11 жовтня за підсумками триденного засідання Синоду Вселенського патріархату у Стамбулі представник Константинополя, митрополит Гальський Еммануїл повідомив про рішення, ухвалене Синодом, щодо надання дозволу на створення в Україні Єдиної помісної православної церкви.

Читайте також: Томос Україні: що ухвалив Синод у Константинополі – документ

Окрім рішення відновити процедуру надання Томосу Українській церкві, синод Вселенського Патріархату також зняв анафему (відлучення від церкви) з партріарха УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія і визнав їх канонічними.

На таке рішення Синоду у Константинополі вже з'явилась реакція із Москви.

Україна стала на крок ближче до отримання Томосу: дивіться відео

Читайте також: Українська і російська церкви: хто кому матір і до чого тут Томос

Так, речник глави Кирила, священик Олександр Волков заявив, що після таких гучних рішень РПЦ має намір розірвати євхаристійне спілкування з Константинополем.

Скасування анафеми щодо Філарета та ухвалення рішення щодо автокефалії Україні, за словами представника РПЦ, є "легалізацією розколу" та матиме "сумні наслідки".

Легалізація розколу спричинить за собою наступні дуже сумні кроки, які змушена буде зробити Російська православна церква, пов'язані з розривом євхаристійного спілкування та іншими рішеннями, які будуть прийняті,
– цитують представника РПЦ російські ЗМІ.

Водночас в УПЦ Московського патріархату рішення Вселенського патріархату про зняття анафеми з патріарха Філарета і митрополита Макарія назвали "неправовим" і через це Вселенський Патріарх Варфоломій сам "повинен бути підданий анафемі".

Такою різкою заявою відзначився голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП архієпископ Климент (Вечеря).

"Це рішення абсолютно неканонічне, тому що ця територія не належить Константинопольському патріархату, то яким чином він може знімати анафеми? Він не має на це жодного канонічного права. Думаю, що за такі дії на патріарха Варфоломія треба накласти анафему", – заявив Климент.

Архієпископ оголосив, що УПЦ МП не визнає рішення Вселенського патріархату про надання Україні автокефалії.

Нагадаємо, 11 жовтня синод Вселенського Патріархату зняв анафему (відлучення від церкви) з партріарха УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія і визнав їх канонічними. Філарет пояснив, що це рішення дає можливість об’єднатись з архієреями московського патріархату та з автокефальною церквою (УАПЦ), щоб створити в Україні єдину церкву.

На рішення Синоду у Константинополі також відреагував Президент України Петро Порошенко, який зазначив, що група єпископів УПЦ МП підтримала надання Україні автокефалії і готова до об’єднання церков. За його словами, звернення до Вселенського Патріарха з проханням надати автокефалію підтримала і група єпископів УПЦ Московського Патріархату.

Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні?9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники заслухали звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні й був ухвалений дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви.

Після надання Україні Томосу у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви і оберуть її предстоятеля. На думку релігійних експертів, цей Собор може відбутися вже до кінця 2018 року.

Про зібрання Собору найближчим часом оголосив глава УПЦ КП Філарет.