З часу здобуття Україною незалежності Тузла нічим особливим не відрізнялася – на острові були рибальські поселення, жителі Керчі мали там садибні ділянки. Загалом, населення острова в кращі часи не перевищувало сорока осіб.

Та у вересні 2003 року Росія раптово почала будувати дамбу від станції Тамань Темрюкського району Краснодарського краю у напрямку до острова. Мета – приєднати острів до складу Російської Федерації. Своє рішення Москва мотивувала тим, що до 1925 року Тузла була частиною Таманського півострову, коли стала островом в результаті сильного шторму.

Російські будівельники працювали в три зміни, за добу дамба наближалася до острова на 150 метрів. Після того, як росіяни досягли українського прикордонного понтону, Київ заявив, що у випадку подальшого просування буде відкрито вогонь на ураження.

Перемовини почалися лише у листопаді 2003 року. До того часу дві країни опинилися на межі справжньої війни – і Київ і Москва почали стягувати війська до проблемної точки на карті.

Конфлікт вирішився мирним шляхом на початку грудня. Росіяни перестали будувати дамбу, а на Тузлі було обладнано сучасну українську прикордонну заставу.