Рішення обмежити доступ до сервісу 13 квітня ухвалив Таганський районний суд Москви після того, як у Роскомнадзору спалахнув конфлікт із Telegram: останній відмовився надавати ФСБ ключі шифрування, які дозволяють отримати доступ до листування користувачів.

Читайте також: У Кремлі прокоментували заборону Telegram

У боротьбі з месенджером Роскомнадзор додав до реєстру заборонених ресурсів 655 тисяч IP-адрес хостинг-провайдера Amazon Web Services, пізніше до них додалися ще понад мільйон IP-адрес хмарного сервісу Google. У відомстві це пояснили прагненням перешкодити обходу блокування з боку Telegram. Між тим блокування призвело до збою в роботі багатьох сервісів, які не порушували російські закони і не перебувають в реєстрі заборонених. Наприклад, деякі користувачі Viber мали проблеми із дзвінками, також із перебоями працювали деякі онлайн-ігри, торгові майданчики та хмарні сервіси.


Поки що блокування Telegram в Росії завдало більше шкоди, аніж принесло користі владі цієї країни. Тож художник Сергій Йолкін має рацію

Та найсмішніше в цій історії те, що росіяни доволі швидко навчилися обходити блокування. Таким чином, всі старання Роскомнадзору були даремними, як і принесення в жертву випадкових постраждалих на кшталт Viber. В соцмережах росіяни ділилися досвідом того, як відновити роботу Telegram у їхніх гаджетах. Набув популярності заклик "Дуров, введи війська!" – доволі сміливий і навіть ризикований жарт, враховуючи ситуацію в Росії. Схоже, що саме блокування месенджеру (а, по суті, блокування одного з каналів зв'язку із зовнішнім світом) надав росіянам того куражу, якого їм зазвичай бракує. Хай там як, а в битві Роскомнадзору з Telegram останній явно виграє. Цікаво, як буде з іншими сервісами, адже Telegram – не останній в списках на заборону.

Facebook наступний?

Власне, вже 17 квітня у Роскомнадзорі заявили про те, що до кінця поточного року перевірять Facebook – до нього, мовляв є також низка претензій. А загалом слід зазначити, що загрози соціальним мережам з боку російської влади звучать давно. Але по-справжньому вагомими і реальними вони стали тільки після ухвалення так званого "закону Ярової" (пакету із двох документів, який посилює вимоги до операторів зв'язку і мережевих ресурсів та розширює повноваження правоохоронців).

Читайте також: Роскомнадзор випадково заблокував "Однокласники"

Згідно із цим законом, від організаторів поширення інформації в Інтернеті вимагається надати компетентним органам Росії доступ до ідентифікації користувачів, а також декодувати їхні повідомлення. На вимогу ФСБ компанії мусять надавати ключі до зашифрованого трафіку. А хто не підкориться – того заблокують.

Між тим логіку претензій та вибір об'єкту, на який вони направлені, зрозуміти досить складно. Одного разу російські користувачі ресурсу Linkedln виявили, що не можуть увійти до мережі. Цей сервіс був створений для пошуку і встановлення ділових контактів. У Linkedln зареєстровані більше 400 мільйонів користувачів, що представляють 150 галузей бізнесу з 200 країн. Але 4 серпня 2016 року мережа на території Росії була заблокована.

Чим владі завадило встановлення ділових контактів, незрозуміло. Як сказав міністр зв'язку і масових комунікацій Росії Ніколай Нікіфоров, "компанія Linkedln багаторазові попередження і звернення щодо дотримання російського законодавства послідовно ігнорувала. Ми бачимо, що цей сервіс заблокований, на жаль. Це вибір самої компанії". Пізніше той таки Нікіфоров додав, що ще більше питання викликає діяльність Facebook i WhatsApp. І питання ці значно "гостріші".

До речі, про Facebook. У Кремлі обурилися, коли соцмережа опублікувала дані про втручання російських спецслужб в американські вибори. Якою буде подальша доля дітища Цукерберга в Росії, спрогнозувати складно, але хочеться вірити, що ця компанія перейме позитивний досвід Telegram та навчиться тим технічним хитрощам, які дозволяють ігнорувати російське ФСБ.

Читайте також: Використання Telegram після блокування в Росії зросло, – аналітики

Як Дуров обійшов блокування

Напередодні блокування Telegram творець месенджеру Павло Дуров опублікував на своїй сторінці "ВКонтакте" малюнок, який назвав "символом цифрового опору". Він являє собою маскот ВК – собаку, на якого надіто чорний капюшон, розповідає "Газета.Ру". Не минуло й десяти хвилин, продовжує видання, як всім користувачам Telegram прийшло сервісне повідомлення: "Влада Росії розпочала блокувати Telegram. Сервіс може працювати нестабільно без VPN. Ми будемо інформувати Вас про розвиток подій за допомогою пуш-повідомлень від Telegram", – йшлося в повідомленні.

Ймовірно, роз'яснює "Газета.Ру", у месенджері використовують сервісний пуш, який прив'язаний до ID-номеру смартфону і надходить не від сервера Telegram, а з серверів Google, Apple або Microsoft. При обробці пушів додаток може отримувати нові адреси серверів Telegram.

Для блокування такого пушу нерозумно вносити в чорні списки мільйони адрес Amazon та інших хостерів. В теорії Роскомнадзор міг би дізнатися, які IP-адреси використовуються для доставки повідомлень на смартфони, і заблокувати їх, але в цьому випадку абсолютно всі програми перестануть отримувати пуші,
– пише видання.

Відзначається також, що в веб-версії Telegram немає такого сервісного пуша, так що вона ризикує залишитися заблокованою. Чи піде Роскомнадзор далі в своєму прагненні заблокувати "якомога більше Інтернету", поки неясно. Проте, якщо теорія з пуш-повідомленнями вірна, то це дозволить Telegram без проблем функціонувати на території Росії.

Читайте також: Блокування Telegram в Росії: з якими проблемами стикнулися українські користувачі

Тим часом сам Дуров заявив, що в месенджері поки не бачать помітного зниження числа російських користувачів, незважаючи на блокування з боку Роскомнадзору. Дуров подякував росіянам "за підтримку і відданість Telegram". Він також висловив подяку за "неучасть у політичній цензурі" американським компаніям Apple, Google, Amazon і Microsoft, IP-адреси яких через зв'язок з Telegram теж піддалися блокуванню.

Крім цього, Дуров переконаний у тому, що блокування Telegram зіграє проти РФ.

Національна безпека Росії знизиться, оскільки частина особистих даних росіян перейде з нейтрального майданчика в контрольовані зі США WhatsApp і Facebook,
– вважає він.

Дуров зазначив, що терористична загроза в Росії залишається на тому ж рівні, оскільки "екстремісти продовжать користуватися шифрованими каналами зв'язку – в інших месенджерах або через VPN". "Ми вважаємо рішення про блокування антиконституційним і продовжимо відстоювати право на таємницю листування росіян", – каже засновник Telegram.

​Творець Telegram Павло Дуров придумав, як обійти блокування
Творець Telegram Павло Дуров придумав, як обійти блокування. Принагідно він зазначив, що національна безпека Росії після блокування опинилася у більшій небезпеці, аніж до того

Цікаво, що в цій ситуації кількість російських користувачів Telegram не тільки не зменшується, як про це говорить Дуров, а навпаки – зростає. Петербурзьке видання "Фонтанка" констатує "певну закономірність: практично у всіх Telegram-каналів є якась "точка зльоту популярності" – в день, коли Роскомнадзор оголосив про намір заблокувати месенджер за рішенням суду. За даними порталу Telegram Analytics, політканал "Сталін Гулаг" із 233 тис. користувачів на початку дня 12 квітня "підстрибнув" до 245,7 тис. до півночі. Станом на 16 квітня у каналу було вже 253,6 тис. постійних читачів, чистого припливу – 20,5 тис. осіб за 5 днів і 43,5 тис. читачів за останній місяць", – пише "Фонтанка".

Відвідуваність російського політичного каналу
Після рішення заблокувати Telegram відвідуваність російського політичного каналу "Сталін Гулаг" різко пішла вгору

"Цензура і мракобісся"

Обурення через заблокований Telegram висловлюють навіть окремі чиновники. Так, офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова в інтерв'ю телеканалу "Дождь" заявила, що виступає проти закриття месенджера і проти тих методів блокування, які застосовуються зараз. Водночас вона зазначила, що канали Telegram вже перестали бути засобом міжособистісного спілкування і перетворилися у ЗМІ з 100-200 тисячами читачів, а тому, на її думку, їх потрібно реєструвати. Захарова також попросила Роскомнадзор дати роз'яснення, що робити з двома каналами МЗС РФ в Telegram, повідомляють російські медіа.

Читайте також: Блокування інтернет-ресурсів у Росії зобразили у карикатурі

А у Кремлі тим часом запевняють, що через блокування Telegram ніхто не постраждає – про це говорить, зокрема, путінський речник Дмитро Пєсков. Повідомляється також, що сам він переходить на ICQ – як альтернативу Telegram. Про це пишуть російські "Вести", які додають, що "заступник голови комітету Держдуми з інформаційної політики, інформаційних технологій і зв'язку Володимир Крупенников має намір подивитися, чи достатньо у російських органів виконавчої влади повноважень для того, щоб здійснювати повністю блокування Telegram".

Та поки чиновники лише збираються щось перевіряти, російська опозиція вже закликає до того, щоб виходити на вулиці. Щоправда, приводом для демаршу є не один лише Telegram. Наразі до протестів закликає Олексій Навальний – відповідне звернення під назвою "Путін нам не цар. 5 травня виходимо на вулиці" політик оприлюднив на своєму YouTube-каналі.

Перший крок – давайте вийдемо на вулиці міст 5 травня на марші за право бути громадянами своєї країни. Якщо ми непомітні, то треба встати, вийти і помахати рукою. 5 травня – вихідний день. Ми подамо заявки в багатьох містах і сподіваємося, що знайдуться люди, готові зробити це без нас там, де немає наших штабів,
сказав він.

Серед вимог, які мають намір озвучити демонстранти, Навальний назвав боротьбу з корупцією, бідністю, нерівністю, а також протест проти блокування Telegram. "Ми не давали згоди блокувати Telegram. Це не відповідає національним інтересам в нашому розумінні. У нас позитивний порядок денний: залишити Інтернет у спокої, розпустити Роскомнадзор, перестати саджати людей за лайки і репости", – заявив опозиціонер. Окремо Навальний згадав про "цензуру і мракобісся" у ЗМІ.

Насправді це засоби пропаганди. Треба вийти на вулиці і сказати, що мільйони не хочуть годувати цю пропаганду. Якщо залишимося вдома, то самі себе поступово обернемо на кріпаків,
– резюмував він.

Навальний закликав росіян до протесту 5 травня
Навальний закликав росіян вийти 5 травня на вулиці й нагадати Путіну, що він – не цар. А також висловити протест проти закриття Telegram

Проти закриття месенджера висловився і Михайло Ходорковський.

Методи блокування Telegram призвели до збоїв в роботі інфраструктури країни. ФСБ розважається. Ці дебіли відповідають за державну безпеку? Бідна Росія!
– зазначив він.

Однією з останніх новин, пов'язаних із Telegram в Росії, був підпал офісу Роскомнадзору в Ульяновську. Та чи виллється обурення захисників месенджеру (а також – і свободи слова в Росії) у щось більше, дізнаємося вже 5 травня, коли росіяни відгукнуться (або ні) на заклик Навального "помахати владі рукою".

Читайте також: Треба "вирубати" під три чорти електрику в Росії, – Макаревич про блокування Telegram