Як відтепер каратимуть українських водіїв за керування авто під наркотою чи у стані алкосп'яніння та скільки платять за такі правопорушення в інших країнах – в матеріалі на сайті 24 каналу.

Що в Україні та Росії

3 липня 2020 року в газеті "Голос України" опубліковано закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень". Документ виключив підпункт, який вводив у Кримінальний кодекс статтю "Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", яку було введено у дію 01 липня 2020 року. Тобто норма проіснувала всього 2 дні.

Чиатати також Скільки проміле дозволено за кермом в Україні

Адвокат, кандидат юридичних наук Денис Головін наголошує на тому, що варто керуватися не сайтом ВРУ, де розміщено нормативно-правові акти, а офіційними друкованими виданнями! На сайті ВРУ зміни ще не внесено!

Таким чином, нардепи скасували кримінальну відповідальність за вчинення відповідного діяння і залишили адміністративну,
– додає Головін.

За керування транспортом водями у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння передбачено таке покарання:

  • за перше правопорушення протягом року — штраф 10 200 гривень і 1 рік позбавлення права керування транспортним засобом;
  • за повторне правопорушення протягом року — штраф 20 400 гривень і 3 роки позбавлення права керування транспортним засобом;
  • за третє і більше порушень протягом року — штраф 40 800 гривень і 10 років позбавлення права керування транспортним засобом.

ДТП, штрфи за водіння в нетверезому стані
Ніхто немає права сідати за кермо в нетверезому стані / Фото 24 каналу

13 липня 2020 року нардепи проголосували у першому читанні за законопроєкт, який посилює відповідальність водіїв за керування транспортом у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння. У разі, якщо водій в такому стані спричинить аварію, яка призведе до смерті інших людей, – йому загрожуватиме до 12 років тюрми. Варто зазначити, що цей законопроєкт було зареєстровано ще наприкінці грудня 2019 року.

Тобто, як бачимо, притягнення до відповідальності за нетверезе керування, що спричинило ДТП, відбувається на загальних підставах, оскільки алкогольне сп’яніння чи стан, викликаний вживанням наркотичних або інших одурманюючих засобів й інше, не є кваліфікуючою ознакою складу.

Детально про це читайте тут Російський актор Єфремов влаштував п'яну ДТП у центрі Москви: відео 18+

Президент України Володимир Зеленський виступив за довічне ув'язнення для водіїв, які в нетверезому стані створюють ДТП, що спричиняють загибель людей. Про це президент заявив під час зустрічі з Кабміном.

Адвокат Лаврентій Царук наголошує, що алкоголь та водіння абсолютно несумісні речі. Така поведінка водія може призвести до трагедій, як це сталось в Москві, де актор Михайло Єфремов перебуваючи у нетверезому стані ймовірно став винуватцем смертельного ДТП.

Яка відповідальність за п’яне водіння в Росії? Штраф – 30 тисяч рублів (11 600 грн), за рецидив – до 300 тисяч рублів (116 тисяч грн). Позбавлення прав на 1,5 або два роки, за рецидив – на три роки. Також передбачена й обмеження або позбавлення волі. До прикладу, за повторний злочин передбачається два роки ув’язнення. Їзда в нетверезому вигляді, що призвела до ДТП – позбавлення волі на строк від 3 до 7 років. Якщо ДТП призвела до загибелі людей – позбавлення волі на строк від 8 до 15.

штрафи для водіїв
В Україні досить м'які штрафи для водіїв / Фото 24 канал

Як карають п’яних водіїв у Європі та США?

Німеччина

По загальноєвропейській системі правил дорожнього руху допустимий рівень вмісту алкоголю не повинен перевищувати 0,5 проміле. Така норма встановлена майже в усіх країнах Західної Європи, (в Україні – 0,2 проміле). Однак у Німеччині водіям зі стажем менше двох років або які не досягли 21 року і водіям таксі сідати за кермо навіть з невеликим вмістом алкоголю в крові категорично заборонено. Якщо сталася аварія, покарання загрожує при будь-якому відмінному від нуля вмісту алкоголю. У Німеччині "пристойно-напідпитку" водій, який попався вперше, платить 500 євро, другий раз – 1000 євро, третє порушення обходиться аж у 3000 євро!

Читати також: Скільки можна випити за кермом?

Великобританія

В Англії безкарно можна вживати до 0,8 проміле, це майже 2 келиха вина. Але саме тут найбільші в Європі штрафи за нетверезе водіння – 7200 євро!

До речі, самим першим водієм, оштрафованим за водіння в нетверезому вигляді, став лондонський таксист Джордж Сміт: 10 вересня 1897 року він був оштрафований на цілих 25 шилінгів.

Франція

В країні дорогих вин за водіння в нетверезому вигляді, тобто випивши більше 1 келиха, водієві загрожує повістка в суд і штраф від 135 євро (до 0,8 проміле), 4500 євро за перевищення 0,8 проміле і до 30 тисяч євро, якщо було ДТП. У разі тяжких наслідків аварії – 150 тисяч євро та 10 років в’язниці. Всі автомобілісти Франції повинні возити з собою набір для перевірки на вміст алкоголю в крові — і що цікаво, виходячи з ресторану, наприклад, їм потрібно скористатися перед тим, як сісти в автомобіль. Відсутність при собі такого набору, відповідно, тягне штраф.

США

В Америці все строго: любителі міцних напоїв можуть сісти у в’язницю на термін від шести місяців до одного року, а також піддатися тривалого позбавлення водійських прав. Допустимий вміст алкоголю в крові – 0,8 промілле (для водіїв старше 21 року). Водій, вперше спійманий в нетверезому вигляді (і не став причиною аварії), відбудеться штрафом в 300 доларів і позбавленням прав на півроку. Але зупинити його можуть тільки в разі порушення правил. Якщо він трапляється поліцейським другий раз протягом десяти років, штраф може доходити до п’яти тисяч доларів, в третій – до 10 тисяч доларів. Якщо нетверезий водій став причиною ДТП зі смертельними наслідками, він отримає 10 років в’язниці, але в залежності від законодавства того або іншого штату норми можуть бути різними.