І не дарма, адже саме тут, на півдні, (в області яку спершу доручили, а потім забрали, у грузинського одногрупника) Петро Порошенко підписав закон "Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів", більш відомий в народі як медична реформа.

Читайте також: Уклади угоду з сімейним лікарем: тест на знання медреформи

Даний символізм не випадковий, адже згідно з інсайдом, Банкова хоче потестити ефективність реалізації задуманих планів та заміряти об'єктивне сприйняття реформи населенням. Не лобістськими групами в Києві, не профільними спілками чи активістами, а саме населенням.

Більше того, намагаються зрозуміти всі реально діючі механізми імплементації. Адже в центрі деякі реформи уже дали свої позитиви, наприклад, у плані закупівель, коли по окремим показникам ціна знизилась із 110 євро до 8-9 за одну упаковку. Зі схеми просто вибули компанії посередники, а ціни були прив'язані до середньориночних країн сусідів. А от на місцях і досі панують міфи, засіяні тими, хто виступав проти прийняття даного закону.

Однозначно, реалізація реформи на місцях має свої виклики: комунікаційні, інфраструктурні, політичні та суто технічні. Більше того, відповідальність за її впровадження лягає на місцеві еліти, а саме на губернаторів.

Багато хто із них не публічно, а Москаль і взагалі в епатажній йому манері, достатньо критично висловлюються з приводу перспективи медреформи в нинішній формі.

Не секрет, що в реформу закладені акценти по скороченню витрат на медицину в силу лібералізації галузі, зменшення корупційної частини та нарощування офіційної долі надання платних послуг. Не за хабар, а саме за медичний продукт, якісний і офіційний одночасно.

Хоча для багатьох скептиків, які, до слова, теж об’єктивно мають певну логічність, реформа несе здорожчання медичних послуг та скорочення витрат із держбюджету. Напевно, саме через це пілотне впровадження реформи президент доручив одному зі своїх найбільш повірених менеджерів на місцях – губернатору Одещини, який не тільки зміг утримати область після правління Саакашвілі, але і який в даній ситуації є профільним керівником, так як має медичну освіту.

Це все в комплексі пояснює, чому закони про медреформу підписані саме в Одеській області. Умовно назвемо – експерементальній.

Щоправда Максим Степанов, губернатор Одещини, вже трохи змінив акценти реформи на етапі пілотного проекту, який він почав імплементовувати у себе в регіоні. Він заявив, що жодна лікарня в області закрита не буде. Головний пріоритет – технічна модернізація лікарень, перехід на електронні медкарти, що дозволяє залучати процес лікування кращих фахівців галузі, а також кадрове посилення лікарень. Такі меседжі явно подобаються місцевій медгромаді і можуть бути підтримані.

Навіть попри те, що медреформа в будь-якій країні вважається найскладнішою реформою, адже вона має відношення до найдорожчого що має кожен громадянин – його здоров’я.

Через що її успішна реалізація може дати гарну політичну платформу для наступних президентських виборів. Адже в АП розуміють, що обіцянок вступу в ЄС без того самого вступу недостатньо для того, щоб виграти вибори. Більше того, на місцях потрібно продемонструвати реальні перемоги, які відчують виборці, а не міфічні обіцянки чи сентиментальні здобутки.

В той же час, провалена медреформа знищує будь-яку можливість на політичне її використання, особливо під час електоральної гонки. Тому уже найближчі місяці Степанов дасть відповідь, чи вийде медреформа в Україні, чи доведеться відправляти її на доопрацювання. І чи стане вона частиною президентської виборчої кампанії, як цього планують окремі чиновники та політтехнологи, чи кане в лєту, як певна частина їх державних рішень.

Читайте також: Що зміниться в Україні з 1 січня 2018 року: реформи, штрафи та зарплати