Боротися з ісламістами наодинці неможливо

Об'єднання під назвою "Чотиристоронній механізм координації та співпраці" оголосило про своє створення 4 серпня. Крім Китаю, який ініціював новий військовий союз, до альянсу увійшли Пакистан, Афганістан і одна колишня республіка СРСР – Таджикистан. Їхні лідери вирішили сформувати альянс через те, що всі ці держави тривалий час потерпають від тероризму. Останніми роками ситуація все більше загострюється. В Таджикистані, зокрема, активізувалися ісламістські бойовики і навіть була спроба державного перевороту.

У найбільшої країни альянсу, Китаю, проблеми з ісламістами в найбагатшому на нафту регіоні Синьцзян – поблизу кордону країни з Пакистаном. Через цю загрозу Пекін несе збитки. Зараз, коли Китай переживає економічну кризу, країні не потрібні зайві внутрішні проблеми з терористами.


Китай взяв курс на переозброєння армії

Щодо Афганістану, то ця країна протягом десятиліть бореться з ісламістськими "Талібаном" і "Аль-Каїдою". Така ж ситуація і в Пакистані.

Тому військове антитерористичне об’єднання в цій частині світу своєчасне. Тим більше, що ісламістський екстремізм активно поширюється. І, як свідчать події, один на один з ним боротися складно. Новий альянс чотирьох країн не тільки зможе ефективніше боротися з бойовиками в середині своїх держав, але й попередить подальше його розростання. Укріплення кордонів ускладнить проникнення терористів на території цих держав.

Піднебесна впевнено заходить у зону Росії

Втім, схоже, Китай переслідував не тільки антитерористичну мету. Можливо, це тільки привід, вивіска для укріплення позицій Піднебесної в Середній Азії, до чого Пекін прагне дуже давно. Відразу помітний той факт, що до альянсу не запросили Росію. Москва, після того як проти неї через анексію українського Криму і військову агресію на Донбасі ввели економічні санкції, всіляко демонструє, що її найкращим союзником є Китай. Та, очевидно, в Пекіні так не думають.

Для Китаю основним конкурентом на світовій арені є, звичайно, США. Російська федерація для Піднебесної, швидше за все – регіон, який вона поступово збирається завоювати. Хоча Росія і є територіально найбільшою країною світу, економічно, а тим паче у військовому плані вона набагато слабша. І Китай на загравання Москви реагує спокійно, не висловлюючи особливої радості.

Крім того, Пекін, зовні проявляючи дружелюбність, не поспішає йти на економічні поступки Москві. Нагадаємо, що в 2015 році президенти обох держав підписали указ про співробітництво в поєднанні двох економічних проектів – ЄврАзЕС із китайським проектом "Шовковий шлях". Та поки в Кремлі раділи цьому "успіху", Китай запустив і інші альтернативні шляхи доставки вантажів із Заходу на Схід в обхід території Росії. Зокрема, маршрут Україна-Грузія-Азербайджан-Казахстан-Китай.

Двостороння торгівля між державами знизилася. Угода на 30 років про поставки Росією газу Китаю, яка повинна була принести Росії 400 мільярдів доларів, залишилася на папері. Китайські бізнесмени не поспішають інвестувати гроші в Росію, побоюючись західних санкцій. Можливо, Росія і розвернулася на Схід після введення проти неї санкцій, та це не означає, що Китай стане їй підігрувати.


Китай поступово витісняє Росію з її традиційної зони впливу

Свідченням того, що Китай продовжить і далі нарощувати свій вплив у Центральній Азії, є створення військового альянсу чотирьох країн. Без Росії. Цей союз, як зазначив на своїй сторінці в Facebook експерт Вадим Трюхан, назвали другим НАТО. Пекін убив двох зайців одним пострілом. По-перше, до нього увійшли дві країни – Пакистан і Афганістан, які вважають зоною інтересів США. Але Китай для них географічно ближчий.

США отримали неприємний сигнал з Ісламабада і Пекіна, адже ще до недавнього часу Вашингтон мав практично ексклюзивні стосунки з Пакистаном, який відтепер змінює свою орієнтацію на Піднебесну,
– зауважив Вадим Трюхан.

Читайте також: Експерт назвав п’ять важливих кроків НАТО, які зупинять агресію Кремля

По-друге, Пекін почав реальне втілення плану по перетягуванню на свій бік країн – колишніх республік СРСР, які знаходилися під впливом Росії. Таджикистан протягом багатьох років був зоною впливу Кремля. Більше того, він є членом проросійської воєнної Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ).

Створення цього альянсу чотирьох держав – сингал про те, що в Пекіні розглядають не тільки загрозу світового тероризму, але й зважають на помітну зростаючу агресивність Російської Федерації. Китай намагається таким чином грати на її полі, зокрема, в Таджикистані. Адже в Таджикистані зберігається російська військова присутність,
– зазначив у коментарі сайту політичний експерт Євген Магда.

Втім, на думку політичного експерта Андрія Бузарова, цей альянс – у геополітичних інтересах Росії, адже він укріпить її кордони. За його словами, Москва не раз пропонувала Таджикистану допомогу в боротьбі з ісламістами. Однак, судячи з усього, керівництво Таджикистану для протистояння тероризму обрало набагато сильнішого і прогнозованого союзника. Тим більше, що ОДКБ фактично мертва організація, яку Росія використовує для утримання своїх позицій на пострадянському просторі.

Поява "Чотиристороннього механізму координації та співпраці" свідчить про те, що в Центральній Азії все більше лідерські позиції укріплюються за Китаєм. Пекін згруповує навколо себе більш слабші держави, серед яких навряд чи знайдеться місце Росії. Щодо Москви, можливо, проводитиметься політика повільного, але впевненого завойовування, ослаблення її позицій. Крім Таджикистану, Китай продовжить завойовувати пострадянські Казахстан, Киргизстан, Узбекистан. Причому Росія не зможе цьому серйозно завадити через економічну слабкість і спроби агресивно нав’язати іншим країнам свою диктаторську політику.

Що означає створення нового військового союзу? Думка експертів

Євген Магда, політичний експерт

Створення Китаєм антитерористичного альянсу з Пакистаном, Таджикистаном та Афганістаном свідчить про те, що Пекін не покладається виключно на зусилля Росії. Більше того, Росію до цього альянсу не запросили.

Москва робитиме вигляд, наче нічого не сталося. Але це не так. Створення цього альянсу чотирьох держав – сингал про те, що в Пекіні розглядають не тільки загрозу світового тероризму, але й зважають на помітну зростаючу агресивність Російської Федерації. Китай намагається таким чином грати на її полі, зокрема, в Таджикистані. Адже в Таджикистані зберігається російська військова присутність.

При цьому той факт, що Таджикистан погодився на військовий альянс із Китаєм, свідчить, що реакція Москви його обходить менше, ніж можливе незадоволення Пекіну. Китай наразі в Центральній Азії діє більш активно. Контакти з Пакистаном, крім того, підсилюють Пекін у латентному протистоянні з Індією. Тому що дві держави з більш ніж мільярдним населенням відчувають себе тісно в Азії.

Створення такого альянсу – це попереджувальні заходи в боротьбі з "Ісламською державою". Звісно, в Афганістані, зокрема, антитерористичний альянс в першу чергу матиме справу з ісламістським рухом "Талібан". Однак загалом можна сказати, що ці 4 країни намагаються діяти на випередження, усвідомлюючи ту загрозу, яку несе "Ісламська держава".

Андрій Бузаров, політичний експерт

Середня Азія є одним із тих регіонів, де існує високий ризик силового конфлікту. Тому кооперація між чотирма країнами в першу чергу спрямована на попередження такого загострення.

Створюючи антитерористичний альянс Китаю, Пакистану, Таджикистану і Афганістану, країни об'єднають зусилля, щоб контролювати рівень безпеки в регіоні і не допустити розпалювання будь-якого конфлікту чи державного перевороту.

Навіть незважаючи не те, що Пакистан, по суті, є союзником США, кооперація цих країн вигідна всім в цьому регіоні. Це позитивна тенденція з точки зору боротьби з міжнародним тероризмом та попередження можливого спалаху державних переворотів або інших конфліктів.

Ісламістські рухи дуже небезпечні, перш за все, для Таджикистану. За останні два роки там спостерігається велика активізація різних радикальних угруповань. І були навіть спроби змінити чинну владу. Тому альянс сприятиме зміцненню кордону, в першу чергу з Росією. Москва неодноразово говорила, що готова допомогти Таджикистану. Таджикистан, як відомо, союзник Російської Федерації по Організації договору про колективну безпеку альянсу (ОДКБ). Тому антитерористичний альянс чотирьох країн у геополітичних інтересах Росії.

Не впевнений, що це нове об’єднання зможе однозначно поставити крапку в боротьбі з ісламістським екстремізмом. Радикальні сили набирають популярність у Таджикистані. В Пакистані вони завжди були сильні.

В той же час сумнівно, що альянс якось буде боротися з тероризмом в обличчі "Ісламської держави" у Сирії. Зараз є консенсус між США і Росією з приводу Сирії. Поки що крихкий мир між опозицією і владою в Сирії вдається утримувати. Проти "Ісламської держави" все одно триватимуть бойові дії. Але глобально не буде серйозних бойових дій у Сирії до виборів нового президента США.

Вадим Трюхан, експерт з міжнародного та європейського права

Відбулася подія, яка може суттєво вплинути на існуючі традиційні геополітичні пасьянси вже найближчим часом. Це створення нового "антитерористичного альянсу" у складі Китаю, Пакистану, Афганістану і Таджикістану.

Деякі аналітики вже назвали цю подію не інакше, як формуванням аналога НАТО в Центральній Азії. Наскільки далекоглядні твердження, на мій погляд, формулювати ще зарано, проте деякі висновки з цієї події напрошуються, а саме:

1) Росія, як би їй не було це неприємно, поступово втрачає монопольний вплив на центральноазійські країни.

2) США отримала неприємний дзвіночок з Ісламабада і Пекіна, адже ще донедавна Вашингтон мав практично ексклюзивні відносини з Пакистаном, який відтепер змінює свою орієнтацію на Піднебесну.

3) Афганістан вперше, після повалення режиму Талібан, стає повноправним учасником, хай і м'якого, але все-таки військово-політичного альянсу.

4) Китай нарощує свої зусилля, спрямовані на розповсюдження своєї зони впливу в Азії.

Читайте також: Чи почне Росія повномасштабну війну: аналіз експертів