У Києві 9 травня на центральних вулицях зранку обмежили рух транспорту біля Парку Вічної Слави у зв'язку із пам'ятними урочистими подіями.

Читайте також: День перемоги чи День пам'яті: що відзначають в Україні 8-9 травня та коли вихідний

Як поліція охороняє порядок у Києві та у решті українських міст

Вранці чинний президент Петро Порошенко поклав квіти до могили Невідомого солдата в парку Вічної Слави. Разом із ним участь у поминальних заходах взяли, зокрема, прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, голова Православної церкви України Епіфаній і міністр оборони Степан Полторак.

Читайте також: Порошенко звернувся до українців з нагоди 9 травня

Крім того, в Україні вже відбулося чимало інцидентів. За день поліція зареєструвала 63 події, 45 з яких через використання забороненої символіки – "георгіївська стрічка", червоні прапори, символіка серпа і молота.

Читайте також: "Безсмертний полк" завершив проросійський марш у Києві: затримані та словесні перепалки

Поліція також склала 27 адміністративних протоколів – 13 в Одеській області, 4 в Миколаївській області, по 2 у Львівській, Дніпропетровській та Києві, по одному в Луганській, Кіровоградській, Запорізькій і Донецькій областях. Ще за 7 повідомленнями правоохоронці внесли відомості до ЄРДР.

Як в Україні відзначали День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні: дивіться відео

Кривий Ріг

З самого ранку неподалік Кривого Рогу невідомі закидали камінням автобус з людьми. В "Опозиційному блоці" розповіли, що вони їхали до Дніпра на святкування Дня перемоги. Також політсила стверджує, що під час нападу в автобусі перебували пенсіонери та діти. Окрім того, у Кривому Розі за "георгіївську стрічку" затримали 64-річного чоловіка та склали на нього адмінпротокол.

Невідомі кинули каміння в автобус з людьми біля Кривого Рогу

Львів

Хуліганські дії, пов'язані з 9 травня, трапилися й у Львові – тут молодики у складі 20 осіб на Марсовому полі закидали яйцями монумент із серпом і молотом. Поліція, зі свого боку, склала адмінпротокол за дрібне хуліганство лише на одного 34-річного чоловіка, який, на переконання правоохоронців, закидував яйцями монумент, і попросила піти геть.

На Марсовому полі у Львові молодики закидали яйцями серп і молот

Київ

У Києві поліція затримала матір загиблої екс-нардепки з "Партії регіонів" Олену Бережну за футболку із зображенням забороненої в Україні "георгіївської стрічки".

Одеса

За аналогічне правопорушення затримали чоловіка і в Одесі на Алеї слави, що місцевому парку Шевченка. За словами начальника управління превентивної діяльності ГУНП в Одеській області Івана Іщенка, його доправлять до Приморського відділу поліції, де щодо нього складуть протокол про адміністративне правопорушення.

Читайте також: Яке покарання загрожує за використання георгіївських стрічок: інфографіка

Чоловіка затримали за "георгіївську" стрічку в Одесі: дивіться відео

Загалом на Одещині за правопорушення під час відзначення Дня перемоги поліція затримала 8 осіб (5 – в Одесі, 3 – в області). Зокрема, житель одного з сіл Ізмаїльського району приїхав на урочистий захід із георгіївською стрічкою та радянською символікою. Крім адміністративного протоколу за стрічку, щодо нього відкрито кримінальне провадження за статтею Кримінальногого кодексу про виготовлення, поширення комуністичної символіки та пропаганда комуністичного тоталітарного режиму. Зловмиснику загрожує обмеження волі терміном до п'яти років або позбавлення волі на той самий строк. Також відомо, що двох осіб з "георгіїйської стрічкою" затримали в Чорноморську.

Ізмаїл, Одещина, російська пропаганда, георгіївська стрічка, СРСР
На Одещині житель одного з сіл Ізмаїльського району приїхав на урочистий захід із георгіївською стрічкою та радянською символікою

Крім того, в Одесі правохоронці затримали трьох молодих людей, які з'явилися на Алею слави в стані алкогольного сп'яніння та порушували громадський порядок. Їм інкримінують дрібне хуліганство.

У Одесі поліція затримала трьо п'яних молодиків, що порушували громадський спокій: відео

А трохи згодом тут зупинили чоловіка, який намагався пройти до місця відзначення 9 травня, маючи з собою кастет. У підсумку поліція вилучила заборонений предмет і відкрила провадження за фактом незаконного поводження зі зброєю.

Харків

Безсмертний полк пройшов не лише вулицями столиці – схожі акції відбулися у Харкові та Миколаєві, щоправда без заворушень тут не обійшлося. У Харкові словесна препалка відбулася між ветеранами війни на Донбасі та представниками націоналістичних організацій з одного боку та марширувальниками з іншого. Крім того, у кількох учасників ходи виявили "георгіївські стрічки". Поліція на прохання активістів змусила їх зняти заборонену символіку, а ті у відповідь почали вимагати від правоохоронців прибрати червоно-чорні прапори та заарештувати зрадників.

Миколаїв

У Миколаєві ж активісти "Свободи" помітили на одній з жінок, що покладала квіти, пілотку з червоною зіркою, серпом і молотом. Оскільки ця символіка є забороненою в Україні, то вини покликали поліцію. Зрештою жінка зняла головний убір, але потім одягла знову.

Як відзначали 9 травня у містах України: дивіться сюжет 24 каналу

Окупований Крим

У селі Орловка під Севастополем у ніч на 9 травня вандали розбили пам'ятник із іменами загиблих під час Другої світової війни кримських татар. Пам'ятник героям війни стояв ще з 1960-х років. Раніше на ньому були висічені імена тільки 6 загиблих, і серед них – жодного кримськотатарського.

Напередодні 6 травня пам'ятник героям війни оновили за кошти місцевої кримськотатарської громади. Його доповнили двома гранітними плитами. На оновлених плитах пам'ятника тепер імена 64 загиблих на війні жителів Мамашая, серед яких 57 – кримські татари. Однак уже в ніч на 9 травня вандали розбили гранітні плити.

Окупований Донбас

Проросійські бойовики в окупованих Донецьку та Луганську також влаштували парад до Дня перемоги. Окрім портретів учасників другої світової війни люди несли також фотографії ватажків бойовиків. Були серед присутніх на параді бойовиків і особи у формі НКВС.

Люди несли багато портретів екс-ватажка Олександра Захарченка, який загинув через вибух бомби у донецькому кафе "Сепар" 31 серпня 2018 року. Серед інших портретів виділялась також фотографія Сталіна.

парад донбас
Діти несуть фото вбитих ватажків бойовиків

донбас сталін парад
Фото Сталіна на параді на Донбасі

В окупованому Луганську також відбувся марш із представниками окупаційної влади та військовою технікою. Після парадів в окупованих містах планують концерти за участю гуртів із Росії.

Маріуполь

Маріуполь впродовж місяця у 2014 році перебував під контролем бойовиків самопроголошеної "ДНР". Українські війська звільнили місто 13 червня. Навіть після трагічних подій під час урочистостей до 9 травня чимало людей одягнули військову форму СРСР.

На площі Воїнів-визволителів в Приморському районі люди почали збиратися ще з 8 години ранку. На заході були присутніми представники міської влади, військові, козаки, студенти, школярі, інші жителі міста. Багато маріупольці тримали в руках портрети родичів, загиблих в роки Другої світової війни, передає ресурс "Донецькі новини".

Читайте також: Ніхто не має права приватизувати цю перемогу, – Зеленський про 9 травня та українців

Також на площі з нагоди 9 травня пройшов невеличкий концерт за участю творчих колективів міста. Зауважимо, що цього року, на відміну від інших, тут не було встановлено міні-виставки та самодіяльні концертні майданчики, також були відсутніми польові кухні, і цей факт засмутив багатьох жителів Маріуполя.

Як відзначали 9 травня у прифронтовому Маріуполі: фоторепортаж

Що відомо про 8-9 травня в Україні?У 2015 році Верховна Рада встановила 8 травня Днем пам'яті та примирення на честь усіх жертв Другої світової війни. Символом пам'яті є червоний мак. Також тоді вирішили відзначати 9 травня як День перемоги над нацизмом.

Найважливіші дати Другої світової: інфографіка 24 каналу

Що ви маєте знати про Другу світову війну – інфографіка
Що ви маєте знати про Другу світову війну: інфографіка