Бізнес T.B.Fruit почався з організації у 1999 році транспортної компанії для перевезення наливних харчових вантажів. Компанії належав вантажний автомобіль та цистерна.

Зараз T.B. Fruit володіє 8 сучасними заводами (5 – в Україні, 2 – у Польщі, 1– у Молдові), які виробляють соковий концентрат, пюре, натуральні ароматичні речовини, заморожені фрукти та овочі.

У T.B. Fruit працює близько 1800 людей.

Виручка компанії у 2015 році становила близько 4,9 млрд грн.

Родина і походження

Мені невдовзі буде 45 років. Народився в селі Братковичі. Мої батьки прості люди. Мама все життя працювала поваром, батько – токарем. Він помер у 1992 році, коли у мене був один велосипед.

Після навчання: робота, армія, університет

Страшенно хотів займатися правом, хотів бути адвокатом. Поступав перший рік після школи в університет на юридичний факультет. Не поступив, пішов до тата працювати на завод фрезерувальником. Пішов в армію, служив в Тамбові і в Тулі. Коли вернувся із армії, поступив в університет на юридичний факультет. Але вже на другому курсі розумів, що не буду працювати за фахом, хоча півроку пропрацював помічником суду.

Початок власного бізнесу

Починав з нуля з того, що їздив в Польщу. Це було в 1992 році. У 1995 році відкрив маленький продуктовий магазинчик. Там працювали моя дружина та сестра.

У 1998 році, після інфляції, я задумався над тим, чим Україна може бути цікавою для Польщі, для Заходу. Я бачив як в Україні розвивається соняшник, олія. Купив першу машину, щоб перевозити олію, і з того почався мій сьогоднішній бізнес.

У 1999 році я випадково познайомився з німцем, який займався переробкою яблук. Вони мені порекомендував звернутися до заводу в Чернівцях, який робить концентровані соки. Я працював з ними до 2003 року, але мені було цього мало. Мені хотілося не бути настільки залежним від них, я хотів щось виробляти і перевозити.

Читайте також: Як українець за допомогою мінеральної води став мільйонером

Українська сировина: вихід на нові ринки та продукцію

На українську сировину ніхто не звертає увагу. Але можна з неї зробити гарний європейський продукт і продавати його за валюту.

Ми насправді починали з яблук. Це основний продукт. Але з часом ми почали виробляти інші продукти, починаючи з полуниці, бо вона найшвидше є на ринку. Тепер це і малина, смородина, чорниця, аргонія тощо.

Чому вдалося

Всі мають доступ до яблук, до малини, до чорниці. Але не всім вдалося досягти успіху. Тому що я все життя шліфував вузьку спеціалізацію.

Треба йти, бути впертому, звужувати фокус і не "розпилюватися" на всі напрямки бізнесу. У нас сьогодні є переробка фруктів – і це основне. А довкола нього є перевезення, виробництво соків, європіддонів, інжиніринг. Але все це є довкола одного ядра, яке називається переробкою фруктів, ягід, овочів.

На сьогоднішній день ми експортуємо наші соки в 38 кран світу.

Найважливіше в бізнесі

Я вважаю себе найбільшим відповідальним за тих, хто в мене працює. Я постійно і з тим живу: з цим встаю і лягаю.

На початку своєї підприємницької діяльності я думав, що найважливіше – це кредит в банку, інвестиції, машини. Та вже років 5-6 я вважаю, що найважливіше – це люди. Люди можуть все зробити і все знищити.

Три поради українським підприємцям

Сільське господарство для України – це така ніша, яку можна завжди розвивати. А після сільського господарства – це переробка. І переробляти можна від маленьких нішових продуктів до величезних заводів. Що би я порадив? Бути впертим, не здаватися. Якщо ти не можеш іти в гору – обійди ту гору. Але завжди іди. І рубай цю гору, скалу, будь впевнений – і вдасться. Я впевнений, що кожен, хто дотримується того правила – він досяг своєї цілі.

Читайте також: Як українець зміг заснувати одне з найбільших виробництв рослинної олії