Проте за процедурою ці люди мають надати докази, що у себе на батьківщині вони не мають проблем із законом.

Читайте також: Боєць ІДІЛ чи доброволець з Донбасу: хто такий Тимур Тумгоєв, за якого мітингували під ГПУ

Анастасія Леонова приїхала в Україну, була медиком в "Правому секторі" та вирішила залишитись жити під синьо-жовтим прапором. Її разом із ще кількома росіянами в 2016 році затримали за підозрою в підготовці терористичного акту.

леонова ГПУ мітинг паспорт
Анастасія Леонова

Хоча справу швидко передали до суду, але вже два роки вона стоїть на місці. Поки тривають суди, Леонова продовжує жити в Україні. І їхати не збирається, але тільки тут вона безправна, навіть офіційно заміж вийти не може, бо в статусі біженця їй відмовили.

У нас була відмова не з приводу того, що не дають статус біженця, а тому що у нас немає паспорта. Відмова була з приводу того, що Росія – це правова держава, вам нема чого побоюватися то, що ви тут воювали або волонтерили. Ви можете сміливо повертатися на батьківщину, нічого вам не загрожує,
– розповіла росіянка Анастасія Леонова.

І таке ставлення не лише до волонтерки, а й до військових. Ще у двох добровольців-росіян, які проходять з Леоновою по одній справі, документи не прийняли і на розгляд. Хоч провина не доведена, окрім біженця можна податися на українське громадянство.

Наприклад, в Анастасії Леонової бабуся та дідусь з України, тож формально має на нього право. Однак фактично – ні, бо надати потрібно довідку про несудимість з Росії. А повертатись за нею – небезпечно.

Наскільки я знаю, то в Росії на мене зараз справ не заведено, але повертатися в РФ – це 100% потрапити під статтю про екстремізм або найманство, – доповнила Леонова.

Та ж ситуація з документами виникла і в Юлії Толопи. Вона з 2014 року стала добровольцем в українськії армії, але досі не може отримати паспорт з тризубом через бюрократію – від неї вимагають довідку про несудимість.


Юлія Толопа  ГПУ  мітинги
Юлія Толопа

Про поступки з боку законодавста до росіян, які приїхали жити в Україну мова і не йде. Лише зараз підписано рішення про розірвання дружніх стосунків з сусідкою-агресором.

Тим часом боротись за своє нове майбутнє ці люди все ж таки намагаються. Наприклад, Леонова вже дійшла до касаційного суду, аби визнати відмову в статусі біженця незаконною.