Футбол

2014 футбольний рік розпочався з нагородження найкращого футболіста світу 2013 року. Перервавши гегемонію Ліонеля Мессі, який отримував цю нагороду 4 роки поспіль, "Золотий м'яч" отримав інший легендарний футболіст сучасності, португалець Кріштіану Роналду. До речі, Мессі та Роналду, разом із німцем Мануелем Ноєром, вважаються головними кандидатами на отримання почесної відзнаки за підсумками 2014 року.

Кріштіану Роналду отримує "Золотий м'яч" (фото GettyImages)

Травень – місяць єврокубків. Цього року на лісабонському стадіоні "Естадіу да Луш" всіх цікавило одне – чи зможе мадридський "Реал" здобути ювілейний, 10й Кубок європейських чемпіонів. Завадити "Галактікос" у фіналі могли їхні сусіди, "Атлетіко". І до 90ої хвилини саме "матрасники" були ближче до заповітного трофею, але спочатку Серхіо Рамос перевів гру в доданий час, а потім Бейл, Марсело та Кріштіану Роналду встановили остаточний рахунок - 4:1.

Футболісти "Реалу" з Кубком Чемпіонів (фото GettyImages)

Напевне, найбільш очікуваною подією цього року був чемпіонат світу з футболу, який пройшов влітку в Бразилії. Напевне, для свята Гри нема кращого місця, аніж легендарна "Маракана" у Ріо-де-Жанейро, але бразильській збірній знову, як і в 1950 році, не вдалось завоювати титул на домашньому чемпіонаті світу. Про поразку бразильців німцям у півфіналі з непристойним рахунком 1-7 будуть згадувати ще десятиліття. У фіналі нас чекало вже принципове протистояння німецького "Бундесманшафту" і аргентинської "альбіселесте", які втретє в історії зійшлись у фінальному матчі. Цього разу, як і в 1990 році, перемогу святкували європейці, з ти же рахунком - 1:0. Героєм матчу став молодий Маріо Гьотце.

Гравці збірної Німеччини святкують перемегу в фіналі Чемпіонату Світу ( фото GettyImages)

Для українського футболу 2014 рік запам'ятається, перш за все, "туризмом" команд з Донбасу в зв'язку з бойовими діями на сході України. Так, донецький Шахтар свої матчі чемпіонату України проводив на львівському стадіоні "Арена Львів", Металург більшість "домашніх" матчів зіграв на "Оболонь-Арені", Олімпік — також в Києві, на стадіоні ім. Баннікова, маріупольський Іллічівець добряче наїздився по всій країні, доки не "осів" на дніпропетровському "Метеорі", а луганська Зоря "приймала" гостей на "Славутич-Арені" в Запоріжжі.

Окрім цього, задля безпеки команд, УЄФА дозволив проводити ігри єврокубків та національних збірних лише у двох містах — Києві та Львові, тож "Львів-Арена" цьогоріч вперше приймала у себе свято під назвою "Ліга чемпіонів" а також, швидше за все, у Львові пройде і матч 1/8 Ліги Чемпіонів Шахтар - Баварія.

"Шахтар" проводить матч Ліги Чемпіонів у Львові (фото прес-служби ФК "Шахтар")

Біатлон

Довгих 20 років українці не могли завоювати золотих нагород на зимових Олімпійських іграх. Золото Оксани Баюл в Ліллехамері в 1994 році залишалось єдиним в історії нашої країни до цього року. В російському місті Сочі, де цьогоріч проходили ХХII Зимові олімпійські ігри, жіноча збірна з біатлону 21 лютого, на наступний день після кривавих подій на Майдані, принесла хвилину позитивних емоцій, перемігши в естафетній гонці 4 х 6 км. Сестри Семеренко, Юлія Джима та Олена Підгрушна на фініші випередили хазяйок-росіянок та законодавців біатлону, представниць Норвегії. А Віті Семеренко вдалось окрім командного золота також здобути бронзу в спринті.

Віта Семеренко, Юлія Джима, Олена Підгрушна та Валентина Семеренко після перемоги в естафеті (фото GettyImages)

Віта Семеренко, Юлія Джима, Валентина Семеренко та Олена Підгрушна на церемонії нагородження (фото GettyImages)

Новий сезон для українських біатлоністів також розпочався успішно — Сергій Семенов завоював срібло на етапі в шведському Естерсунді, а Валентина Семеренко вже чотири рази підіймалась на подіум в грудні. Окрім цього, Семенов та Валя Семеренко перемогли у цьогорічній "Різдвяній Гонці" — престижному комерційному турнірі, який традиційно відбувається наприкінці грудня в Гельзенкірхені.

Сергій Семенов та Валентина Семеренко (фото GettyImages)

Баскетбол

Ще одна знакова подія для спортивної України у 2014 році — це дебют чоловічої збірної України на чемпіонатах світу з баскетболу. Брак досвіду завадив нашій збірній вийти з групи, проте наші співвітчизники чинили достойний опір чемпіонам світу, американській "команді мрії", вигравши першу чверть і лише за додатковими показниками поступились конкурентам в боротьбі за путівку в 1/8 фіналу.

Олександр Липовий та Клей Томпсон (фото GettyImages)

Крім чемпіонату світу українські прихильники баскетболу також мають бути задоволеними двома нашими представниками за океаном. Олексій Лень в складі "Фінікс Санз" проводить свій другий сезон в NBA і під кінець року став твердим гравцем основного складу, а 17-річний Святослав Михайлюк, отримавши приз кращому гравцю Чемпіонату Європи серед юнаків, дебютував в університетській лізі за одну із найсильніших команд, Канзас, і вже зараз йому пророкують велике майбутнє в американському баскетболі.

Олексій Лень, №21 (фото GettyImages)

Святослав Михайлюк, № 10 (фото GettyImages)

Бокс

Досить успішно пройшов минулий рік для наших боксерів. Так, Володимир Кличко двічі захистив свої титули в поєдинках проти Алекса Леапаї та Кубрата Пулєва, а також став батьком.

Володимир Кличко відправив у нокаут Кубрата Пулєва (фото GettyImages)

Не відставали від Володимира й інші наші лицарі — Олександр Усик здобув пояс Інтерконтинентального чемпіона за версією WBO в бою проти Деніела Брюера на "Арені Львів", а Василь Ломаченко здобув титул чемпіона світу за версією WBO в напівлегкій вазі.

Бій між Гаррі Расселом-молодшим та Василем Ломаченко (фото GettyImages)

Теніс

2014 рік став наразі найкращим для Еліни Світоліної, яка закінчила сезон на 28 позиції в жіночому світовому рейтингу та тріумфувала на турнірі в Баку, а Олександр Долгополов після невдалого 2013 року потрохи повернув свою кращу форму, закінчивши сезон на 23 місці чоловічого тенісного рейтингу та перемігши на турнірі в Індіан-Велсі одного із королів сучасного тенісу, Рафаеля Надаля.

Еліна Світоліна (фото GettyImages)

Легка атлетика

Справжньою окрасою цьогорічного сезону в легкій атлетиці стала дуель двох стрибунів у висоту — українця Богдана Бондаренка та катарця Мутаза Баршима. Цього сезону обом стрибунам підкорилась висота в 2 метри 42 см, проте жодному наразі не вдалось побити рекорд кубинця Сотомайора, який той встановив в 1993 році — 2 метри 45 см. Разом з тим, блискучий сезон дозволив Богдану стати другим легкоатлетом 2014 року в опитуванні відомого журналу Track&Field News, поступившись лише французу Рене Лавіллені. Останній, до речі, зумів перевершити, здавалось, вічний рекорд Сергія Бубки в приміщеннях.

Богдан Бондаренко (фото GettyImages)

Формула-1

Сезон 2014 року у найпрестижній серії автоперегонів став роком змін — машини перейшли на нові 6-циліндрові мотори замість 8-циліндрових. Найкраще до змін адаптувалась заводська команда Merсedes, яка здобула 16 перемог у 19 гонках. Саме між двома пілотами німецької команди, Льюісом Хемілтоном і Ніко Розбергом і розгорілась яскрава боротьба. Зрештою, британцю вдалось завоювати вже другий титул, після 2008 року, в своїй кар'єрі.

Ніко Росберг та Льюіс Хемілтон святкують закінчення сезону (фото GettyImages)

Сподіваємось, 2015 рік також принесе чимало радісних моментів для українців. Вболівайте за наших!

Підготував Юрій Мацула