Про те, чому вона зацікавилася цією темою, як на Заході сприймають російську пропаганду і що світу може показати приклад Надії Савченко, Сара Хьорст розповіла в інтерв'ю сайту "24".

Ви симпатизуєте Росії, як країні, але при цьому займаєте яскраво виражену антипутінську позицію. Чому так?

Саме тому, що симпатизую Росії. Перший раз в Москву я поїхала 25 років тому. Після цього бувала в Росії багато разів. Працювала в Пітері, жила в Калмикії, на Камчатці, на Чукотці. Написала книгу про Росію. Мені подобалася ця країна. Тому мені особливо боляче, що все це сталося з Україною.

Навіть раніше, два роки тому, в Росії прийняли багато нехороших законів. Наприклад, про гей-пропаганду. Вони постійно затримували людей на пікетах. Тому я почала уважно стежити за подіями в Росії. Потім був Крим, потім почалася війна в Україні. Це було жахливо. Я подумала, що треба було більше уваги звернути на Україну. До цього ми її не помічали. Ми навіть не знали, що був такий президент Янукович, про нього дізналися тільки після початку Майдану.

Тобто, Ваше негативне ставлення до Путіна пов'язано саме з його агресією проти України?

З агресією проти України і проти власного суспільства та активістів. Я познайомилося з багатьма активістами через Facebook. До цього я їх не знала.

Я працювала у Пітері в 1995 році. Знову повернулася туди тільки два роки тому. Бачила, що там дуже похмуро, але не знала, що ведеться така пропаганда. Не знала, що були настрої проти Заходу. Моя подруга, яка там живе, написала мені багато листів. Писала, що все добре. Вона подорожувала по всьому світу. Мені здавалося, що вона дуже любить Захід. Але коли я приїхала, вона посперечалася з чоловіком, коли він говорив про репресії, сказала, що йому треба поважати президента, що не можна ображати президента. Після анексії Криму вона взагалі перестала говорити зі мною, після того, як я сказала "Що вони роблять взагалі в Криму, з кримськими татарами?". Вона відповіла, що я говорю занадто категорично.

Такі антизахідні настрої стали для Вас сюрпризом?

Великим сюрпризом.

Кремлівська пропаганда будується на тому, що на Заході всі працюють проти Росії. За Вашими спостереженнями, Захід в курсі, що існує заради того, щоб нашкодити РФ?

Ні. Я такого не помітила взагалі. Я завжди працювала з росіянами. Навіть на Алясці ми робили спільний проект з ескімосами на Чукотці. Ми їм допомогли, коли в 90-х роках вони ледь не голодували. Завжди коли я бувала в Росії, люди були дуже раді бачити мене і хотіли знати про Захід, були дуже гостинні. Для мене було так дивно, що вони, виявляється, нас ненавидять, думають, що ми хочуть їх знищити. Чому? Ми вкладали величезні гроші в російське суспільство, займалися бізнесом з ними.

Захід - ті ж Британія і Америка - сприймають всерйоз російську пропаганду?

Вони не бачать пропаганди. Для них її немає.

Тобто вони не знають, що росіяни налаштовані проти них?

Ні. Вони взагалі не знають, що в Росії нас вважають ворогами. Вони думають, що це більш-менш нормальна країна.

У нас дуже здивувалися, коли одна студентка з Англії працювала в російських архівах, вона вивчала історію революції 1917 року, і її звинуватили в шпигунстві. Люди здивувалися, бо вони не знали, що є такі настрої. Я знала, що вони є; знала, що в Росію небезпечно їхати, але більшість в Британії - ні, вони цього не знали.

Ви вважаєте, що зараз громадянам Британії чи інших європейських країн небезпечно їхати в Росію?

Так, враховуючи те, що можна звинуватити людину в шпигунстві за роботу в архіві, враховуючи загальний настрій населення там, враховуючи агресію. Думаю, в Росії немає закону. Влада може робити все, що захоче. Вони можуть посадити людину ні за що.

На форумі ультраправих націоналістів, який пройшов нещодавно в Пітері, прозвучало гасло, що не тільки Крим російський, але й Аляска теж російська. Ви досить довго працювали на Алясці. На Вашу думку, як би там сприйняли цю заяву?

Вони б посміялися. Вони теж не знають, що у них є такий настрій. Аляска - дуже патріотична. Ці люди люблять свою країну, у них є вдома зброя і вони вміють ним користуватися, тому я б не радила Росії претендувати на Аляску.

Ваш проект X-Soviet - про що він і для кого?

Це блог, який я веду вже більше року, про події в Україні, в Росії, в інших колишніх радянських республіках. Я бачила пропаганду, знала про пропаганду, думала, що треба знайти посилання на справжні, правдиві новини і поширювати їх. Я роблю заголовок, пояснюю англійською, що це таке, даю посилання на новину російською мовою. Щоб англомовні і україномовні люди могли читати ці статті, дивитися відео. Ще перекладаю тексти. Нещодавно перевела повідомлення Яшина про те, що він робить доповідь Нємцова про війну, перевела листи Савченко на англійську, зробила інтерв'ю з активістами з Росії та України.

Ваш блог популярний у Британії?

Його читають, ще більше - читають окремі статті. Але я думаю, що більше не в Британії, а в Росії і в Україні. В Англії його читають менше, тому що люди на Заході не хочуть читати такої кількості статей про ці події. Може бути - раз на тиждень читають. Але не десять разів на день. Інтерес дуже невисокий, мені б хотілося його підняти.

Ви також багато уваги приділяєте Надії Савченко. Чому Ви зацікавилися її долею?

Це все пов'язано. Надія Савченко, Олексій Сєнцов, інші полонені. Ненавиджу все те, що вони роблять з цими людьми. Савченко - дуже сильна жінка. Я її дуже поважаю.

Савченко може стати хорошим прикладом для Заходу. Заходу потрібно знайти ці яскраві приклади того, що відбувається, щоб він міг почути.

Про Савченко знають на Заході?

Про неї чули. Щось. Але не знають подробиць. Також, як і про Україну. Думаю, що якщо їм показати Савченко, розповісти, що з нею сталося - вони змогли б зрозуміти відбувається взагалі. В її історії є багато - війна, Україна, Росія, те, що відбувається в Москві.

Читайте також: У Росії зараз будь-хто може стати ворогом народу, — журналістка