Згідно із законом, який набув чинності 4 червня, відтепер в Україні "бойкотуються":

1. Фільми, зняті після 1 серпня 1991 року, які популяризують силові органи держави-агресора (Російської Федерації) та їхні окремі дії; створюють позитивний образ російських силовиків, працівників радянських органів державної безпеки, виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України, або ставлять під сумнів територіальну цілісність України.

2. Російські фільми та серіали, випущені після 1 січня 2014 року.

3. Телепередачі, які були виготовлені після 1 серпня 1991 року, які популяризують російські силові структури, їхні окремі дії а також виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України, або ставлять під сумнів територіальну цілісність України.

4. Фільми та передачі (крім інформаційних та інформаційно-аналітичних), де беруть участь особи, внесені у "Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці", який має оприлюднити Міністерство культури.

Також законом забороняється фільми, які пропагують війну, насильство, жорстокість, фашизм і неофашизм, неповагу до нації та національних цінностей, а також неповагу до батьків, наркоманію, токсикоманію, алкоголізм та інші шкідливі звички. Критерії для виявлення таких кінокартин у документі не прописані.

Наразі до "чорного списку" входять 160 картин. Фільми, серіали та програми, які будуть доповнювати та розширювати перелік заборонених, визначатиме Центральний орган виконавчої влади, відповідальний за реалізацію державної політики в галузі кінематографії, який надаватиме відповідні критерії та експертну думку. Оскільки список критеріїв є доволі розмитим, то, теоретично, під заборону можуть потрапити і ті картини, де у якості позитивних героїв фігурують, наприклад, колишні співробітники російських силових структур.

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення почне моніторити ефіри телеканалів на предмет показу забороненого контенту і направляти їм попереджувальні листи в разі виявлення порушень законодавства.

У разі порушення закону та демонстрації чи розповсюдження заборонених кінопродуктів, на порушників накладатимуться штрафи в розмірі 10 мінімальних заробітних плат (12 тис. 180 грн) за кожен випадок, вчинений вперше, та в розмірі 50 мінімальних заробітних плат (60 тис. 900 грн) за кожен наступний випадок.

Однак, по факту, доля порушників лишається невизначеною. По-перше, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення, яка має виявляти порушників серед телеканалів і накладати на них штрафи, робити цього не може – який-небудь акт, який регулював би розмір штрафів в Україні відсутній. По-друге, не зрозуміло, хто контролюватиме дотримання закону кінотеатрами. Як виглядатиме порядок пошуку та покарання кінотеатрів-порушників у документі також не зазначено.

Ще один невизначений момент — можливість обійти цей закон як для користувачів, так і для виробників кінопродукції. Сучасний розвиток комунікаційних технологій дозволяє глядачу легко обійти будь-які заборони. Однак така можливість законом на регулюється. Також не зрозуміло, яка доля очікує на фільми та серіали україно-російського виробництва. За словами голови Держкіно Пилипа Іллєнко, вони під заборону потрапляти не повинні, однак практика доводить, що вони там опиняються. Головним чином – через те, що Держкіно часто не вказує українські продакшни, які були залучені до зйомок російських проектів та через існуючі на ринки умови, за яких українським кіновиробникам вигідно співпрацювати із росіянами.

З продукцією, яка замінить заборонені російські фільми та серіали, проблем виникнути не повинно. За даними Державного агентства України з питань кіно, українські телеканали вже почали шукати заміну контенту виробництва Росії. "Судячи зі звернень до нас за прокатними посвідченнями, телеканали купують класичні серіали - старі американські, європейські, які недорого коштують - "Комісар Рекс", "Коломбо", — розказав він.

Окрім того, міністр культури України В'ячеслав Кириленко запропонував купувати польські серіали, щоб витіснити з ринку російські.