Ще рік тому за один долар давали менше 16 гривень, а зараз – 24. Це офіційний курс. В обмінниках цифра, звісно, більша. Та НБУ перед новим роком заспокоював, що українська економіка пройшла важкі часи і гривня більше дешевшати не повинна.

При цьому Гонтарева завжди наголошує, що на вартість гривні впливають фактори, які поза компетенцією НБУ: скорочення експорту української сталі та зерна за кордон, обмеження експорту українських товарів до Росії, збільшення відсоткової ставки Федерального резерву США та девальвація валюти країн-торгівельних партнерів.

Втримати курс гривні, на думку Гонтарєвої та економічних експертів, Україна змогла б такими кроками: реально боротися з корупцією, зробити все, щоб отримати довіру іноземних кредиторів, а крім того, падіння цін на нафту теж на руку Україні.

Ще одна важлива обставина, через яку курс гривні важко прогнозувати – військові дії на Донбасі. Експерти вважають, що 24 гривні за долар – це радше позначка на яку орієнтується Нацбанк.

Негативні фактори поки що переважають. Тому до кінця року долар скоріш за все здорожчає, вважає економіст Василь Юрчишин .

Ми закладаємо слабку девальвацію. Це означає що з сьогоднішніх 24 гривень на кінець року ми вийдемо 28-29 гривень. Це з нашої точки зору досить спокійний та раціональний варіант,
— зазначає директор економічних програм центра Разумкова Василь Юрчишин.

А ось британське видання The economist вважає гривню недооціненою майже на 70%. Двадцять років тому американські журналісти придумали доволі простий і незвичний спосіб порівняння курсу валют. З допомогою звичайного бігмака. Якщо в якійсь країні він дешевший, то валюта цієї країни вважається недооціненою

В Україні бігмак коштує півтора долара. Це приблизно на 70% менше, ніж в США. А отже і гривня має бути на 70% дорожчою, ніж зараз. Тобто курс долара у нас має бути 8 гривень. Звісно, експерти до такого способу ставляться скептично.

Автор сюжету – Олена Капустян.

Читайте також: Bloomberg назвав найстійкіші валюти 2016-го року