Російський "Бук" і підконтрольна терористам територія

Головний висновок, який зробили члени міжнародної слідчої групи, до якої увійшли представники країн, громадяни яких загинули в авіакатастрофі, а також України – рейс МН17 був збитий ракетою, випущеною з ЗРК "Бук". Цей комплекс був доставлений з території Російської Федерації, а потім повернувся на її територію. Випустили ракету з місця, що розташоване за 6 кілометрів від міста Сніжне. Ця територія і в липні 2014-го, і зараз перебуває під контролем проросійських терористів.

Про це повідомив генеральний прокурор Нідерландів Фред Вестербек.

Власне, насправді нічого сенсаційного міжнародна комісія не повідомила. Одразу після трагедії українська влада заявила те ж саме. Ніхто не мав жодних сумнівів у тому, хто винен у загибелі майже 300 людей. Ніхто – крім росіян, зрозуміло. Підконтрольні Москві бойовики вже тоді отримали величезний військовий арсенал російської техніки, в тому числі і для знищення української авіації. Незадовго до того, як збили малайзійський Boeing, терористи знищили український літак Су-25, хоча РНБО України прийшла до висновку, що літак збили з російської території.

Всі добре пам’ятають, що і 17 липня бойовики були впевнені, що збили український літак. Про це свідчили і перехоплені телефонні розмови, де співрозмовники радісно доповідали, що збили "укрів", і повідомлення в соцмережах, і навіть згадки в офіційних російських ЗМІ. Коли з’ясувалося, що був збитий Boeing, який прямував до Австралії, всі повідомлення були затерті. А Росія розпочала масову пропаганду – мовляв, винна в усьому Україна. Висувалися найфантастичніші версії. Зокрема, що Boeing був збитий українським військовим літаком, а "свідки" впевнено говорили на російському телебаченні, як вони це бачили в небі – на відстані аж 10 кілометрів.

Ще одна неймовірна версія, яку просували російські ЗМІ: в літаку всі пасажири на момент збиття вже були мертвими. Здається, до такого навіть автори фільмів жахів не могли додуматися.

Читайте також: Звіт Міжнародної слідчої групи щодо причин катастрофи рейсу МН-17: повний текст

До речі, після звіту, в Росії зробили ще одну фантастичну заяву: у концерні "Алмаз-Антей" припускають, що ракету, якою був збитий рейс MH17, могли випустити помилково. Оригінальне пояснення, виходить, запустити цей механізм – все одно, що праску включити. Схоже, що в Росії закінчилися всі більш-менш нормальні пояснення. І там перейшли до розділу "фантастика".


В катастрофі загинуло 80 дітей. Але для терористів-мародерів це не трагедія

Незважаючи на спроби ввести в оману всю світову спільноту, міжнародна слідча група розставила всі крапки над "і". І це можна вважати певною перемогою України.

Для України цей звіт – потужний аргумент на користь того, що Росія безпосередньо причетна до війни на Донбасі. Цю тезу треба активно просувати і постійно про неї говорити міжнародній спільноті. Тому що Росія причетна, як мінімум, до загибелі майже 300 людей, серед яких переважна більшість – громадяни ЄС,
– наголосив директор Центру суспільних відносин Євген Магда.

На думку голови Центру політичних досліджень "Пента" Володимира Фесенка, оприлюднена інформація принципово важлива.

Тепер питання до Росії: вона повинна або визнати результати розслідування і співпрацювати з міжнародною слідчою групою, видати винних. Або, заперечуючи ці дані, продовжуючи протистояння, вона буде показувати свою безвідповідальність і фактично підтвердить свою причетність до тероризму,
– заявив Фесенко.

Та незважаючи на те, що слідчі офіційно озвучили, звідки був доставлений "Бук" і з якого місця випустили ракету, представники групи всіляко уникали прямого звинувачення російської влади в причетності до злочину.

Не можемо робити заяви про участь Російської Федерації. Тільки те, що "Бук" із Росії. Суд має розібратися в тому, хто винний,
– зазначив один із представників групи.

Євген Магда назвав звіт компромісом між совістю і політичною відповідальністю. За словами Володимира Фесенка, присутня деяка політкоректність і небажання прямо звинувачувати Росію. Але, зазначає він, треба віддати належне професіоналізму та мужності слідчих – вони чітко назвали тих, хто винен.

100 підозрюваних, слідство триває

Слідство не завершене. Зрозуміло, що тепер необхідно встановити винних. Як зауважили члени комісії, під час розслідування вони прослухали 150 тисяч хвилин телефонних розмов. Наразі слідство працює над питанням, чому "Бук" приїхав в Україну. Наступна частина розслідування стосуватиметься зловмисників, після чого відбудеться суд.

За словами доповідачів, підозра падає на майже сотню осіб. Однак ні прізвища, ні їхнє громадянство в інтересах слідства називати не будуть. При цьому переговори з РФ про екстрадицію підозрюваних МСГ поки не веде, оскільки потрібне розслідування. За словами членів групи, наразі мало свідків, щоб встановити, хто віддав команду, і чи це не була ініціатива самої команди "Бука".

Досить цікаве пояснення. Зрозуміло, що російський "Бук" обслуговували російські військові. Це висновок само собою випливає з результатів звіту. Такою установкою, як писали експерти ще два роки тому, не могли керувати "шахтарі" і "комбайнери", які начебто воюють проти Збройних Сил України на Донбасі. Для того, щоб керувати "Буком", потрібна спеціальна технічна підготовка. Щоправда, згідно з інформацією на сайті поліції Нідерландів, до злочину можуть бути причетними люди, яких звати Андрій Іванович (позивний "Оріон") та Микола Федорович (позивний "Дельфін"). Поліція звертається до всіх, хто зможе допомогти встановити особи цих людей.


За діями терористів стоїть очільник Кремля

Щодо свідків також є певні зауваження. Чому б не оголосити про грошову премію для тих, хто може надати інформацію? На сто відсотків серед російських військових є ті, хто був тоді на сході України і точно знає, що насправді сталося. Тим більше, що чимало російських військових незадоволені тим, як командування армії використало їх на війні на Донбасі. Крім того, існує програма захисту свідків. Чому б цим не скористатися слідчій групі?

Вища справедливість чи індульгенція?

Досить туманною залишається перспектива суду над злочинцями. Хоча звіт міжнародної слідчої групи відбувся символічно в Гаазі, складно сказати, чи побачать родичі загиблих на лавці підсудних головних підозрюваних – російське керівництво. В МСГ не знають, в якому суді може розглядатися така справа.

Росія не перебуває під юрисдикцією Міжнародного кримінального суду. Створити міжнародний суд під егідою ООН навряд чи вдасться. Це рішення, звичайно, заблокує Росія. Треба шукати інший нестандартний варіант. Дискусія з цього приводу йде з минулого року. Один з варіантів – організація судового провадження в рамках судової системи однієї з країн, чиї жителі загинули в катастрофі. Тобто, Малайзії, Нідерландів, Австралії. Це питання домовленості,
– вважає Володимир Фесенко.

Журналіст Віталій Портніков назвав звіт "чорним днем" для російської пропаганди і президента Володимира Путіна. Але дуже мало сподівань на те, що Путін коли-небудь опиниться в Гаазькому суді.

Після звіту, МЗС РФ, звичайно, відкинуло всі звинувачення, назвавши висновки слідства упередженими. Позицію МЗС Росії висловила офіційний представник Марія Захарова, яка чомусь (що дуже красномовно говорить про її "професіоналізм" – 24) називає це звітом прокуратури Нідерландів.

"Висновки голландської прокуратури підтверджують те, що слідство упереджене і політично мотивоване. Самовільно призначати винного і вигадувати бажані результати перетворилося на норму для наших західних колег. Хочеться запитати: скільки можна?" – сказала Захарова.

Вочевидь, Захарова і ті, хто за нею стоїть, погано знають відому істину: злочинець завжди заявляє про свою невинність. Навіть якщо проти нього є залізні докази. Тому цією заявою РФ лише підтвердила те, що Москва винна, як мінімум, у загибелі 300 людей. І у всього світу в цьому сумнівів уже немає.

Та Москва робитиме все, щоб вплинути на думку світової спільноти. Кремлівська пропаганда розпочала активно розкручувати тему вини України, яка не закрила повітряний простір. Під час прес-конференції слідчої групи російські журналісти намагалися повернути так питання, але отримали чітку відповідь: закриття повітряного простору не було предметом кримінального розслідування, і не могло бути. Чому Україна повинна була це робити? Хіба у тому випадку, якби Росія в 2014-му заявила, що воює з нами, але Москва постійно твердить відоме всім "настамнєт".


Чи постануть перед судом справжні злочинці. ніхто не знає

В той же час, Держдеп США висловився за притягнення до відповідальності винних у загибелі людей. За словами представника держдепартаменту США Джона Кірбі, "проміжні висновки Групи підтверджують заяву, зроблену державним секретарем Керрі у наступні дні після трагедії, що МН17 був збитий ракетою класу земля-повітря зенітно-ракетного комплексу "Бук", запущеною з території у Східній Україні, яка була підконтрольна проросійським бойовикам".

На думку Фесенка, є надія, що справедливість восторжествує і будуть названі винні. Але чи вдасться їх покарати – буде залежати від згоди Росії видати цих людей. За його словами, є сумніви. Але важливо, щоб був вирок у цій справі.

Хоча слідча група не поспішає назвати винною Росію, побоюючись непередбачуваної реакції Кремля, все ж звіт дає тепер додаткові козирі Україні. В першу чергу, щодо продовження санкцій проти Росії.

Важливим є питання: як тепер буде стояти питання навіть не про зняття, а пом'якшення санкцій проти Росії? Адже це б означало індульгенцію, прощення Росії за нелюдський терористичний акт. Тепер українська дипломатія отримала серйозний аргумент, щоб активізувати боротьбу за продовження санкцій проти Росії,
– заявив Володимир Фесенко.

Тому, що б не казали в Кремлі, поступово стає очевидним факт, що Росія винна не тільки в загибелі МН17. А, в першу чергу, в тому, що вже третій рік веде війну проти України. Це злочин проти людства, його не можна ігнорувати або не помічати. Всі причетні до цього повинні понести заслужене покарання.

Читайте також: Знову фейк: чому не виконуються домовленості про "режим тиші"?