З липня 2017 року ціни відпустять у вільне плавання. Держава більше не регулюватиме рівень націнки виробників та магазинів на соціальні групи товарів. Покупці вже побоюються, що це зможе призвести до здорожчання продуктів харчування.

Державне регулювання цін запровадили понад 20 років тому. Тоді країна потерпала від високого рівня інфляції. Та пізніше це адміністрування переросло в політичне маніпулювання. Чи не кожен посадовець намагаючись втриматись в кріслі, апелював до виборця, що саме він тримає ціни для споживача. Підприємці ж, щоб вижити, вдавались до хитрощів.

Він змушений або зменшувати вагу, або зменшувати якість, або якимось чином уходити від надмірного державного регулювання. Наприклад, якщо встановлювати якісь обмеження для молока 2,5 % жирності, то виробник напише 2,6 %,
– розповів експерт сектору с/г Офісу ефективного регулювання Богдан Андрющенко.

Перш, ніж скасовувати регулювання цін, Кабмін провів експеримент. Минулоріч впродовж трьох місяців вартість соціальних продуктів не контролювали. Харчі тоді трохи подорожчали. Однак результатом урядовці задоволені.

Читайте також: Міністр соціальної політики розповів, коли очікувати підвищення пенсій

"Стратегічний, правильний напрямок – не з цінами боротися і регулювати їх, а боротися з бідністю, підвищувати доходи громадян. А в кого вони все одно низькі – адресно підтримувати", – зазначив міністр соціальної політики Андрій Рева.

Економісти переконані, що шалених стрибків у вартості продуктів після скасування регулювання не буде. Ціни зростуть, якщо подорожчають енергоносії. Та насправді цінове регулювання фактично не зникає. Закон про ціни і ціноутворення ніхто не відміняв. Тому документ можна використовуватися у випадку надзвичайної ситуації.