Причому, за наявною інформацією, ініціатором загострення взаємин між двома країнами є представники російських корпорацій будматеріалів. Про це ідеться у публікації "Голосу України".

Заступник міністра архітектури і будівництва Білорусі Олександр Сидоров в офіційному листі висловив застереження спробами українських представників дискримінувати білоруських виробників цементу. За словами білоруського офіційного представника, такі дії України завдають шкоди діловій репутації білоруських виробників і загалом Білорусі. Він назвав безпідставними заяви представників "Укрцементу" про те, що Білорусь блокує видачу довготривалих сертифікатів. Олександр Сидоров підкреслив, що українська сторона розпочала "полювання на відьом", оголошуючи про начебто підроблені сертифікати відповідності на білоруський продукт.

Через недобросовісну конкуренцію під загрозою в Україні опинився інвестпроект, який реалізує у нас найбільший білоруський виробник будматеріалів, плануючи організувати тут виробництво. Факти недобросовісної конкуренції здатна змусити білорусів до більш широкого перегляду економічних взаємин із Україною. Тим більше, що до цього їх активно спонукає "старший брат" – РФ.

Дискримінація Україною білоруського виробника тим більше дивна, з огляду на те, що цемент російської корпорації "Клінкер" почувається на українському ринку вільно і не відчуває таких перешкод. Експерти ринку допускають, що дії "Укрцементу" проти Білорусі спрямовують саме російські корпорації.

Офіційну заяву білоруського представника в Уряді Україні наразі коментувати відмовляються. Але, натомість, загострення цементної кризи має врахувати Президент України Петро Порошенко, напередодні зустрічі у Києві із главою Білорусі Олександром Лукашенком, запланованої на липень.

Галузеві експерти прогнозують дзеркальні кроки з боку Білорусі, ринок якої стратегічно важливий для українських виробників. У Білорусі можуть обмежити доступ деяких товарів будівельних матеріалів на власний внутрішній ринок. Прикметно, що із 2012-го позитивне торговельне сальдо України у взаєминах із Білоруссю за групою "цемент" перевищує $30 млн. А загалом ми експортували до Білорусі у 20 разів більше цементу, аніж імпортували звідти. Втрата білоруського ринку може стати для нас критичною, адже це – наша єдина точка входження на ринок країн Митного союзу.