Надія Савченко

Французьке liberation зазначає, що стан здоров'я Савченко значно погіршився.

Українська військова льотчиця Надя Савченко, після 84-х днів голодування на знак протесту проти її утримання під вартою в Росії, вирішила припинити його дію. За словами її адвоката, Марка Фейгіна, молода 33-річна жінка страждає від "важких перебоїв, нападів" і була "на межі непритомності."

Також вони нагадують, що Президент України Петро Порошенко безуспішно просив Путіна звільнити жінку з медичних причин.

NewYorkTimes пише наступне:

Адвокати українського офіцера кажуть, що вона готова припинити майже тримісячне голодування, якщо їй пропонують збалансований раціон.

Надія Савченко перебуває у Росії під вартою з червня за звинуваченням у тому, що вона причетна до мінометного обстрілу, внаслідок якого було вбито двох російських журналістів, які висвітлювали війну між українськими військами та підтримуваними Росією сепаратистами. Вона почала голодування 13 грудня, і побоювання за її здоров'я різко зросли в останні тижні.

Російський представник тюремної служби заявив у четвер, що вона погодилася споживати курячий бульйон.

Також видання наголошує, що ситуація неоднозначна.

Але її адвокат в п'ятницю розмістив фотографії на Twitter власноручної заява від Савченко, у якій говорилося, що бульйон з високим вмістом жиру був небезпечний для її здоров'я і просив пюре з фруктів і овочів для бранки.

Посадові особи тюремної служби коментарі надати відмовилися.

Аварія на шахті ім. Засядька

Норвезьке видання Aftenposten написало про те, що кваліфікованих рятувальників на місці аварії на шахті не було.

230 працівників шахти, пишуть вони, були всередині, коли вибух газу відбувся в середу вранці. О 9:00 були 157 з них врятовані, але навіть через кілька годин після вибуху доля інших працівників залишалася невідомою.

Українські екіпажі не змогли надати допомогу після аварії на шахті в контрольованому сепаратистами Донецьку.

Видання наголосило, що шахта ім. Засядька постраждала від декількох аварій протягом багатьох років. У 2007 померла 101 людина в результаті вибуху.

За їх словами, і сепаратисти, і Київ заявили раніше, що 32 особи загинули в результаті аварії, в той час як 14 були поранені.

Німецьке видання звернуло увагу на те, як відреагували сторони конфлікту на Сході на трагедію.

Після катастрофічної аварії на шахті є, щонайменше, 33 загиблих в зоні військових дій Донбасу. Українців оплакали по обидві сторони фронту.

Члени українського парламенту в Києві вшанували хвилиною мовчання в пам'ять про загиблих в аварії на шахті Засядька.

"Ми пам'ятаємо тих людей, які віддали свої життя при виконанні службових обов'язків",
— сказав голова парламенту Володимир Гройсман в Києві.

Також видання висловлює критику Гройсману, тому що він оголосив незабаром після того, як сталася аварія на шахті в середу вранці, про те, що 32 шахтарі мертві, перш ніж достовірна інформація про їхню долю була відома. Тільки вночі рятувальники надали точну інформацію. Сепаратисти сказали в четвер увечері про 33 загиблих. Проурядові органи підтвердили цю цифру.

Президент Росії Путін виказав сім'ям загиблих співчуття. Він наказав цивільній обороні Москви відправити допомогу. Машина з фахівцями готова виїхати в район кризи, сказав він. Прозахідне керівництво в Києві через конфлікт з повстанцями, не має доступу до шахти Засядька і не може відправити рятувальників,
— наголошує видання.

Британське Telegraph, в свою чергу називає в цій ситуації сепаратистів "міськими чиновниками", посилаючись на їхні коментарі стосовно аварії.

Іван Приходько, міський чиновник в Донецьку, повідомив агентству: "Все, що я можу сказати на даний момент — 32 особи перебувають під землею, і одна людина померла. Рятувальники не дістатися до них, але казати, що вони мертві, принаймні неетично".

Також видання нагадує, що за часів окупації міста бойовиками на шахті вже була аварія — відключення електроенергії через артилерійські удари під час конфлікту призвело до того, що у січні 500 шахтарів опинилися у пастці під землею після відключення електричних трансформаторів.

План Фірташа

DerStandard прокоментувала представлений план Фірташа вкрай неоднозначно.

Ініціатива олігарха Дмитра Фірташа, подібна до плану Маршалла для України розглядається представниками правлячої коаліції в Києві критичною.

Всі згодні з тим, пише німецьке видання, що Україна потребує реформування. Але замість швидкої реалізації реформ, завжди є нові плани. Самий останній проект називається "Україна Завтра". Олігарх Фірташ хоче підняти його вартість з 300 до 500 мільярдів доларів США. Звідки гроші прийдуть, наголошують в DerStandard, на презентації не пояснили.

Також у зв’язку з цією подією видання згадує про неоднозначне сприйняття олігарха світовою спільнотою і цитує Арсенія Яценюка.

"В Україні є вороги, які хочуть зірвати наші плани реформи і наші домовленості з Міжнародним валютним фондом. Основною метою тих, хто говорить про альтернативні варіанти реформуванняє, є в основному дестабілізація економіки, уряду і України."

Diepresse з цього питання зазначає наступне:

Міхаель Шпінделеггер має нову роботу: колишній глава АНП і віце-канцлера призначений директором Агентства з модернізації України.

Я був запрошений в консультативну раду, і ми мало-помалу почали ставити весь проект,
— цитують Шпінделеггера.

Детальна інформація про бюджет Агентства, а також про заробітну плату, як і про терміни участі окремих осіб, у проекті не розкривається, бо за їх словами, контракт ще не підписаний остаточно.

В цілому видання всіляко натякає на непрозорість цієї пропозиції та наголошує, що питань наразі більше, ніж відповідей.

Війна на Донбасі

Цього тижня стосовно російсько-українського конфлікту ми знайшли дві цікаві аналітичні статті, в яких йдеться про можливість військового вирішення конфлікту на Сході, його причини і наслідки.

Washingtonpost спростував одну з найпоширеніших тез стосовно конфлікту на сході України.

Теза наступна:

Будь-яка ескалація з боку Заходу – за допомогою санкцій або за допомогою поставок зброї, буде завжди викликати рівну і протилежну реакцію Росії, незалежно від вартості для економіки Росії, політики та суспільства.

На думку політолога, є п'ять фатальних помилок з цим аргументом.

По-перше, немає ніяких емпіричних доказів того, що Захід хоче вирвати контроль над Україною у Росії в будь-який час.

По-друге, твердження, що розширення НАТО в 1999 і 2004 роках мало за мету загрозу для безпеки Росії, не може бути обґрунтоване. НАТО не вистачало цілеспрямованості з кінця холодної війни, і її держави-члени радикально скоротили витрати на оборону.

По-третє, власні виправдання Путіна про захоплення Криму завжди підкреслюють необхідність захисту в Україні російського і російськомовного населення від "фашистської хунти" у Києві. Натомість у Заходу схожих мотивів немає.

По-четверте, припущення, що інтереси Росії в Україні вище, ніж у Заходу може бути виправдане тільки в конструктивістських термінах. У геополітичному плані Україна якомога ближче до Європи, ніж до Росії.

По-п'яте, аргумент проти поставок зброї в Україні припускає, що Путін буде загострювати конфлікт, незалежно від витрат. Така невблаганна, цілеспрямована гонитва за чимось, незалежно від витрат і вигод, пов'язаних з цим, це те, що ми зазвичай характеризуємо як фанатизм або, можливо, як психологічний розлад. У кожному разі, така поведінка аж ніяк не раціональна.

Wall Street Journal, в свою чергу, зробив більший акцент на поставках Україні зброї, і в прив’язці до цього питання навів цікавий аналіз найважливіших боїв, які вирували в південно-східній Україні в період з липня по вересень-2014. На основі цього аналізу видання робить висновок про те, що, враховуючи віроломство путінського режиму, західна влада має зробити набагато більше, аніж фіксування присутності російських військ, про яке говорить НАТО, щоб допомогти українським військовим в їх боротьбі за захист їхньої країни.

Такою бачили Україну світові ЗМІ минулого тижня.