Голова комітету Сергій Власенко пояснив, що той, який є зараз, не можуть рекомендувати для голосування парламенту через численні зауваження. Їх попередньо надсилали кілька міністерств, Служба безпеки, громадські організації та деякі народні депутати..

Автори законопроекту на чолі з віце-спікером парламенту Оксаною Сироїд пропонують визнати тимчасово окупованими окремі райони Луганської та Донецької областей. У документі визначена дата окупації та передбачений механізм обмеження функціонування органів державної влади у зв’язку з цим статусом.

Дивіться також: Законопроект про окупацію та торгівельну блокаду: детальне інтерв'ю із Соболєвим

Пропонується також мінімізувати торгівлю, а також пересування людей з окупованих територій. Крім того, в законопроекті йдеться і про те, як деокупувати Донбас. У планах роззброєння, відновлення діяльності органів державної влади і покарання винних.

У випадку зовнішньої агресії, у випадку, якщо конфлікт був спричинений агресією іншої держави, війною, яку спровокувала ця інша держава, прощення можливо тільки за умов покарання винних і є прощення тих, хто не має персональної відповідальності,
– заявила віце-спікер парламенту Оксана Сироїд.

Одними з найбільших противників ухвалення цього закону є міністерство з питань тимчасово окупованих територій. Там раніше надали свою концепцію реінтеграції Донбасу, де жодної згадки про збройну агресію Росії немає. І визнання факту окупації Донбасу в плани відомства не входить.

Найбільше противників депутатського законопроекту не задовольняють пункти про відповідальність і покарання для тих, хто сьогодні співпрацює з агресором. Присутнім на засіданні комітету представникам міжнародної спільноти не подобається, що у документі вся відповідальність за окуповані території перекладається на Росію.

Вони, як і українські противники такої редакції, вважають, що Україна має продовжувати постачати електроенергію, воду, продукти харчування та надавати адміністративні послуги мешканцям окупованих районів Донбасу.

Автори законопроекту вважають, що через те, що парламент й досі не визнав частину Донбасу окупованим, Росія може повністю уникнути відповідальності за війну.

Тоді за десятки тисяч вбитих та поранених українців, за тисячі зруйнованих домівок перед судом постане Україна.

Попри такі аргументи, профільний комітет не поспішає передавати проект на розгляд в парламент. Домовлено створити робочу групу під головуванням депутата з "Самопомочі" Любомира Зубача.