Таку думку в коментарі УНН висловив експерт з питань податкової та митної політики, заступник глави Громадської організації "Сила України" Володимир Орлов.

Він нагадав, що Угода про асоціацію з ЄС набула чинності з 1 січня 2016 року, а в рамках документу Україна має не тільки преференції, а й зобов'язання.

Коли ми говоримо про торгову частини Угоди, гармонізація митних процедур між Україною і ЄС є одним з ключових пріоритетів. При чому, більша частина зобов'язань стосується саме України. Серед них можна виділити два основних - це впровадження в Україні інституту уповноважених економічних операторів (УЕО) і приєднання до Спільної транзитної системи ЄС (NCTS). При цьому, з огляду на те, що на виконання цих зобов'язань встановлені терміни, часу на реформи залишається не так і багато, а саме 7 місяців,
зазначає експерт.

Він пояснив, що причина неможливості виконати ці зобов'язання проста відсутність законодавчої бази.

"Мало відомий факт, але в 1998 році фахівці митної служби України першими в Європі створили національну електронну систему контролю транзиту. А можливості приєднання України до європейської системи NCTS відпрацьовувалися задовго до підписання Угоди про асоціацію. Але, на жаль, маючи навіть таку передісторію, Україна сьогодні не зможе своєчасно виконати свої зобов'язання в цій частині через відсутність відповідного закону. А це не дозволяє почати тестове функціонування системи NCTS на національному рівні" пояснює Орлов.

Стосовно другого зобов'язання щодо впровадження в Україні інституту уповноважених економічних операторів, законопроект погоджено тільки на експертному рівні.

"Статус уповноваженого економічного оператора це вищий ступінь довіри митниці до підприємства і, як наслідок, можливість отримати найбільший перелік пільг і спрощень митних процедур для нього. На сьогодні 33 країни світу, серед яких країни ЄС, США, Канада, Китай, Японія, користуються перевагами взаємного визнання УЕО. Більш того, підтвердження довіри держави до підприємства в одній з країн дає йому зелене світло в інших країнах, які приєдналися до співпраці УЕО і домовилися про взаємне визнання. У цьому питанні в України також широке поле для роботи ", вважає експерт.