До війни Сергій змінив не одну професію. Від рекламіста у страховій компанії до будівельника-інженера. А фронті, під час найжорсткіших боїв, подумки вигадував казки. Дорослі й не завжди із щасливою кінцівкою. Каже: так відволікався від реальності. А після демобілізації почав писати вже дитячі книги. Одну видав, інші три чекають свого часу.

"Дуже страшно і щоб дах не зірвався, хтось п'є, хтось курить, хтось ще щось. Я почав собі вигадувати якісь заходи, щоб просто відволіктися. Я їх просто в голові тримав. А потім почав писати", — розповів письменник Сергій Лоскот.

Запашне лате варить Микола. Тепер він бариста. До того сім років пропрацював сталеваром. Варити каву мріяв ще до війни. А коли потрапив у зону АТО, вже чітко усвідомлював, що хоче дарувати людям приємні емоції.

"Дуже сильна і велика відповідальність. Я повинен подарувати вам радість. Я зроблю щось не так, ви це не відчуєте. І це буде мінус один в карму", — переконаний бариста Микола Змієвський.

Серветки для очищення зброї, які можуть навіть врятувати життя, робить Олександр. Він єдиний, хто виготовляє їх в Україні. Півроку експериментів і пошуку потрібних матеріалів. І як результат — серветки вже купують волонтери і самі військові. А ідея прийшла після дванадцятигодинного бою поблизу Донецького аеропорту.

"Через досить велику інтенсивність стрільби мій автомат був непридатний для ведення нормального бою. І протягом наступних двох тижнів мені прийшлося використовувати зброю мого пораненого товариша. Таким чином прийшла ідея, що має бути щось дуже швидке для догляду за стрілецькою зброєю", — поділився своєю історіює Олександр Морозов.

Валентин пережив війну і не одну операцію. Адаптуватися до мирного життя складно. Але головне захотіти. Після АТО працював помічником голови ОДА. Хоч потрібних навичок не мав. А все тому, що почав жити за принципом: "Якщо я саме страшне пережив, то немає, кого боятися". А тепер знайшов роботу за освітою — перекладачем. І переїхав до Києва.

"Я розумів, що буде дуже тяжко, потрібно все починати з самого початку. Я тоді сказав: Знову, чого боятися, потрібно рухатися, діяти", — розповів Валентин Тимофієв.

Читайте також: Бригада: еліта української гвардії

Психологи пояснюють: більшість із тих, хто пройшов війну, хочуть змінити своє життя. Адже на фронті переосмислюють цінності.