Переїжджаючи з України до Америки, український емігрант мріяв про краще життя. Проте він і гадки не мав, що вже через 20 років стане не просто багатим, а казково багатим, і його статки оцінюватимуть у мільярди американських доларів.

Народився Ян у містечку Фастів на Київщині у небагатій робітничій сім’ї. Бували в родині часи, коли навіть за опалення й електрику нічим було платити. За словами Кума, саме цей життєвий досвід допоміг йому стати сильнішим і досягти в майбутньому значних успіхів.

У школі, як і всі хлопці, Ян міг годинами грати з друзями у футбол, а взимку – у хокей. Проте, найбільше до душі йому стали заняття боксом. Напевно, не випадково підліток обрав саме цей вид спорту, адже він простий і зрозумілий, має строгі правила і вимагає повної самовіддачі. Та головне, що засвоїв Ян від свого тренера – попри все, тримати удар.

Окрім програмування, Кум захоплюється боксом

Скрутна фінансова ситуація змусила Яна разом з матір’ю емігрувати до Сполучених Штатів Америки. Там завдяки соціальній програмі родині вдалось отримати від держави невеличку квартиру. Щоб звести кінці з кінцями, Кум влаштувався працювати прибиральником у магазин, паралельно встигав учитися в університеті. Через якийсь час до фінансової скрути додалася ще й страшна хвороба матері Яна. Коли в неї діагностували рак, сім’я виживала завдяки її фінансовій допомозі з інвалідності.

Коли Яну виповнилося 18 років, він всерйоз захопився програмуванням. Утім, через відсутність грошей хлопець не міг ходити на курси, тож навчався самотужки. Інформацію Ян черпав з книг, які брав "на прокат" у магазинах. У 1997 році доля завдає ще одного удару – помирає його батько, а через три роки і мати. У той період єдиною підтримкою Кума був його найближчий друг Браян Ектон.

Читайте також: Марк Цукерберг: історія успіху одного із наймолодших мільярдерів у світі

Пізніше Ян отримав "роботу мрії" в Yahoo, заради якої він кинув університет. У цій компанії Кум познайомився з інтернет-індустрією і зустрів майбутніх інвесторів WhatsApp. Працюючи на Yahoo, Кум зумів накопичити близько півмільйона доларів. Рік подорожував з Ектоном по Південній Америці і грав у фрісбі. Кум навіть пробував влаштуватися на роботу у Facebook, проте безуспішно. А потім йому в руки вперше потрапив iPhone.

Програміст передбачив, що майбутнє за соціальними і мобільними проектами. У 2009 році він разом із Браяном Ектоном створив мобільний додаток для обміну повідомленнями, яке повинно було замінити SMS. Доленосним для Яна Кума став 2014 рік, коли Facebook придбав його месенджер WhatsApp за космічні 19 мільярдів доларів. Це була одна з найбільших угод в інтернет-індустрії.

Facebook купив розробку Яна Кума WhatsApp за 19 мільярдів доларів

Сьогодні Ян Кум – головний виконавчий директор компанії і входить до Ради директорів Facebook. Його статки оцінюють у майже дев'ять мільярдів доларів. При цьому він залишається простим працьовитим хлопцем. Як і раніше, усі будні, а інколи й вихідні, проводить на роботі. А ще Ян не любить, коли його називають підприємцем, оскільки таким себе не вважає. Та й гроші для нього не самоціль. Мовляв, створював компанію зовсім не з метою заробити побільше, а щоб зробити життя людей зручним.

Читайте також: Геніальність та наполегливість: довгий шлях до світового успіху мільярдера Білла Гейтса