. Не так просто визначити вартість збитку, особливо коли деякі речі повністю знищені. Тому рекомендується завжди зберігати чеки, та інші документи, які зможуть бути використані при проведенні подібних досліджень. Експертиза пожежі квартири повинна проводитися тільки висококваліфікованими експертами, які володіють спеціальними знаннями у цій галузі.

Що робити, якщо сусіди відмовляються визнати свою провину, ще й перекладають вину на мене?

У такому разі необхідно підготувати документи і звернутися з відповідним позовом до суду на відшкодування часткової або повної компенсації збитків. Для підготовки позову необхідно залучити юриста, адвоката, які правильно його складуть та будуть представляти ваші інтереси.

Куди звертатись, якщо сусіди багато і регулярно шумлять?

Є "Правила користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями" від 24 січня 2006 р. N 45. Ці правила забороняють проводити голосний ремонт у робочі дні з 21 до 8 години,а у святкові і вихідні — цілодобово (п. 9)

Якщо особа, що робить ремонт, домовляється з сусідами (мова йде про прилеглі квартири), вона може проводити ремонт і у вихідні. Шум не має перевищувати санітарних норм:

вдень – 55 децибел
вночі – 45.

Якщо сусіди порушують ці правила, можна викликати поліцію, бо такі дії – адміністративне правопорушення. Стаття 182 Кодексу про адміністративні правопорушення зазначає порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, що тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від 5 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, і накладення штрафу на посадових осіб та громадян-суб'єктів господарської діяльності — від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Якщо особа упродовж року вдруге порушує ті ж вимоги, їй загрожує вже штраф у розмірі від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої. Штрафи для посадових осіб та громадян-суб'єктів господарської діяльності — від 50 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.

Але штрафи поліція, як правило, не накладає. Кодекс про адміністративні правопорушення ставить перед поліцейським вибір: попередження або накладення штрафу. На практиці правоохоронець вибирає профілактичну бесіду.

Якщо сусіди зіпсували якесь спільне майно і відмовляються це відшкодовувати – що робити?

Йдеться про наприклад, замок чи двері у спільному коридорі. У такому випадку варто звертатись до суду з заявою про відшкодування спільного майна.

Читайте також: Де можна взяти кредит на житло