Так звані комунальні підприємства – аналоги приватних фірм. Вони надають послуги, виробляють продукцію. Як правило, мають повний цикл виробництва. Але їх відмінність від приватних структур – форма власності. КП підпорядковуються місцевим громадам, фінансуються з місцевих бюджетів. Отже туди і мають віддавати свої прибутки. У діяльності КП, як і будь-якої фірми, бувають зловживання. Та якщо справжній господар буде жорство слідкувати, аби прибутки зростали, дебет із кредитом завжди збігався, а гроші не витрачалися дарма, то у випадку з КП все набагато простіше

Коли все навкруги народне, а прибутки треба віддавати до казни, то який зиск тоді з такої роботи? Жити на одну зарплату? От і живляться з того "наближені до годівниці".

Вінниця

У лютому 2017 року яблуком розбрату у Вінниці стало одне з місцевих комунальних підприємств. Через нього начебто вивели чималі кошти з бюджету. Мова йде про МКП "Вінницький фонд муніципальних інвестицій", створений ще за мерської каденції Володимира Гройсмана. КП, насамперед, має надавати кредити комунальним установам, які терміново потребують коштів. Утім, насправді з нього переводили шестизначні суми на структури не державні і не комунальні.

У 2016 році комунальне підприємство заснувало два приватні підприємства, перерахувавши в їх статутні фонди чимало коштів. Ймовірно, що левова частка цих коштів – прямі надходження з бюджету міста.

Згідно з державним реєстром, серед засновників цих ТОВ – лише два комунальні підприємства, а отже і місто Вінниця. І гроші, начебто, з бюджету нікуди не зникли. Але так було не завжди. Майже одразу після сесійних перепалок у лютому, в переліку засновників ТОВ "Муніципальний фонд управління та фінансування будівництва" виявили двох фізичних осіб. За неофіційною інформацією, один з них – охоронець прем’єра. Інший – кредитор батька Володимира Гройсмана.

Окрім допомоги місцевим комунальним підприємствам, були і транзакції на приватні структури на суму майже 39 мільйонів гривень. Міські чиновники переконують, що кошти вернулися на рахунки КП, однак документи стверджують інше.

Читайте також: Зухвала будівельна афера з російським слідом, в яку потрапили тисячі людей

Харків

У місті на кошти комунального підприємства "Комбінат дитячого харчування" його директорка Надія Тимофєєва спромоглася розгорнути цілу бізнес-мережу і по-королівськи влаштувати власний побут.

З 2009 року КП постачає продукти чи не усім навчальним закладам міста. Місцеві активісти переконані – Тимофєєва використовує адмінресурс заради власного збагачення. За час, поки вона є очільницею КП, вона закупила у афілійованої фірми молока на 107 мільйонів гривень, де платили за 1 літр молока 27 гривень. В той час як в області закуповують молоко по 12 гривень.

Читайте також: Кам'янські мільярдери: як провінційні компанії виграють тендери на мільярди

Також КП орендує у своєї директори як фізичної особи фургони. За 100 тисяч гривень на місяць.

Саме КП закрите, і потрапити до нього неможливо. Не видно і слідів життєдіяльності підприємства.

Зате живе і процвітає сама директорка. У 2016 році вона купила елітну квартиру площею 128 квадратних метрів та два парко місця. В неї також є ще одна квартира на 128,2 квадратних метра, земельна ділянка площею 0,1369 га та три автомобілі, які придбала у 2012 році. Усе майно Тимофєєва записала на себе.

Суми

Директор КП "Шляхрембуд" і за сумісництвом місцевий депутат від "Батьківщини" Олександр Вегера влаштував цілий сімейний підряд на підприємстві. На роботу він влаштував свого зятя та дочку, яких регулярно преміював. По цьому епізоду вже відбулося судове рішення. Феміда підтвердила конфлікт інтересів, і змусила Олександра Вегеру заплатити символічні 3 тисячі гривень штрафу.

Окрім того, правоохоронці запідозрили Вегеру ще й у тому, що він з бюджету підприємства виплачує кредит на автівку дружини. А машину здали в оренду КП для потреб самого директора. Сума платежів якраз дорівнює сумі кредиту, який виплачується за автомобіль – 10400 гривень.

Читайте також: Куди зникають гроші на ремонт доріг і чому мости бувають "втомленими"