• укр
  • рус
Архів
Курси валют
+12°
+22° +22°
  • завтра
    +22° / +14°
  • п’ятниця
    +22° / +14°
  • субота
    +22° / +14°
youtube @24
Loading...
google @24
vkontakte @24
RSS СТРІЧКА
Загальний RSS

Топ новини

Відео новини

Дивись онлайн онлайн
укр
Для можливості перегляду онлайну потрібно встановити Adobe Flash

Якщо УПЦ відокремиться від Москви, то Кирил втратить вплив на світове православ'я, — Філарет

Для можливості перегляду онлайну потрібно встановити Adobe Flash

Гість програми "Лівий берег" з Сонею Кошкіною — Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет розповів про майбутній Всеправославний Собор на Криті та взаємини з УПЦ МП.

Всеправославний Собор на Криті

У червні 2016 року на Криті відбудеться 8-й Собор, на якому зберуться представники найбільших православних церков. Очікувалося, що на цьому Соборі може бути розв’язано питання Київського Патріархату, визнання його як таким, що є канонічною церквою. Однак, на підготовчій зустрічі у Женеві було прийнято рішення зняти це питання з повістки дня, і його не включили у порядок денний Собору.

— Жоден Собор не готувався так довго, як цей. Але ми раді, що нарешті він нібито буде скликаний в червні. Питання, які будуть там розглядатися, не є актуальними. Актуальним питанням є автокефалія. Це виправити неможливо тому, що вже дійшли згоди по питаннях, які будуть обговорювати на Соборі. Яке значення буде мати цей Собор? Він буде мати значення, що всі Православні Церкви є єдиними та одностайними. Це і є головною метою цього Всеправославного Собору, що православ’я не роз’єднане, а єдине. Друге питання, яке не буде розглядатися, але воно витікає із цього самого скликання – це роль Вселенського Патріарха. Варфоломій буде чи інший Патріарх. Це означає, що він має першість не тільки по честі, а ще й має деякі переваги перед іншими.

Не Москва скликає, а скликає Вселенський Патріарх. Він головує на цих Соборах. І це уже дає якусь перевагу Вселенському Патріарху. Оце не має значення, а питання, які там будуть розглядатися. Ну, наприклад, про шлюб, про піст, про ставлення до сучасного світу. По-перше, всі ці питання уже вирішені і ми в цьому живемо. Просто буде зафіксовано те, що в дійсності відбувається. Тому великого значення самі ці питання для церкви не мають, і вони не принесуть ніякої зміни,
— каже Філарет.

Визнання УПЦ КП

У протоколі Женевської зустрічі записано, що Московський Патріархат, Українська Православна Церква Московського Патріархату – єдина канонічна церква в Україні.

— Справа в тому, що питання автокефалії не буде поставлено на майбутньому Соборі. Не тому, що в цьому зацікавлена Українська Церква, є ще й інші церкви. Наприклад, Македонська теж проголосила свою автокефалію і теж має конфліктну ситуацію зі своєю Церквою Сербською. Чорногорська Церква теж в такому положенні.

Щодо питання автокефалії нема єдиної думки, і тому через те, що її нема, це питання на Собор не виноситься. Якщо його винесуть на Собор, воно може викликати розбіжності і не буде тоді єдності. А Собор скликається для того, щоб засвідчити єдність православ’я,
— пояснює Патріарх.

— Нема одностайного рішення по цьому питанню. Є різні думки. Одні думають, що автокефалію може надати "церква-мати". Москва думає, що вона – "церква-мати". А Константинополь думає, що Константинопольський Патріархат є "церквою-матір’ю" тому, що ця церква не визнає законним, канонічним приєднання Київської митрополії до Московського Патріархату.

Чого боїться Московський Патріархат

— Константинопольський Вселенський Патріарх не хоче сваритись з Московським Патріархом. Тому, що для нього важливо зафіксувати єдність, а сварка – це вже не єдність. І тому обираються теми для майбутнього Собору такі, де нема розбіжностей.

Але Українська Церква має дуже велике значення тому, що зараз Москва претендує на першість серед Православних Церков. Вона сьогодні на 5-му місці, а хоче бути першою,
— зазначив Патріарх Київський.

— Чому вона першою хоче бути? Тому, що вона найбільша. І, як найбільша – найвпливовіша. А найвпливовіша й найбільша вона завдяки Українській Церкві тому, що Українська Церква складає майже половину Московського Патріархату. Якщо Українська Церква відокремлюється від Московського Патріархату, то тоді Московський Патріархат стає слабкішим і поруч з ним стає майже така ж Церква Українська. І Москва вже не зможе впливати на світове православ’я так, як вона впливає зараз.

Українська Церква для Московського Патріархату має не тільки церковне значення, а й політичне. Тому, що якби не було Київського Патріархату, то сьогодні в Україні панував би Путін,
— каже він.

Перша особа в Церкві

У 1992 році на одному урочистому обіді, де були представники російської влади, один з них дякував Патріарху Олексію Другому Рідігеру за те, що йому вдалося зберегти єдність всіх Православних Церков колишнього СРСР, чого не вдалося зберегти російській владі. Філарету тоді не вистачило голосів і першою особою у Церкві став Олексій.

— Я на Соборі говорив про це, що я міг стати, але я покладався на волю Божу. І молився, щоб на мені була воля Божа, а не моє бажання. Якби я ставив за мету стати Патріархом Московським — я б став. За цим не жалкую тому, що я хочу служити Богові і виконувати Його волю, а не свою. І тому, що думаю про вічне життя, а не про тимчасове, а якщо не по волі Божій — я не хотів бути Московським Патріархом. Богу було угодно, щоб я не став Московським Патріархом.

Межа між церквою і політикою

— Перша особа, тобто Патріарх і церква в цілому, в політику не повинна втручатись. Але вона не може не впливати на політику. Вона не має права втручатись і вона не втручається. Але вона впливає, тому, що вона виховує народ у тому чи іншому дусі. Церква може впливати морально. Коли починаються вибори, то кандидати в народні депутати дуже часто відвідують церкву, зустрічаються з церковними діячами і просять підтримки. Це впливає на прихожан, але наша Церква підтримує не одну якусь політичну партію, а підтримує ті партії, які підтримують Українську Державу. А ті партії, які не підтримують Українську Державу, наша Церква не підтримує.

Я от для прикладу наведу — комуністів ми не підтримували і не благословляли. "Партія регіонів" — якщо в партії були депутати, які підтримували українську державу, а там були такі, то Церква підтримувала їх,
— говорить Філарет.

— Якби не було Київського Патріархату, то Путін був би в Україні. А чому? Тому що Київський Патріархат стоїть на державницьких позиціях і ця державницька позиція полягає у тому, що він підтримує нашу армію, підтримує владу, яка стоїть на державницьких позиціях незалежної України. Янукович, коли не став підтримувати українську державу, ми виступили проти і ми підтримали Майдан.

Як УПЦ МП називає агресію Росії в Україні

— Українська Православна Церква Московського Патріархату залежить від Московського Патріархату. Священики Московського Патріархату підпорядковані єпископам. А єпископи підпорядковані предстоятелю Української Церкви, а предстоятель підпорядкований Московському Патріарху. Він є постійним членом російського синоду і тому тут повна політична залежність Української Православної Церкви не тільки від української влади, а й залежність від російської влади.

Тому керівництво Української Православної Церкви Московського Патріархату не називає втручання Росії у Крим та Донбас агресією, а повторює слова Москви, що це — громадянська війна. Що це українці з українцями воюють, що Росія не причетна до цього. Але керівництво Української Церкви Московського Патріархату не визнає участі у цій війні Росії. Тому що політично залежні від Московської патріархії,
— наголосив Патріарх.

— Для того, щоб досягти єднання всього православ’я в Україні, ми вважаємо, що не треба розпалювати ворожнечу. І заради цього, щоб не розпалювати ворожнечу, ми не застосовуємо сили по відношенню до Московської парафії. Хоча могли б застосувати.

Пропозиція захопити Лавру

— Після Майдану нам пропонували захопити Лавру, і сили Майдану були на нашому боці, але ми категорично відмовились від того. Тому що нам не потрібні будинки та віруючі. А самі споруди нам не потрібні, нам потрібні люди. А для того треба, щоб вони добровільно прийшли. Віруючі Московського патріархату, побачивши на цій неоголошеній війні, яку займає позицію Московський патріархат і яку позицію займає Київський патріархат, побачили в Київському патріархаті патріотичну позицію, а в позиції Московського патріархату – не патріотичну. І тому переходять. І цей перехід відбувається безболісно, в тих містах обласних, районних, де є декілька храмів, то просто із Московського храму віруючі переходять у Київський храм спокійно.

Москва не дозволить об’єднання, буде приєднання. І воно вже розпочалось. Кількість парафій ще не говорить про кількість віруючих,
— каже священослужитель.

— Московський патріархат вважає, що в нього 12 тисяч зареєстрованих статутів. У Київському патріархаті парафій біля 5 тисяч. Може, зараз навіть більше п’яти тисяч. А кількість віруючих, згідно з соціологічним опитуванням, у Київському патріархаті — 40% населення України, а в Московському — 20% на ці 12 тисяч парафій. От візьмемо Хрещення. За підрахунком поліції, на Хрещення воду брали приблизно 120 тисяч людей у Володимирському соборі. Але ж ці 120 тисяч не відвідують кожної неділі собор. В неділю відвідують церкву приблизно 5 тисяч, а не 120. Але ж 120 тисяч прийшли до нас, значить вони асоціюють себе з Київським патріархатом. Тому я вважаю, що ці соцопитування правдоподібні.

Київський патріархат всі сили кинув на захист своєї держави, свого народу. Не тільки своєї церкви, а в цілому української держави,
— додав він.

Більше — дивіться у програмі.

Джерело: 24 Канал
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
СЛУХАЙ ON AIR
РАДІО 24 Радіо 24
ЧИТАЧІ РЕКОМЕНДУЮТЬ
Більше новин
Новини інших ЗМІ
При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів в Інтернеті відкриті для пошукових систем гіперпосилання
не нижче першого абзацу на Телеканал новини «24» — обов’язкові.
Цитування і використання матеріалів у оффлайн-медіа, Мобільних додатках, SmartTV можливе лише з письмової згоди Телеканалу новин «24».
Матеріали з маркуванням «Реклама» публікуються на правах реклами.
Усі права захищені. © 2005—2015, ПрАТ «Телерадіокомпанія “Люкс”», Телеканал новин «24»
Залиште відгук