На невідому могилу натрапили випадково, 6 років тому.

“Побачивши галявину, я побачив плиту, і підійшов до неї, щоб з’ясувати, що це саме є і що розташоване на цій галявині”, - каже настоятель храму Собору Пресвятої Богородиці в с. Забороль протоієрей Віталій Антонюк.

Відсутність імен на табличці спонукала духівника до пошуків. Звертався у сільські ради, до вчителів, у місцеві архіви. Розпитував старожилів, але ґрунтовної відповіді так і не отримав.

“Певний період місцеві жителі вірили, що це поховання вояків УПА, Як засвідчили краєзнавчі пошукові роботи, достеменно стало зрозуміло, що це могили воїнів радянської армії, які визволяли Луцьк і навколишні села саме упродовж Луцько-Рівненської операції лютого-липня 1944 року”, - каже місцевий історик Геннадій Баюк.

Цього року пошуки дали результати. Із Санкт-Петербурга відповіли на поданий запит - з квітня до липня 1944 року тут стояв 127-й пересувний військовий госпіталь. До відповіді додавався список з іменами 26 похованих воїнів. Окрім українців, вічний спочинок знайшли тут солдати із Сибіру, Алтаю, Узбекистану, Азербайджану.

“Значиться, що він стояв саме на околиці села Забороль, і люди, котрі помирали від ран, були захоронені в цьому місці. Список додається, там є у списку 26 людей, котрі померли від поранень”, - каже настоятель храму Собору Пресвятої Богородиці в с. Забороль протоієрей Віталій Антонюк.

Місцевий історик Геннадій Баюк про госпіталь дізнався роком раніше - із листа з Центрального архіву Росії. Але у ньому було вказано імена лише шістьох загиблих.

“Якщо Луцьк визволили в лютому 1944 року, то бої за Забороль були аж до березня 1944 року. Ці кровопролитні бої привели в кінцевому результаті до створення цього військового польового госпіталю... У ході цього лікування багато воїнів поверталися в стрій, але певна частина цих воїнів внаслідок важких поранень, на жаль, помирали. І тому було вирішено їх поховати саме в цьому госпіталі”, - каже місцевий історик Геннадій Баюк.

У госпіталі перебувало більше сотні солдатів. На могилі освятили хрест. 22 червня на згадку про початок війни відтепер тут правитимуть панахиду. А найближчим часом усі імена викарбують на пам’ятному камені.