За офіційною інформацією Державної судової адміністрації, майже 20 районних судів сьогодні не працюють. 20 районів! Ви уявляєте цей масштаб? Тобто, якщо говорити мовою аналогій, немає працюючих судів в межах цілої області України.

Читайте також: Чим погрожує мільярдер Ахметов, якщо хтось зазіхне на зниження його заробітків

Чому суди не працюють? Так сталося або через відсутність суддів, або через те, що у суддів закінчилися 5-річний термін повноважень. І те, і те – повноваження президента. Тобто держава через бездіяльність конкретного Петра Порошенка не здатна забезпечити своїм громадянам доступ до правосуддя.

У судах, де немає уповноважених суддів, ми маємо у прямому сенсі цього слова "колапс" судової системи, коли елементарні питання, які можна вирішити лише в судовому порядку перетворюються на справжнє пекло. Криза торкнулася не тільки провінційних судів, але навіть столичних. Дійшло до того, що на кінець 2017 року у Подільському суді "авторозподіл" справ здійснювався на одного суддю.

До чого тут Порошенко – запитаєте ви? Бо адміністрація президента за будь-яку ціну намагалася зберегти за собою право останнього слова в призначенні суддів. Я пам'ятаю ці дебати перед ухваленням закону. Вони це називали – цитую – "церемоніальною функцією" глави держави. Мовляв, президент буде лише вручати посвідчення судді. Насправді ж, це перетворилося для суддів іспитом на особисту відданість Порошенку.

Зараз в адміністрації президента – сотні подань Вищої ради правосуддя на призначення або переведення суддів. Однак, Петро Олексійович не поспішає підписувати Укази. В деяких випадках місяцями, а іноді роками. Іншими словами, гарант Конституції сам порушує пряму норму Закону! Відповідно до частини 2 статті 80 "Про судоустрій і статус суддів" Президент України видає указ про призначення судді не пізніше тридцяти днів із дня отримання відповідного подання Вищої ради правосуддя.

У підсумку, суди знекровлені, а судді без повноважень отримують зарплату, ходять на роботу, але не можуть розглядати справи, допоки Порошенко не підпише укази. А ця – як він казав, "церемоніальна функція" – стала дубинкою розправи. Згадайте лише ситуацію, коли суддя Печерського районного суду міста Києва Лариса Цокол відмовила Генпрокуратурі в обранні запобіжного заходу відносно Міхаїла Саакашвілі.

Лариса Цокол
Лариса Цокол

Так, ручний Апеляційний суд скасував її рішення, а після цього суддю Цокол просто почали "кошмарити" через Вищу раду правосуддя. Відносно неї відкрито купа дисциплінарних проваджень і зараз її намагаються звільнити. Хоча вона і сама вже писала заяву на звільнення. Це сигнал іншим суддям: спробуєте прийняти рішення, яке не подобається керівництву держави або топ-чиновникам, може і суд згоріти (це – заява Луценка), а можуть і охорону зняти з суду (а це – погрози заява Авакова).

Читайте також: Солодке життя: як українські олігархи захоплюють світ

Інший, дуже показовий приклад, – це ситуація з викривачем мера Полтави Олександра Мамая суддею Октябрського райсуду Полтави Ларисою Гольник. Гольник кинула виклик системі, коли після втечі Януковича наївно подумала, що прийшли нові часи. На початку 2015 року, коли вона розглядала справу за корупційним обвинуваченням Мамай, той публічно обвинуватив Гольник у вимаганні хабаря, хоча перед цим намагався підкупити суддю, що було задокументовано в ході негласних слідчих дій.

В результаті, Мамая так і не притягнули до відповідальності, а незручну суддю взяли в заручники – в неї закінчилися перші 5-річні повноваження, а суддею безстроково її так і не призначили. І Лариса Гольник вже майже три роки є суддею без повноважень. 6 лютого цього року Вища рада правосуддя направила президентові України відповідне подання на її безстрокове призначення, однак вже 7 місяців Порошенко не підписує відповідний указ, хоча зобов'язаний по Закону зробити протягом 30 дні!

Лариса Гольник
Лариса Гольник

А поки президент не призначав суддю, Вища рада правосуддя розглянула декілька скарг на суддю Гольник – в результаті її притягнули до дисциплінарної відповідальності. За що? За пост у фейсбуці! Таким чином унеможливили її участь у конкурсі на посаду Антикорупційного суду. А голова суду Олександр Струков, який "травив" суддю, відбувався легким переляком та залишився на посаді.

Такі судді, як Гольник, не потрібні Порошенку. Натомість йому потрібні судді, які будуть прислухатися до порад президента або його смотрящих. І, виховуючи суддів, аби вибити з них дух вільнодумства, Банкова утворила колапс системи.

Якщо у Вашому районі не працює суд, або недостатньо суддів і через це справи розглядаються роками, або просто не розглядаються, варто пякувати за це особисту Петру Порошенку – Гаранту Конституції, який саботує свої прямі обов’язки.

Читайте також: Грабування України: як люди Порошенка нахабно піаряться за держкошти

І це – відсутність правосуддя в Україні – ще одна причина, чому цю корумповану владу потрібно усувати вже на найближчих виборах.