На референдум було винесено чотири питання: про скасування депутатської недоторканності, про скорочення кількості депутатів Верховної Ради з 450 до 300. Також українці мали вирішити, чи варто формувати в Україні двопалатний парламент та чи повинен президент мати право достроково розпускати Верховну Раду.

Заблокувати референдум намагалися практично всі політичні партії, які не бажали втрачати повноваження. Але активність виборців була більш ніж достатньою – явка на референдумі перевищила 80%.

Незважаючи на те, що українці дали ствердну відповідь на всі чотири запитання, зміни до законодавства так і не було внесено. Адже імплементація положень у буквальному значенні цього слова зав'язла у Верховній Раді.

Читайте також: День в історії. 103 роки тому затонув "Титанік"

Законодавчий орган тоді був у запеклій конфронтації з президентом Кучмою, який за допомогою референдуму хотів розширити свої повноваження та обмежити вплив депутатів.

Після численних судів та створення різноманітних комісій результатами референдуму зацікавилася світова спільнота. На захист змін до законодавства виступила Венеційська комісія, але спроби європейців врегулювати ситуацію не були успішними. Адже в Україні почалася акція "Україна без Кучми", і протистояння з політичної площини переросло у вуличні протести.