Поки у Києві, як повідомляє ТСН, організовують екскурсії до "найзакритішої" країни світу – Північної Кореї, у Пхеньяні вихваляються іншими досягненнями.

"Третього вересня рівно опівдні за місцевим часом на ядерному полігоні Пхунгері, у північно-східній частині Корейського півострова, пролунав потужний вибух. Його сила – у 5-10 разів більша за всі попередні вибухи, що проводилися в КНДР. Нині є достатньо підстав стверджувати, що йдеться про вибух термоядерної (водневої) бомби. Про це каже не лише офіційний Пхеньян (владі КНДР давно ніхто не вірить на слово), але й західні експерти-ядерники", – пише "Європейська правда".

Втім, нижче видання додає, що "минулого року корейці вже заявляли про термоядерне випробування, але їхні слова не підтвердилися. (…) Перевірити їх непросто: годі й говорити, що на ядерному полігоні КНДР не бував жоден іноземний спостерігач, і тому доводиться оцінювати лише непрямі ознаки".

Читайте також: Це прелюдія до захоплення Гуаму, – Кім Чен Ин про запуск балістичної ракети

Серед "непрямих ознак", зокрема, – величезна потужність вибуху. Що, власне, і вказує на випробування саме водневої бомби. Проте "теоретично потужності у 120 кілотонн можна досягти великим та багатокомпонентним плутонієвим зарядом. Це зробити складно, але все ж можливо. Однак обсяги плутонію, який мають у розпорядженні корейці, є доволі обмеженими, і виробництво нового потребує часу, тому навряд чи Пхеньян розкидувався б дорогоцінним радіоактивним ядерним матеріалом", – говориться у статті.

Ще одним непрямим доказом є фото, на якому "товариш Кім Чен Ин" позує біля пристрою, який може бути двофазною термоядерною бомбою (якщо тільки він не є муляжем). На думку видання The New York Times, йдеться якраз про муляж – великий блеф, до якого вдається Пхеньян, адже малоймовірно, щоби Північна Корея домоглася подібної мініатюризації у виробництві ядерної зброї.


Те саме фото, яке є "непрямим доказом" наявності у Північної Кореї термоядерної зброї. На ньому, ймовірно, Кім Чен Ину демонструють щойно зроблену бомбу. Якщо тільки остання не є муляжем

Пхеньян має підручник зі стратегічних провокацій і прагне максимального політичного впливу,
зазначає NYT.

Однак, навіть якщо так і є, остання провокація Північної Кореї їй більше ніж вдалася. Весь світ перебуває під враженням 120 кілотонн від "товариша Кіма". Відтоді, як ми аналізували можливості Північної Кореї востаннє, загроза ядерної війни не стала меншою. Про неї, як мінімум, заговорили ще активніше.

Читайте також: Кім Чен Ин блефує, і Трамп це розуміє, – німецьке видання

"Напрошується на війну"

Відгукуючись на вісті з Кореї, президент Сполучених Штатів Дональд Трамп зазначив, що КНДР з її бомбами являє собою неабияку загрозу. "Північна Корея провела велике ядерне випробування. Їхні слова і дії, як і раніше, залишаються дуже ворожими і небезпечними для Сполучених Штатів", – твітнув Трамп.

А глава Пентагону Джеймс Меттіс додав: "Будь-яка загроза Сполученим Штатам або її територіям, включаючи Гуам або наших союзників, отримає потужну військову відповідь, яка буде ефективною і непереборною", – передає ABC.net.

Тим часом глава міністерства фінансів Сполучених Штатів Стівен Мнучін пообіцяв надати Трампу на затвердження новий пакет санкцій щодо КНДР. Санкції передбачатимуть припинення усієї торгівлі з Північною Кореєю, відзначив Мнучін.

Якщо країни хочуть мати справи зі Сполученими Штатами, вони, очевидно, будуть працювати з нашими союзниками та іншими, щоб економічно ізолювати Північну Корею,
наводить його слова агентство Reuters.

Про санкції йшлося і в стінах Організації Об'єднаних націй. "Північна Корея напрошується на війну", – заявила постійний представник США при ООН Ніккі Гейлі на спеціальному засіданні Організації. Вона звернулась із пропозицією до Ради Безпеки ООН втілити якомога потужніші санкції проти Північної Кореї у відповідь на нещодавнє ядерне випробування. Очікується, що дане питання може бути розглянуте 11 вересня. "Час напівзаходів закінчився. (…) Тільки найпотужніші санкції можуть дозволити нам вирішити проблему дипломатичним шляхом", – підкреслила Ніккі Гейлі, передає "Голос Америки".

Читайте також: США підготували резолюцію в ООН, яка сильно вдарить по КНДР

В іншій публікації на сайті "Голосу Америки" йшлося про засудження ядерних ігор Кореї з боку генсека НАТО Єнса Столтенберга.

Столтенберг зазначив, що НАТО стурбоване дестабілізуючою манерою поведінки Пхеньяна, яка становить загрозу для регіональної та міжнародної безпеки. Генеральний секретар Альянсу додав, що режим повинен негайно припинити всю діяльність, пов'язану з ядерними та балістичними ракетами, надати можливість це перевірити, і зробити так, щоб цей процес був незворотним.

Видання також додає: у зв'язку з останніми подіями Японія висловила офіційний протест Північній Кореї через своє посольство у Пхеньяні. Прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе назвав ядерні випробування "абсолютно неприйнятними". А тим часом міністерство закордонних справ Китаю закликало Північну Корею припинити свої "неправильні" дії та поважати резолюції Ради безпеки ООН.

Свою лепту у багатоголосся тих, хто поставився вкрай негативно до ядерних випробувань у Північній Кореї внесла й найближча сусідка КНДР – Південна Корея. Про це повідомило місцеве інформаційне агентство Yonhap. "Президент Мун Чже Ін сказав, що країна ніколи не дозволить Північній Кореї продовжувати розвивати свої ядерні і ракетні технології", – заявив на прес-брифінгу за підсумками засідання Ради національної безпеки Південної Кореї радник президента.

Читайте також: Південна Корея відповіла сусідам ракетними навчаннями

Нарешті, дії КНДР засудила й Україна, інформує вітчизняне міністерство закордонних справ.

Нюанси

Після того, як минув час для обурення та "глибокого занепокоєння", настав час аналітики. Британська The Guardian зазначає, що, в принципі, для вирішення кризи у Північній Кореї "не існує підходящих варіантів". "Санкції, найскладніші з тих, що коли-небудь накладала ООН, мають обмежений ефект – якщо тільки не діє нафтове ембарго. Але в цьому випадку країна занурюється в хаос, після чого виступає Китай. Військовий же напад, ймовірно, призведе до масових жертв, співставних з жертвами Хіросіми".

Третій варіант – дипломатичний шлях врегулювання – у випадку з КНДР не діє, акцентує The Guardian, принагідно згадуючи всі безрезультатні спроби налагодити з Пхеньяном діалог. А відтак те, що наразі пропонує Китай – домовитися про заморожування ядерної програми Пхеньяна в обмін на відмову від спільних військових навчань США та Південної Кореї – не спрацює також. Радник Дональда Трампа з питань безпеки Герберт Макмастер назвав план Китаю "нежиттєздатним".

Заморожування заради заморожування більше не працює. Метою є денуклеаризація півострова,
– заявив він.

Однак забезпечити "денуклеаризацію" Північної Кореї – справа не з простих. У великій редакцій статті на сайті CNN розглядається варіант військових дій на території КНДР, який також не є прийнятним. "Аналітики говорять, що США зараз не можуть вести військову кампанію, яка б привела до успіху на полі бою на Корейському півострові. Америці знадобилися б тижні, якщо не місяці, щоб отримати необхідні додаткові війська і обладнання в цьому регіоні", – говориться у статті.

Читайте також: Як повалити режим Кім Чен Ина: The Wall Street Journal назвало п'ять способів

Для подібної кампанії знадобляться "бомбардувальники B-2 і B-52, які будуть діяти з бази ВПС США на Гуамі", а також "винищувачі-невидимки F-22". Крім цього, "будуть потрібні додаткові військові кораблі та підводні човни, оснащені ракетами "Томагавк", щоб придушити протиповітряну оборону Північної Кореї і дати можливість бомбардувальникам працювати". Плюс знадобляться наземні війська "у великій кількості" – "для "контролю над об'єктами всередині Північної Кореї". Однак безпосередньо зараз всі ці сили для війни у КНДР не готові, а це означає, "що ще є час, щоб змусити дипломатію працювати", – йдеться у публікації.

Крім того, план упереджувального удару по Північній Кореї може бути не схвалений Кореєю Південною. Адже у цій країні розуміють, які криваву жатву збиратимуть згодом.

Трамп має повне право захищати добробут і безпеку американських громадян. Але і Мун Чже Ін також має право боронити 50 мільйонів південнокорейців, а також сотні тисяч американців та іноземців, які проживають в країні. Мун має право не погодити з Білим домом план превентивної атаки,
пише The Washington Post.

Водночас видання підкреслює: обидва союзники (США та Південна Корея) мають діяти в синергії. Їхнім однодумцем також повинна стати і Японія. Інакше чвари в цьому таборі підуть лише на користь режиму Кіма. Але з порозумінням між членами "антикімівської коаліції" також не все гаразд. "Нещодавно Мун заявив, що отримав від Вашингтона обіцянку, що Сполучені Штати не вдаватимуться до військових заходів без схвалення Сеула – зобов'язання, яке адміністрація Трампа так і не підтвердила", – говориться в статті The New York Times.

Читайте також: За яким сценарієм розгортатиметься конфлікт між США і КНДР: думка експерта

Південня Корея не приховує, що все ще сподівається повернути свою північну сусідку за стіл переговорів. "Ми знаємо, що таке міжусобна війна і не хочемо пережити ще одну катастрофічну війну на цій землі", – йдеться у заяві Мун Чже Іна.

Ми не відмовимося від спільних із союзниками пошуків мирної денуклеаризації Корейського півострова,
– додає президент Південної Кореї.

"А тим часом, поки Вашингтон і Сеул сперечаються про застосування військової сили, пан Кім, схоже, має намір просуватися вперед", – резюмує NYT.


Президент Південної Кореї Мун Чже Ін все ще сподівається порозумітися з північнокорейцями

Фактор Китаю

Що ж стосується ще однієї ключової держави в цьому регіоні – а йдеться про Китай – то ця країна ще меншою мірою, аніж Південна Корея, прагне застосовувати вплив на КНДР. Причому будь-який вплив – навіть дипломатичний. Минулого місяця, зазначає Financial Times, Китай вже підтримав обмежувальні заходи ООН, заборонивши імпорт північнокорейського вугілля, залізної руди та морепродуктів, що викликало бурхливе невдоволення серед торгівців рибою у провінції Хуньчунь.

Ще менш вигідним для Китаю є нафтове ембарго, адже країна активно продає "чорне золото" Пхеньяну. Та й взагалі – у Китаю є всі підстави побоюватися за свій стратегічний ресурс, адже "близькість ключових видобувних басейнів до північнокорейського кордону" робить їх вразливими, зауважує видання CNBC.

Читайте також: Влада Китаю заборонила своїм громадянам створювати бізнес в КНДР

Крім цього, "у Пекіні вже сумніваються, що застосування нових економічних санкцій проти Північної Кореї спрацює, і кажуть, що стримувати Пхеньян не є виключною відповідальністю Китаю", – пише Reuters, – посилаючись на колишнього дипломата Китаю і публікації в китайських ЗМІ. Останнім часом Китай критикував Захід і його союзників за просування "теорії відповідальності Китаю" щодо Північної Кореї і був засмучений військовими навчаннями Сеула та Вашингтона, які, за словами Пекіна, нічого не зробили для зменшення напруженості, зазначає агентство.

Також минулого тижня міністерству закордонних справ цієї країни довелося неодноразово відповідати на закиди щодо недостатньої активності Китаю у справі стримування Північної Кореї. У Пекіні відповіли, що діалог є невід'ємною частиною резолюцій ООН, тоді як посилення санкцій показує свою неефективність. Крім того, державне китайське видання Global Times розкритикувало британського та австралійського лідера за заклики до введення торгівельних обмежень з КНДР. Зокрема, не знайшла підтримки пропозиція прем'єр-міністра Австралії Малкольма Тернбулла відносно того, що Китай повинен припинити поставки нафти в Північну Корею.

Тон, в якому Китай висловлює своє невдоволення, викликає сумніви у західних дипломатів щодо питання про те, до якої міри Пекін буде готовий до подальших жорстких санкцій,
– йдеться у публікації.

Reuters додає, що Китай завжди боявся повної ізоляції КНДР, адже це може призвести до колапсу всередині самої КНР через хвилю біженців до тих провінцій країни, які розташовані на північному сході.


Китай не прагне грати на стороні "антикімовської коаліції". Піднебесна, згнітивши серце, підтримує деякі торгівельні санкції ООН щодо КНДР, проте останні вже створюють їй певні проблеми

У своїх побоюваннях Китай не є самотнім: проти санкцій щодо КНДР виступає і Росія. Як вже повідомлялося, президент РФ переконаний, що атака на Північну Корею матиме виключно негативні наслідки.

"Ви думаєте, що в силу прийняття якихось санкцій Північна Корея відмовиться від того курсу, який вона взяла на створення зброї масового знищення? Та вони (корейці – "24") траву їстимуть, але не відмовляться від цієї програми, якщо не будуть відчувати себе в безпеці", – заявив кремлівський лідер, котрого цитує ТАРС.


Путін переконаний, що корейці "траву їстимуть, але не відмовляться від ядерної програми, якщо не будуть відчувати себе в безпеці"

Чи їдять корейці траву – наразі невідомо, а от те, що вони обіцяють не зупинятися – вже факт. Зухвала заява про це прозвучала 5 вересня. "Останні заходи самооборони моєї країни, КНДР, – це подарунок, адресований нікому іншому, як США", – повідомив постійний представник КНДР при ООН Хан Те Сон.

США отримуватимуть більше подарунків із моєї країни, поки покладатимуться на нерозсудливі провокації та марні спроби тиснути на КНДР,
– додав він, передає "Німецька хвиля".

Що ж, із такими настроями складно побудувати безпечний та комфортний для усіх світ. Проте надія помирає останньою, навіть якщо це надія достукатися до "товариша Кіма" та його зазомбованих підданців.

Читайте також: Як міжнародна спільнота збирається вгамовувати небезпечну і некеровану КНДР