Про вугілля з окупованих територій

— Вугілля з окупованих територій мало важливе значення в паливному балансі. Це одна із тих проблем, вирішення якої ніхто не знає. Певний час на вугільну галузь робили ставку як на основне енергетичне джерело України.

Дуже багато електричних станцій потребують вугілля. Тому Уряд має визначати, як усунути цей дисбаланс. Або ж завозити вугілля з окупованих територій, або ж транспортувати з інших районів.

— За це особливо має боліти голова міністру енергетики, оскільки наближається холодний період. На сьогодні ми надто залежні від теплової енергетики. Раніше електростанції були основним покупцем вугілля, за рахунок якого видобувна галузь забезпечувала себе.

Про зростання економіки

— Те, що кінець року буде позитивним для української економіки, не є сенсацією. Це було закладено вже в прогнозі.

Наша економічна ситуація є однією з найгірших у Європі та, напевне, у світі. Те, що ми пройшли дно у цьому питанні, говорили ще в 2014 році.

— Дійсно, і за прогнозами Міжнародного валютного фонду, і за прогнозами Світового банку має відбутися певне зростання української економіки. Ми його очікували й раніше. Насправді ж наша економіка є досить розбалансованою. Говорити, що вона працює за якимись певними законами, не варто.

У нас немає нічого радикально доброго в економіці. Інфляція — 50%, економічне падіння очікується на рівні 11%. Єдина позитивна тенденція — стабілізація нашого валютного курсу.

— Фактично, українська економіка не може закрити свій валютний баланс. Саме тому ми працюємо із МВФ і покриваємо різницю за рахунок їхніх траншів. У нас дуже висока інфляція, що не дає планувати наступний рік.

Про курс гривні

— Не думаю, що тимчасова стабільність гривні якось пов’язана із виборами. У нас є адміністративна інфляція, коли підвищуються ціни на товари, що закуповуються за кордоном. Відповідно, підвищуються й тарифи.

У нас немає класичної західної інфляції — інфляції попиту. Найбільша проблема української економіки в тому, що реальні доходи населення падають на 23%. Ми не маємо фундаментальних основ для зростання економіки — попиту, інвестицій та експорту.

— У прогнозі на наступний рік закладений певний рівень девальвації гривні. Але я не бачу підстав для різкої зміни курсу нашої валюти. Тому після виборів він суттєво не зміниться. Звичайно, якщо не буде жодних спекуляцій з цього приводу.