На Лук’янівському ринку в столиці вартість гречки починається від 40 гривень. Є і ті, що продають її і по 50 гривень. Продавці скаржаться, що самі купують гречку за 36 гривень, тож не можуть поставити на неї традиційну націнку в 20%. Розповідають, що новий товар вже прийшов за 54 гривні за кілограм.

Дещо нижча ціна в магазинах. Максимум – 42 гривні.

А от фермери — безпосередні гречкосії — кажуть, що оптовики купують у них майже за безцінь.

"Покупець знайшов мене сам, бо я три роки тому назад здавав йому зерно. І після того як змолотив гречку, вони прийняли її. За 12 гривень за кілограм", — розповів фермер з Львівщини Василь Пилипець.

Тобто, дорогою від фермера до покупця гречка дорожчає у 3-4 рази. Хоча це ж соціальний продукт і гранична надбавка не може становити 15%. Антимонопольний комітет обіцяв пошукати, на якому етапі крупа зробила круте піке

"У комітеті триває розслідування за ознаками вчинення виробниками крупи гречаної антиконкурентних узгоджених дій (ч. 3 ст. 6 Закону "Про захист економічної конкуренції"), відкрите за фактом стрімкого й економічно необґрунтованого збільшення оптово-відпускних цін", — зазначили у прес-службі АМКУ.

А от аграрні експерти аномалії не бачать. Бо торік посіяли і зібрали гречки менше, ніж споживаємо. Та й запаси на нулі.

"В першу чергу це скорочення посівних площ, це зменшення урожайності, в переробних підприємств закінчуються залишки, вони на рівні 35% від торішних запасів", — розповів керівник експертної групи Клубу аграрного бізнесу Ігор Остапчук.

Відтак, прогнозують навіть збільшення ціни.

Більшість покупців може замінити гречку іншими крупами. Але для деяких - це ліки.

"Вона не тільки являється важливим продуктом у харчуванні людей з цукровим діабетом, але й лікувальним патогенетичним засобом для таких пацієнтів", — зазначила лікар-ендокринолог Олена Каратнік.

А в Україні кожен двадцятий хворіє цією недугою. І їм потрібно щонайменше три кілограми крупи в місяць.