Хоча в самому ООН також не до кінці визначили, скільки українців були змушені покинути свої домівки через російську агресію. За їх даними, таких є лише 800 тисяч осіб. В той час як у Мінсоцполітики стверджують – внутрішніх переселенців більше ніж півтора мільйона. У міністерстві з питань окупованих територій нарахували трохи більше мільйона.

Читайте також: У Харкові виявлено 42 тисячі псевдо вимушених переселенців

Окрім визначення їх кількості, найбільшою перешкодою для переселенців є бюрократичні тяганини.

Маргарита Полторак з чоловіком покинули Луганськ коли ще тільки починалися бойові дії. Переїхали до Києва. Зараз живуть на околицях столиці, винаймають будинок. Там навіть немає опалення. Півроку тому чоловікові поставили діагноз – рак крові. Тепер вони практично живуть у лікарні. Через відсутність удома – подружню пару ледь не позбавили статусу переселенців.

Читайте також: Скільки Україні коштує російська агресія

Такі перевірки з'явились зовсім нещодавно. Влітку уряд вніс зміни до постанови "Про облік внутрішньо переміщених осіб". Переселенці, правозахисники та волонтери вважають це дискримінацією.

За 2 роки ситуація лише погіршилась. Це маленьке віртуальне гетто, яке ставє все більш реальним. Це люди, яких позбавили громадянських прав на території своєї країни,
– переконана волонтер Леся Литвинова.

Зміни на урядовому рівні відбулись, а у людей проблеми залишились ті ж самі, що і на початку війни. Такий висновок зробив спеціальний доповідач ООН з питань про права ВПО Чалока Беяні. Він удруге навідався в Україну за час збройного конфлікту. За 9 днів він побував у 6ти містах, зокрема й на окупованій території, поспілкувався з переселенцями та урядом. Найгостріше, каже, стоїть питання соцвиплат.

Соціальні виплати повинні бути відокремлені від реєстрації. 500-600 тисяч переселенців в Україні через цю проблему не можуть отримати свої соціальні виплати. Хоча прописка і була скасована за законом, вона ще має бути скасована і на практиці,
– зазначив представник ООН

Представник ООН звернувся до уряду з проханням посилити захист прав переселенців. Цей заклик повторює рекомендації, які він зробив ще на початку війни.

Якщо ви маєте можливість допомогти Юрію Калашникову, пересилайте гроші на картку його дружині Маргариті Полторак – Приватбанк: 5168 7556 1519 1836

Читайте також: Як за допомогою театру у Львові соціалізують переселенців