Після розпаду Радянського союзу Росія назвала себе правонаступницею СРСР і забрала собі усі антарктичні станції, відмовившись передати Україні хоча б одну.

На щастя до 1995 році Великобританія збудувала для своїх полярників нову станцію, тож стару – "Фарадей" – вирішали продати іншій країні за символічний фунт стерлінгів. Так Україна стала 17 антарктичною державою.

З того часу на шостий континент щороку відправляється нова експедиція з 10-12 людей – це біологи, метеорологи, інженери, лікар та кухар.

Читайте також: Як українець врятував "Секстинську Мадонну"

Існує декілька правил, які повинен дотримуватись кожен. По-перше, не можна гуляти наодинці по Антарктиці, тільки з колегою, при цьому мати запасні акумулятори, продукти та білизну. По-друге, не варто надовго виходити без маски і сонцезахисних окулярів. Адже саме тут найбільша озонова дірка, тобто шкіра найшвидше отримує опіки, а на очах розвивається катаракта. Особливо небезпечно у вересні жовтні.

Також суворо забороняється смітити. Навіть найменший темний предмет на снігу під впливом сонця пропалить метрову яму. І найголовніше правило – берегти природу. Полярникам заборонено підходити і торкатись пінгвінів. Якось самка знесла яйця просто перед дверима сауни – від лазні українці мусили відмовитись на 2 місяці, доки не вилупились дитинчата.

З такою обережністю відносяться й до флори – водоростей та лишайників. Рослини не можна ні вивозити, ні привозити на Антарктику.

Кожні три години полярники знімають показники приладів, рівень приросту снігу на льодовику. Все це передається і до України та всесвітньої бази даних метеорологічних спостережень.

Читайте також: Найпопулярніший бомж України встиг побачити півсвіту

Телевізора та радіо немає, натомість є бібліотека, кінозал та більярд. Щосуботи – урочиста вечеря у костюмах, за гарної погоди – футбол. Зв’язок із рідними нечастий: телефонні дзвінки раз на тиждень. Жити на станції не просто, але полярники зізнаються: побувавши тут раз, Антарктида знову манитиме до себе.

Це унікальне місце. Тут формуються циклони, кліматичний режим материка впливає на погоду усієї планети. Тут не видно сузір'я Великої Ведмедиці, сонце та зірки рухаються проти годинникової стрілки, узагалі немає часових полюсів. Зима триває від квітня до листопада, а найтепліші – зимові місяці.

Саме в цей період відбувається зміна нашої експедицій. Скресає крига, і до станції є можливість підплисти. В інші місяці до українців не дістатись, злітно-посадкової смуги немає. В цьому якраз і найбільша небезпека станції Академіка Вернадського.