Безкарність суддів

Суддя Червонозаводського районного суду міста Харкова Денис Чудовський виправдовується перед тимчасовою комісією за неправомірний вирок активісту Харківського Євромайдану Дмитру Маринчеву. Проте, після цього засідання він повернеться у Харків і буде судити полковника міліції Гапуру – правоохоронця, з руки якого розігнали Харківський Майдан. Цей процес вже іде з лютого по сьогоднішній день. І ця справа затягується зі всіх сторін.

Судді, які не проходять перевірку тимчасової спецкомісії, всі без винятку повертаються до роботи. Адже висновки цієї комісії містять виключно рекомендаційний характер. Документи направляють у Вищу раду юстиції, яка з квітня 2014 року — не працює. Це єдиний орган, який має повноваження звільнити суддю.

Вища рада юстиції

Її формує досить велика кількість суб'єктів – Президент України, Верховна Рада України, з'їзд вищих юридичних закладів, з'їзд працівників прокуратури. Для цього засідання потрібно 14 людей. Проте, для необхідного кворуму достатньої кількості членів ще не обрали. Для кворуму потрібно вісім членів, однак вони збираються вкрай рідко.

"З'їзд суддів призначений на вересень 2015 року. 30-го червня призначено з'їзд науковців, де буде обраний за квотою науковців член вищої кваліфікаційної комісії. З'їзд суддів і з'їзд адвокатів — це вже третій етап формування Вищої ради", – розповів її член суддя Михайло Макарчук.

Бойкот люстрації

А тим часом у Люстраційному комітеті збирають багато матеріалів на суддів, які підпадають під дію закону "про очищення влади". За даними організації, таких претендентів вже понад 400. А поки жоден з суддів не люстрований. Судді у будь-який спосіб намагаються скасувати цей закон через Конституційний суд. Вони також саботують безпосередньо сам процес перевірки. Наприклад, в своїх деклараціях вони не вказують майно своїх родин.

Судді мільйонери

Наприклад, у декларації судді Оксани Епель зазначено про чотири автомобілі, але насправді виявилось, що там цілий автопарк. Вона є суддею Київського апеляційного адміністративного суду.

У 2013-ому році вона судила тодішнього директора донецького стадіону "Олімпійський". У 2008-ому році під час матчу "Шахтар - Металіст" Геннадій Каліщук вдарив в обличчя журналіста Ігоря Ткаченка. Покарання було досить скромним. За завдання тілесних ушкоджень і перешкоджання журналістській діяльності суд зобов'язав Каліщука виплатити штраф у 1700 гривень.

Член Громадської ради з питань люстрації при Мін'юсті Олександра Дрік зазначив, що в Україні є дуже багато суддів-мільйонерів.
Якщо відкрити декларації суддів Вищого спецсуду з розгляду цивільних і кримінальних справ. Майже третина суддів цієї установи записали у декларації по кілька автомобілів.

Проте автопарки і загадкові винагороди затьмарюються декларацією судді Вищого спеціалізованого суд Михайла Макарчука. Того самого, який за сумісництвом є членом Вищої кваліфікаційної комісії. І який виносить безкомпромісні вироки своїм колегам. Окрім стандартної для його посади кількох позашляховиків у Михайла Макарчука записано в декларації понад 13 гектарів земельних ділянок.

"Це земельні паї, які належать моїй мамі. Це 130 квадратних метрів", – сказав суддя.

Тиск на суддів

Перестороги щодо посилення тиску на суддів відчули на собі не тільки представники Вищого спецсуду. Суддя Вінницького окружного суду у лютому 2014 року написав заяву на звільнення. Є великий відсоток самоцензури, коли судді розуміють, що там є справа, яка пов'язана з якимось олігархом, чи політиком. 19-го травня Вища кваліфікаційна комісія відсторонила від службових обов'язків 9 суддів. Усіх за поданням Генеральної прокуратури.

Галина Корольова – одна з небагатьох суддів, які в період революції не піддалась тиску і не посадила активістів за ґрати. Однак і вона почула ідентичний вирок комісії.

Нещодавно Верховна Рада, нарешті, обрала двох кандидатів до складу Вищої Ради Юстиції. Третя кандидатура — досі не визначена. Склали присягу і набули повноважень уже 13 членів з 17-ти обраних. Для кворуму необхідно 14. А отже є сподівання, що Вища Рада юстиції таки запрацює.