За останні два роки в Україні збанкрутували більше 60 банків. Більше половини з них були невеликими і їх акціонери не змогли збільшити капітали. Виплата вкладів з цих банків була покладена на державу — на це було витрачено понад 17 млрд гривень. Тому вибір банку зараз має дуже важливе значення.

На що потрібно звертати увагу?

У першу чергу – на банк, який ви вибираєте. За словами аналітика Empire State Capital Partner Євгена Петруші, у разі вибору маленького банку ризиків є трохи більше, ніж із великими. Так як це можуть бути "кишенькові" банки олігархів і ФПГ (які активно кредитують свій бізнес за рахунок клієнтів), банки з непрозорою структурою власників або банки, які є ширмою для "сірих" операцій і відмивання грошей.

Крім цього, таким банкам складніше отримати рефінансу (або допомогу від акціонерів), а вартість коштів для банку як правило вища, що знижує рентабельність операцій. Винятки, звичайно, можна знайти і тут — банки з іноземним капіталом, а також банки з грамотно збудованим ризик-менеджментом, у яких якість активів вища, ніж в цілому по системі,
— наголосив він.

У будь-якому випадку зважайте на репутацію фінустанови — це найдорожче, що у них може бути і вона багато про що говорить.

Які ознаки того, що ваш банк наближчим часом можуть ліквідувати?

Насторожити вас має наступне:

  1. Банк не розкриває свою структуру власності: незрозуміло, що це за банк і чий він. НБУ суворо зобов'язує це робити і, як показує практика, готовий ліквідувати банк у разі приховування кінцевих власників.
  2. Надвисокі ставки за депозитом. Це найочевидніший пункт. На сьогоднішній день ставки в межах 27-30% у гривні і 8-10% у валюті — ознака того, що щось іде не так. Це говорить про низьку ліквідності у банку, який готовий залучити гроші населення за будь-яку ціну. Але за нинішніх ринкових умов не зовсім ясно, що він з цими грошима буде робити потім — кредити під 40% навряд чи комусь сьогодні потрібні. Відповідно, ризик неповернення вкладених грошей зростає пропорційно обіцяному відсотку. Якщо при цьому банк починає активно висилати різні пропозиції, проводить гіперактивні PR-кампанії, або робить заяви про грандіозні плани зростання і розвитку – це подвійний привід замислитись.
  3. Платежі все частіше не проходять, співробітники банку чіпляються до формальних недоліків у документах, аби відтягнути час, інші фінустанови розривають партнерські договори з цим банком. Пахне смаженим, краще не ризикувати і перевести гроші в банк, безперебійне обслуговування в якому гарантується потужною міжнародною групою, державою або, щонайменше, публічним акціонером з виразною репутацією.
  4. Зміна керівництва у банку. Само по собі це явище природне і може нічого не означати, але краще придивитися: якщо йде генеральний директор, заступники і головбух, то це може бути знаком втечі перед початком серйозних проблем і відкликанням ліцензії.
  5. Сумнівність активів. Це слід перевіряти на сайті НБУ або в офіційній звітності банку. Наприклад, НБУ суворо лімітує кредитування пов'язаних осіб, тому можна придивитися до дотримання банком нормативів Н9, Н10 і, мабуть, Н2.
  6. Вкрай низький кредитний рейтинг установи. Цей пункт, як наголосили у прес-службі UniCredit Bank, уже не настільки показовий, як раніше: з ринку виводилися і банки з досить пристойним за українськими мірками рейтингом. Його слід розглядати в сукупності з іншими пунктами. Але у будь-якому випадку "сміттєвий" рейтинг фінустанови — тривожний сигнал.

Коли варто забирати гроші з банку?

У той момент, коли у вас з’являються підозри, що у банку почалися проблеми. Навіть якщо офіційного повідомлення про неплатоспроможність банку у ЗМІ не було — свій внесок варто спробувати повернути достроково, якщо це дозволяє зробити ваш депозитний договір. Для цього, швидше за все, доведеться писати заяву на дострокову виплату коштів у відділенні банку — в такому випадку обов'язково збережіть у себе копію.

Якщо ж у виплаті відмовлять, можна написати лист-скаргу, зареєструвати його в цьому банку і відправити безпосередньо в Нацбанк. Остання інстанція — позовну заяву в суд з вимогою повернути всю суму депозиту, відсотки, а також "штрафну" суму.

Що робити, якщо банк визнали неплатоспроможним?

Коли банк визнають неплатоспроможним — вводиться тимчасова адміністрація і виплата вкладів відбувається вже в межах 200 000 гривень, гарантованих Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО). Заяв на ім'я Фонду або тимчасової адміністрації писати не потрібно. До відправки банку на ліквідацію кошти з поточних рахунків і депозитів в межах еквівалента 200 000 гривень можна забрати у відділеннях цього банку.

Коли і куди приходити за своїм депозитом після виведення банку з ринку офіційним рішенням НБУ можна дізнатися з новин ФГВФО і Нацбанку — вони повинні оголосити банк-агент (або банки-агенти) для здійснення виплат постраждалим вкладником.

За уточненнями можна також звернутися на гарячу лінію фонду: 0-800-30-40-10.

Читайте також: Як і де заробити під час кризи: актуальні ідеї від експертів

Написано за сприяння експертів Empire State Capital Partner та прес-служби UniCredit Bank.