До прикладу, в той час не було знеболювальних – пацієнтам могли запропонувати алкоголь чи палицю в зуби. Саме українець першим у світі почав застосовувати наркоз з ефірними маслами. Переваги безболісних операцій першими відчули на собі 10 тисяч солдатів на Кавказькій війні.

Винахід номер два – пов'язки для переломів. Спочатку вони були крохмалеві. Все ж краще, ніж звичайний бинт, однак Пирогов не полишав пошуки. Допоміг як завжди випадок. Якось хірург зайшов у гості до знайомого скульптора. Один погляд на гіпсові творіння – і рішення для мільйонів людей було знайдене.

Читайте також: Зроблено в Україні. Винахідник з Чернігівщини першим у Російській імперії винайшов динаміт

Досягення номер три – першим розробив атлас анатомії людини. Метод був дещо незвичний, зате максимально точний: хірург заморожував трупи, а лише тоді досліджував розташування органів та м»язів. Атлас став проривом у тогочасній хірургії, зменшилася кількість ампутацій, та й лікарі почувалися на операціях упевненіше.

Номер чотири: Пирогов заклав принципи воєнно-польової хірургії. В той час, усіх поранених направляли до медичних палаток за принципом загальної черги. Натомість Пирогов запропонував солдатів із легкими пораненнями відправляти до лікарень сусідніх міст, а в польовому госпіталі залишати тих, хто потребує негайного хірургічного втручання.

Та чи не найбільше прославив українця його найвідоміший пацієнт – італійський полководець Джузеппе Гарібальді. Саме українцю вдалось виявити "сліпу" кулю в нозі, та вберегти Гарібальді від ампутації. Втім Микола Пирогов рятував життя не лише відомим людям. Переїхавши до Вінниці, легендарний хірург на власні кошти відкрив безкоштовну лікарню. "Усі ті, хто готується бути корисними громадянами, мають спочатку навчитися бути людьми", – часто повторював Микола Пирогов.