Сірий кардинал

Після перемоги Єльцина на виборах "сємібанкірщина" почала пожинати дивіденди. Березовський одним з перших з головою пірнув у брудне болото російської політики. На відміну від інших, він не ліз наперед і не хотів обіймати важливі посади.

На загал залишаючись на других ролях, Березовський насправді керував політиками так, як було вигідно йому одному. По-суті, Борис Абрамович став сірим кардиналом російської політичної сцени. Для досягнення цілей Березовський використовував усі дозволені та заборонені методи — підкуп, шантаж, тиск через ЗМІ та навіть терор.

Бізнес з чеченцями

Достеменно відомо, що Березовський фінансував Салмана Радуєва та інших чеченських бойовиків, з якими на початку 90-х мав справи з кришування бізнесу. Схема працювала наступним чином — чеченці викрадали людей, а потім через Березовського домовлялися про їхнє звільнення. При цьому олігарх виступав в ролі миротворця і отримував політичні дивіденди, а терористи — гроші.

Фатальна помилка

Доленосним для долі Березовського став 1999 рік. Тоді олігарх провернув операцію, яка мала забезпечити його усім, чим він хотів, аж до кінця життя. Бо був переконаний — зробив ставку саме на того, кого потрібно — Володимира Путіна. Та Березовський чи не вперше в житті помилився.

Першу частину про російського олігарха Бориса Березовського дивіться тут.

І помилка ця потім коштувала йому життя. Путін, який прийшов до влади на плечах олігархів, в найкращих сталінських традиціях одразу ж почав олігархів нищити усіма доступними способами. Гусинського кілька разів арештовували, при чому не лише в Росії, але і за поданням ФСБ за кордоном. Олігарх був змушений втікати в Ізраїль, втративши всі активи.

У Ходорковського Путін відібрав увесь бізнес і на десятиліття покинув гнити у тюрмі. А от Березовський до останнього вірив, що вдасться все виправити. Та до біди олігарха довів його язик та надмірна метушливість.

Тиск на Путіна

Спершу Борис Абрамович думав, що на Путіна можна впливати. Не вийшло. Потім почав тиснути, теж не вийшло. Коли почав тиснути публічно через власні ЗМІ, в яких писав прокламації та заклики одуматися — Путін розізлився.

Перед приходом Путіна до влади, Березовський першим з російських олігархів купив собі недоторканність — став депутатом Думи. Та через рік склав мандат. Чому пішов Березовський? Відповідь очевидна — зрозумів, що за ніяким мандатом йому від Путінського гніву сховатися не вдасться.

Повний випуск програми "Вєсті Кремля" дивіться тут.

З кінця 2000-х Березовський починає стрімко втрачати активи. За безцінь віддає контрольний пакет акцій "ОРТ". Проти олігарха відкрили 11 кримінальних справ — про розкрадання ВАЗу, про шахрайські схеми в "Аерофлоті", про махінації з цінними паперами банку "СБС-Агро". Остання крапля — продаж за втричі нижчу суму від вартості акцій "Сибнефти" своєму колишньому бізнес-партнеру та другу — Роману Абрамовичу.

Окрім фінансових махінацій, ФСБ оприлюднила дані про зв'язки з терористами, Березовський мовчати не став — звинуватив ФСБ та особисто Путіна в підриві ділових будинків у Москві та на півдні Росії у 1999 році. Фактично — розкрив механізм приходу Путіна до влади.

Полювання на Березовського

І одразу ж став ворогом держави № 1. На Березовського почалося полювання. В Росії його поливали брудом з його колишніх телеканалів, а на Туманному Альбіоні діяли команди кілерів, головним завданням яких було прибрати бізнесмена.

Але Березовський не сидів склавши руки. І чим активніше на нього тиснули, тим активніше він боровся з Путіном. Він фінансував російську опозицію та всіх тих, хто могли б якимось чином досадити кремлівському карлику. Гроші Березовського засвітилися і під час Помаранчевої революції.

Ситуація значно ускладнилася після 2006-го року. Тоді кремлівські спецслужби у Лондоні знищили Олександра Литвиненка — колишнього агента ФСБ, автора книги "ФСБ підриває Росію" та товариша Березовського.

Судився олігарх з усіма — з державою, російськими компаніями та колишніми бізнес-партнерами. Виграші в справах були мізерними, програші — величезні. Одним з вкрай відчутних фінансових потрясінь став програний процес колишній дружині — Єлена отримала півмільярда доларів відступних.

Битва обігархів

Вирішивши поправити підупале фінансове становище, олігарх почав безперспективний процес на 5,5 мільярдів доларів проти свого колишнього партнера — Романа Абрамовича.

За битвою олігархів спостерігав весь світ. Справа була екстраординарною — через суми позову, статус учасників процесу та суспільний резонанс. Та гроші вирішили все. Березовський неодноразово визнавав, що занадто вірив людям, тому не укладав письмових контрактів з партнерами. Тому і з тріском програв.

Березовський занурився у глибоку депресію. З журналістами, яких раніше дуже любив, зустрічався вкрай неохоче. Розорений та хворий, Березовський написав листа Путіну.

Далі — дивіться у відеосюжеті.