Ідея зняти фільм про військових льотчиків з’явилася ще під час війни. Майбутній актор марив небом, але через низький зріст у льотне училище його не прийняли.

Коли в статусі успішного актора та режисера-початківця Биков переїхав до Київа, він твердо знав, про що буде його перша стрічка на Батьківщині. У чиновників Міністерства культури, ентузіазму було менше. Перечитавши сценарій, вони назвали його легковажним та не надто героїчним.

Читайте також: Зроблено в Україні. 400 мультфільмів від студії "Укранімафільм"

Мовляв, хіба могли солдати співати, коли їхні побратими гинули. Переконати в реальності такого факту зміг лише двічі Герой радянського союзу Віталій Попков – керівник легендарної ескадрильї, яку всі називали "співочою".

Маршал авіації Олександр Покришкін навіть розпорядився виділити кіношникам 4 літаки "Як-18" та чехословацький винищувач.

Практично всі герої мали свого прототипа. Тому Биков наказував молодим акторам не вивчати напам'ять усі слова, а імпровізувати, і просто жити на знімальному майданчику. Кожного актора затверджував особисто. Найбільше боровся за Смирнова, адже чиновники переконували, що після "Пригод Шурика" він викликатиме сміх у глядачів.

На це Биков холодно відповів: "Цей клоун – колишній розвідник із відзнаками". Чиновники погодилися. До речі, фінальну сцену біля могили не знімали окремо. Смирнову, який пам'ятав смерті фронтових друзів, стало погано і його забрала швидка. Тож, аби ще раз не травмувати актора, сцену не перегравали.

Запам'яталася стрічка й піснями, до прикладу "Ніч яка місячна". З-поміж безлічі варіантів її обирав сам Биков. Український актор Володимир Талашко зізнавався, що знав цю пісню ще з дитинства.Цей актор знявся в цьогорічному ролику до Дня перемоги.