Чи заслужила Україна позику? Ревізори тиждень з'ясовували це у наших можновладців непублічно. І от в четвер, 15 лютого, вперше вийшли до журналістів. Проте все обмежилося протокольними заявами. Жодних запитань та жодних відповідей. Андрій Парубій привселюдно запевнив кредиторів: президентський законопроект про Антикорупційний суд, який є головною умовою для отримання грошей, Рада "відремонтує".

Читайте також: Які існують ризики для України, якщо Антикорупційний суд не запрацює

"Експерти зараз дискутують з приводу того, чи усі рекомендації Венеційської комісії враховані в законопроекті. І я сподіваюся, що ми зможемо усі рекомендації імплементувати в розгляді між першим і другим читанням", – заявив Парубій.

Як відомо, Міжнародний валютний фонд мав надати нам позику ще на початку осені, проте відтермінував, бо з ухваленням антикорупційного закону не складалося. До депутатського законопроекту Венеціанська комісія висунула ряд зауважень. Не задовольнив комісію і президентський варіант, котрий гарант вніс наприкінці року. Не сподобалося фахівцям те, що міжнародні експерти не братимуть участі у відборі судів, а будуть лише давати поради щодо кандидатів.

Ще одна претензія – непрофільні справи. Окрім корупційних, Порошенко пропонує йому віддати ще й скажімо справи про незаконний обіг наркотиків. На доважок до президентського документу депутати запропонували ще чотири альтернативні. Проте профільний комітет наполіг на президентському.

Рекомендації Венеційської комісії цілком реалістичні для виконання і жодної суперечності з українським законодавством вони не становлять. Головне, як їх втілювати,
– розповів виконавчий директор "Transparency International Україна" Ярослав Юрчишин.

Відтак, якщо закон не відрихтують і не ухвалять, про гроші від МВФ можна забути, прогнозують експерти.

Читайте також: В Україні призупинено кілька програм фінансової допомоги від МВФ

"Якщо реалізації Венеційської комісії не будуть враховані Міжнародний фонд точно зупинить співпрацю з Україною і це буде мати дуже великі наслідки. Я б не хотів розповідати про якісь там стрибки валюти", – додав Юрчишин.

Проте для отримання грошей потрібно виконати ще одну умову – збалансувати ціни на газ для населення та промисловості. Зараз українці платять менше, ніж підприємці. Низький тариф утримується лише за рахунок державного бюджету, який покриває різницю між ринковою вартістю та чинним тарифом. Нову формулу ціноутворення розробили ще після отримання минулого траншу, тож тариф має зрости на 30%.

Підвищення буде. Питання в тому, чи Гройсман зторгується і ми підвищимо ціни не на 30%, а лише на 20%. Підвищення повинне бути – це принципова річ,
– наголосив фінансовий експерт Dragon Capital Сергій Фурса.

Яке рішення ухвалилив МВФ поки не відомо, його обіцяють оприлюднити наступного тижня.

Читайте також: Ціни на газ для населення повинні бути вищі, – Фурса

Загалом Україна мала б отримати вже 20 траншів від Міжнародного валютного фонду, а отримала лише чотири. А це – вісім з половиною мільярдів доларів з обіцяних 17. Якщо Україна таки виконає умови, то гроші надійдуть навесні цього року. Якщо ні – будемо без грошей.

Відкладають і відмовляють нам вже не вперше. В рамках програми макрофінансової допомоги ЄС нам відмовив у третьому транші. Відтак замість 3 мільярдів євро дали на один менше. Кредитні гроші від Державного банку розвитку Китаю не отримав і "Нафтогаз". А провалили програму через бюрократичну тяганину в профільних міністерствах.

Загалом Україна в боргах по вуха: нині позичених грошей у нас 73% від ВВП, проте нам ніяк не вдається звести кінці з кінцями. Хоч окрім позик Україні дають і безповоротну допомогу. Торік нашій країні подарували майже мільярд доларів.