Кредитування від держави

В Україні діє Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву (Держмолодьжитло). Цей фонд реалізує 3 програми держпідтримки для придбання житла:

- пільгове кредитування молодих сімей;
- державна підтримка за програмою доступного житла (30*70);
- компенсація відсоткової ставки за кредитами банків за схемою здешевлення іпотечних кредитів, де компенсується 13% (з 16%, під які надавались кредити).

Детально про кожну програму і її умови можна дізнатися на офіційному сайті Держмолодьжитла.

До подій на Майдані державні житлові програми реалізовувалися. За роки діяльності Фонду "Держмолодьжитло" свої житлові умови завдяки держпідтримці покращило близько 37 тисяч українських сімей. Але після сумнозвісних політичних подій, економічної кризи, початку воєнних дій на Донбасі, тощо фінансування програм скоротилося.

Як пояснили сайту "24" у Фонді, станом на 2016 рік на програму здешевлення іпотечних кредитів кошти у держбюджеті передбачені тільки на компенсацію зобов’язань по вже укладених угодах. Тобто, для громадян, які раніше оформили угоду, і виплачують нині кредит. На програму 30*70 коштів у нинішньому держбюджеті не передбачили. Втім, міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко нещодавно заявив, що звертатиметься з пропозицією виділення коштів на цю програму, коли будуть вноситися зміни у держбюджет. На програму молодіжного кредитування кошти в держбюджеті так само не передбачили. Але виділили певну суму (24 мільйони гривень) на збільшення статутного фонду Держмолодьжитла, за рахунок чого вони зможуть надати певну кількість кредитів.

Крім того, в рамках програми забезпечення молоді житлом фінансування пільгового молодіжного житлового кредитування здійснюється також і за рахунок місцевих бюджетів. Щоправда, станом на сьогодні не всі місцеві бюджети сформовані. Але, до прикладу, відомо, що у Миколаєві виділили 15,7 мільйонів гривень для житлового кредитування у місті, і 2,6 мільйонів – в області.

Кредитування від комерційних банків

І державні, і недержавні банки готові нині кредитувати купівлю житла українцям. Ви спитаєте – що тут дивного, адже це нормальний робочий інструмент кожного банку. На що можемо вам відповісти, що буквально два роки тому політична та економічна кризи в Україні дуже "сприяли" тому, що банки відмовлялися кредитувати придбання саме житла.

Далі – огляд головних умов кредитування придбання квадратних метрів у 5 великих (і системних) банках України, які входять в топ найнадійніших у нашій країні. Додамо, що не всі банки, які очолюють топ-5 найнадійніших, мають програму кредитування придбання житла.

Ощадбанк (державний, Україна)

Пропонує кредити на нерухомість на вторинному ринку за наступними умовами:

строк кредиту — до 20 років,
процентна ставка від 23% річних,
разова комісія за надання кредиту — 1,5% від суми кредиту, але не менше 1000 гривень, авансовий внесок від 30%, валюта кредиту – гривня.

На сайті банку є калькулятор, який дозволяє розрахувати приблизну суму, яку за таких умов отримання кредитних коштів ви маєте сплачувати щомісяця. Наприклад, якщо ви берете в кредит 200 000 гривень на 5 років (60 місяців), то щомісячна оплата по кредиту становитиме 5638,09 гривень.

Документи для отримання кредиту: паспорт громадянина України, документ щодо податкового номеру, документ про отримані доходи та утримання з них за останні 6 місяців, інші документи (після консультації в банку).

Переваги, які вбачає у своєму кредитуванні Ощадбанк:

  1. фіксована відсоткова ставка, що надає можливість чітко та прозоро оцінити вартість кредитного; продукту та прорахувати всі можливі платежі;
  2. відсутність прихованих комісій;
  3. відсутність штрафних санкцій за дострокове погашення кредиту;
  4. зручний метод погашення кредиту в будь-якому відділенні АТ "Ощадбанку".

Також є інформація (на сайті, зокрема), що Ощадбанк розпочав кредитування громадян на придбання житла в АТ ХТ "Київміськбуд".

Креді Агріколь Банк (Credit Agricole, Франція)

Кредити надаються: клієнтам-власникам зарплатних карток ПАТ "Креді Агріколь Банк", фізичним особам - резидентам України віком від 25 до 65 років, які мають постійне джерело доходів та стаж на останньому місці роботи становить не менше 12 місяців (для осіб, що працюють за наймом) або зареєстровані як фізична особа - підприємець не менше 2-х років для загальної системи оподаткування та 1-ої і 2-ої груп платників єдиного податку та не менше 1-го року для інших груп платників єдиного податку.

Кредит надається: на придбання житлової нерухомості (квартири, приватні будинки) на вторинному ринку житла; на інвестування у майнові права на об'єкти житлової нерухомості на первинному ринку (під заставу житлової нерухомості на вторинному ринку, що належить позичальнику або чоловіку/дружині позичальника).

Валюта кредиту – гривня;
початковий внесок: від 50%;
строк кредиту ― до 20 років (включно);
сума кредиту ― від 10 000 до 150 000 дол. США в гривневому еквіваленті (200 000 дол. США – для Києва та Київської обл.);

Забезпеченням по кредиту може виступати: житлова нерухомість, що купується за кредитні кошти (при придбанні житлової нерухомості на вторинному ринку); житлова нерухомість, що належить Позичальнику або чоловіку/дружині Позичальника.

Відсоткова ставка по кредиту — плаваюча і залежить від розміру українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб в гривні на 12 місяців (UIRD (12m), що оприлюднюється Національним банком України.

Зараз процентна ставка по кредиту становить: для клієнтів, які отримують заробітну плату або дохід від підприємницької діяльності на поточний або картковий рахунок CREDIT AGRICOLE- 23,64%, для інших клієнтів – 25,14%.

UniCredit Bank (Укрсоцбанк) (ABH Holdings, Люксембург)

Пропонує наступну схему кредитування придбання житла на вторинному ринку нерухомості. Умови:

термін кредиту – до 20 років;
авансовий внесок – від 40%,
процентна ставка (фіксована на 3 роки) – від 22,3%,
комісія за відкриття позикового рахунку – 1,25% від суми кредиту

Пільгові програми отримання кредиту на житло:
- для клієнтів, які співпрацюють з агенціями нерухомості по програмі лояльності (знижка до 1% до відсоткової ставки по кредиту);
- для клієнтів, за умови страхування життя позичальника в страховій компанії, яка бере участь в партнерській програмі (знижка 1% до відсоткової ставки по кредиту);
- для членів родини Позичальника, що мають сумісний сімейний бюджет з Позичальником (чоловік та дружина, батьки та діти), (знижка 0,5% до відсоткової ставки по кредиту);
- для клієнтів - учасників програми "UniCredit Bank- твій Банк" (знижка 1% до відсоткової ставки по кредиту): клієнтів, що вже брали кредит в банку та мають позитивну кредитну історію; також - клієнтів, що працюють в державних установах; і – для клієнтів, роботодавець яких обслуговується в банку в рамках зарплатного проекту.

У UniCredit Bank існують додаткові умови для видачі кредиту: вікове обмеження - від 21 року до 65 років (в індивідуальному порядку можуть бути зроблені виключення з даного обмеження); достатній рівень платоспроможності, який визначається фахівцями UniCredit Bank з урахуванням альтернативних джерел отримання коштів позичальником.

Укргазбанк (державний, Україна)

Цей банк пропонує кредити на придбання житла на первинному ринку в конкретних житлових комплексах, а також – в рамках співпраці з будівельними компаніями "Укрбуд" та "Київміськбуд". По кожному з них – різні умови кредитування. Наприклад, в залежності від того чи позичальник найманий працівник, чи приватний підприємець, встановлюються різні процентні ставки.

Зокрема, по програмі "Житло в кредит (первинний ринок)" прописані умови: кредит надається у гривні, однією сумою в разовому порядку, в національній валюті. Платежі по кредиту здійснюються щомісячно рівними частинами, проценти нараховуються на фактичний залишок заборгованості. Кредит надається на: придбання нерухомості (квартири) на первинному ринку шляхом: укладення договору купівлі-продажу майнових прав; купівлі-продажу цінних паперів (цільових облігацій, векселів, закладних); участі у ФФБ.

Сума кредиту – від 10000 до 600 000 гривень,
строк - від 1 до 20 років,
фіксована процентна ставка (на весь строк дії кредитного договору) – 29% в гривні.

Крім того, щорічно страхується предмет іпотеки на від 0,25% від вартості предмету іпотеки (після введення будинку в експлуатацію).

ПриватБанк (Группа Приват)

Тут умови наступні:

- початковий внесок – від 25%;
- максимальний строк – 20 років;
- ставка за кредитом – від 18% річних.

Крім першого внеску (не менше за 25% від вартості нерухомості), також потрібно буде оплатити страховий платіж – до 1% від вартості нерухомості та незалежну експертну оцінку – 150 гривень.

Крім того, ПриватБанк пропонує за доступними цінами великий вибір конфіскованої нерухомості. Відомості про неї можна знайти на сайті банку.

Читайте також: Як зберегти гроші у банку: корисні поради від спеціалістів